Hlavní zprávy z byznysu: ČNB projednala rizika pomalé inflace, ponechala měnovou politiku beze změny

Česká národní banka, která dnes posuzovala nastavení úrokových sazeb a vývoj inflace, ponechala svoji měnovou politiku beze změny. Protože stále hrozí zpomalení inflace, spekulovali někteří analytici o tom, že banka může oslabit korunu nebo prodloužit dobu, po kterou ji plánuje držet ve slabším pásmu.

Bankovní rada v tiskovém prohlášení uvedla, že kurz koruny bude dál používán jako prostředek pro nastavení ekonomických podmínek. Banka zopakovala, že v případě potřeby může intervenovat na trhu, aby udržovala kurzu koruny poblíž hladiny 27 za euro. 

Protože je míra  inflace v České republice menší, než je podle centrálních bankéřů pro ekonomiku vhodné, udržuje ČNB kurz měny na této úrovni už rok. Pokles cen ropy a zpomalení inflace v eurozóně může podle analytiků v budoucnosti přimět banku k posunutí této úrovně a nebo k prodloužení režimu devizových intervencí. Banka dosud deklarovala, že tento režim, kterým drží korunu na slabších úrovních, neukončí dříve než v roce 2016.

 

Ze světa

 

Čína pomůže s výstavbou rychlé železnice mezi Bělehradem a Budapeští

Srbsko a Maďarsko se dohodli s Čínou na záměru postavit novou železnice mezi Bělehradem a Budapeští. Premiéři Srbska a Maďarska, Aleksandar Vučić a Viktor Orbán, se na účasti Číny v projektu dohodli  s čínským premiérem Li Kche-čchiangem.

Projekt zapadá do plánu Číny vytvořit z řeckého přístavu Pireus přepravní uzel pro zboží do Evropy. Čínská přepravní společnost Cosco Pacific pomocí dohody získá pětatřicetiletou koncesi na provoz a modernizaci dvou nákladních mol.

Výstavba vysokorychlostní trati o délce 370 kilometrů s pomocí Číny by měla začít do poloviny příštího roku a trvat by měla dva roky. Podle agentury Reuters ale zatím není jasné, kdo bude výstavbu financovat.

  

Ruský rubl pokračuje v oslabování, dnes ztratil 5 procent a přiměl centrální banku k intervenci

Měnový trh v Rusku zahájil obchodování poklesem vůči dolaru o zhruba pět procent a přiměl tak centrální banku k další intervenci. Po zásahu banky se propad zastavil a aktuálně se rubl obchoduje na úrovni 68,2 za dolar.

Jen za tento týden ztratila ruská měna jednu pětinu své hodnoty  a země se tak ocitla na prahu měnové krize. Oslabení rublu vyvolaly propad cen ropy a obavy z hrozící recese v Rusku, posílené dopadem západních sankcí na tamní ekonomiku. 

Poslední měnová krize v Rusku byla v roce 1998, kdy rychlý pád měny způsobil platební neschopnosti země a připravil obyvatele o většinu úspor. Ruská centrální banka, která včera nečekaně zvýšila úrokové sazby, řekla, že je připravena zavést další opatření ke stabilizaci domácích finančních trhů. Banka zvýšila svou základní sazbu o 6,5 procentního bodu na 17 procent.

Podle agentury Reuters je ruské ministerstvo financí připraveno v rámci podpůrných opatření k domácí měně prodat na trhu 7 miliard dolarů. Agentura Bloomberg uvedla, že ruská centrální banka by mohla na podporu rublu začít prodávat své zásoby zlata. 

  

 

Americký prezident Obama podepíše tento týden nové protiruské sankce

Tento týden podepíše americký prezident Barack Obama návrh zákona na nové protiruské sankce, které se mají rozšířit na firmy i jednotlivce podporující nestabilitu na Ukrajině. Obama ale vůči novým opatřením projevil výhrady, protože není koordinována s Evropskou unií. Ta s ohledem na pozitivní vývoj konfliktu nové postihy nechystá. Obě komory Kongresu však apelovaly na prezidentův rychlý podpis.

Americký zákon rozšiřuje sankce na další společnosti obchodující se zbraněmi a firmy dodávající technologie k těžbě ropy. Také otvírá dveře dodávce zbraní na Ukrajinu.

 

 

Cena severomořské ropy Brent klesla pod 60 dolarů na barel, nejnižší úroveň za pět a půl roku

Cena severomořské ropy Brent sestoupila poprvé za pět a půl roku pod hranici 60 dolarů za barel kvůli vyhlídce na slábnoucí poptávku z Číny.

Čína je druhou největší ekonomikou světa, a její ztráta dynamiky se odráží na cenu ropy. Cena ropy Brent klesla až na 58,50 dolaru za barel. Americká texaská ropa zdražila o dva centy na 55,93 dolaru za barel. Včera oslabila až na 53,60 dolaru, nejníže od května 2009.

Generální tajemník organizace zemí vyvážejících ropu OPEC v neděli řekl, že kartel si stojí za svým listopadovým rozhodnutím nesnížit těžbu. Toto rozhodnutí spustilo poklesy cen.

 

 

Ruská firma získala velký kontrakt na motory pro raketu Antares

Ruský výrobce raketových motorů Eněrgomaš uzavřel se soukromou americkou vesmírnou společností Orbital Sciences kontrakt na dodávku dvaceti pohonných jednotek pro její nosič Antares. Dnes o tom informoval ruský deník Izvestija s tím, že hodnota obchodu činí asi jednu miliardu dolarů (22 miliard korun).

Součástí smlouvy je i opce na dalších 40 motorů. Společnost Orbital Sciences doposud využívala ve svých nosných raketách upravené motory AJ-26, které vycházejí ze sovětských jednotek NK-33 z 60. let minulého století. Po říjnové zkáze Antaresu během startu, která byla podle dosavadního prověřování zaviněna závadou na motoru, americká firma pozastavila další lety a rozhodla se najít náhradu za AJ-26.

 

 

Domácí

 

Podle Babiše se státní dluh Česka letos sníží o 20 miliard korun

Státní dluh Česka se podle ministra financí Andreje Babiše letos sníží o 20 miliard korun. Klesne tak poprvé od roku 1995. Na konci roku má státní dluh činit 1,663 bilionu korun. Babiš to řekl na Pražském hradě po setkání s prezidentem Milošem Zemanem.

 

Sazby hypoték klesly na rekordní minimum 2,44 procenta

Průměrná úroková sazba hypoték v Česku klesla v listopadu na 2,44 procenta. Sazby začaly snižovat prakticky všechny velké banky. To mělo za důsledek další pokles sazeb. Předchozí minimum bylo v říjnu s průměrnou sazbou 2,51 procenta, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu.

Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace. 

 

Exportérem roku ČR se stala automobilka Škoda Auto

Vítězem 20. ročníku soutěže Exportér roku 2014 se stala opět mladoboleslavská automobilka Škoda Auto. V kategorii podle nárůstu exportu zvítězil výrobce letadel Aircraft Industries. Ocenění včera předal zástupcům firem na slavnostním večeru prezident Miloš Zeman.

Stejně jako minulý rok se na druhém místě umístila společnost Foxconn CZ, na třetí pozici se dostal Agrofert. V žebříčku podle nárůstu exportu v loňském roce se za Aircraft Industries umístily společnosti Aero Vodochody a Tatra Trucks.

Vítězem kategorie podle objemu exportu v letech 1993 až 2013 zvítězila rovněž společnost Škoda Auto. Podle průměrného nárůstu exportu ve stejném období zvítězil výrobce pneumatik Mitas. Na druhé pozici skončila Siemens Group a třetí je AGC Automotive Czech.

 

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Hlavní zprávy z byznysu: ČNB projednala rizika pomalé inflace, ponechala měnovou politiku beze změny Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Nevěřící medvěd - Komentář Jakuba Kučery

    Byznys ·

    Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) odmítla omezit svou produkci a ceny ropy pokračují v poklesu. Oproti letním 115 dolarům za barel stojí nyní severomořs…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.