Hlavní zprávy z byznysu: OPEC dnes rozhodne zda sníží produkci ve snaze zastavit pokles ceny ropy

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) na dnešním zasedání ve Vídni rozhodne, zda se pokusí zastavit pokles ropy, která je na nejnižší úrovni za 4 roky. Kartel bude zvažovat snížení těžby, které ale naráží na odpor nejvlivnějšího člena - Saúdské Arábie. Pro redukci jsou naopak Venezuela a Irák. Zasedání ministrů OPEC je nejsledovanější od začátku globální krize v roce 2008.  

Zástupce Saúdské Arábie na zasedání OPEC podle BBC řekl, že země takové opatření nepřijme a že pokles cen není důvodem k panice. Ceny ropy totiž byly v minulosti už i na nižších úrovních. Rusko, které není členem OPEC, také uvedlo, že samo těžbu omezit nemůže. 

Světové ceny ropy se od června propadly o více než 30 procent a nyní se pohybují pod 80 dolary za barel. Za poklesem stojí nabídka na trhu v důsledku rozmachu těžby z břidlicových ložisek v USA, spolu s obavami ze slabé poptávky v Evropě a v Asii. Pokud se OPEC na snížení těžby nedohodne, může podle analytiků pokles cen ještě pokračovat.

 

Rusko podle Ukrajiny omezilo dodávky na podporu separatistů

Rusko omezilo dodávky vojenského materiálu východo-ukrajinským povstalcům. Tvrdí to ukrajinské vojenské vedení v oblasti.

Útoky separatistů na doněcké letiště kontrolované armádou, které je od září místem nejprudších bojů, se v důsledku toho zmírnily. V Kyjevě to oznámilo tiskové středisko ukrajinské protipovstalecké operace na Donbasu. O příčinách omezení podpory z Ruska se tiskové středisko nezmiňuje.

 

Maďarsko chce těžit plyn z alternativních zdrojů aby omezilo závislost na dodávkách z Ruska

Maďarsko chce začít s těžbou plynu z nekonvenčních zdrojů, aby snížilo svou energetickou závislost na Rusku. Možností jsou například zásoby plynu v nízkopropustných ložiscích včetně břidlic, které by zemi stačily na více než 120 let nynější spotřeby. Na konferenci o břidlicovém plynu ve Varšavě to dnes řekl zástupce maďarského energetického úřadu Attila Nyikos. Také řekl, že pokud zůstane nekonvenční plyn v Evropě pod zemí, bude vedle něj pohřbena i evropská (energetická) svoboda. Maďarsko pokrývá 80 procent své spotřeby plynu dodávkami z Ruska.

Většina zemí střední a východní Evropy je v oblasti plynu závislá na dovozu z Ruské federace a snaží se najít nové zdroje dodávek. Největší ambice ve využívání plynu z břidlic má Polsko, kde už těžařské firmy uskutečnily 67 průzkumných vrtů. Těžba plynu z břidlic se připravuje i v Rumunsku a na Ukrajině. Většina evropských zemí ale tyto aktivity zatím tlumí z obav o životní prostředí.

 

Z domova

Adriana Krnáčová z ANO se stala první ženou v čele Prahy

Pražskou primátorkou byla zvolena Adriana Krnáčová z hnutí ANO s stala se tak první ženou v této funkci. Hlas jí dalo všech 33 koaličních zastupitelů, kteří mají v pětašedesátičlenném zastupitelstvu většinu jednoho hlasu. Koalici na magistrátu tvoří ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN). Zastupitelé rovněž zvolili tři náměstky primátorky a sedm dalších členů rady.

Volbě primátorky předcházela více než hodinová debata, protože Krnáčová odmítla vystoupit, představit se a nastínit program rady. Slovo si vzala až po svém zvolení. Největším úkolem bude podle ní obnovit důvěru obyvatel Prahy s magistrát.

Náměstky primátorky se podle koaliční dohody stali za ČSSD Petr Dolínek, za Stranu zelených Matěj Stropnický a za ANO Eva Kislingerová. Radními byli zvoleni za ANO Michal Hašek, Libor Hadrava a Radek Lacko, za Trojkoalici Jana Plamínková a Jan Wolf a za ČSSD Irena Ropková a Hana Nováková.

Zdroj: ČTK, Reuters

 

Hlavní zprávy z byznysu: OPEC dnes rozhodne zda sníží produkci ve snaze zastavit pokles ceny ropy Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Barack Obama odsoudil násilnosti ve Fergusonu

    Společnost ·

    Americký prezident Barack Obama v noci na dnešek odsoudil násilnosti, které se rozhořely na začátku týdne ve Fergusonu na předměstí St. Louis poté, co se velká porota …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.