Hlavní zprávy z byznysu: Minsk bude hostit další kolo jednání o míru na východě Ukrajiny

Jednání zaměřená na ukončení války na východě Ukrajiny proběhnou zítra a pozítří v běloruském Minsku. Řekl to ukrajinský prezident Petro Porošenko po telefonickém rozhovoru s lídry Ruska, Německa a Francie - prezidentem Vladimirem Putinem, kancléřkou Angelou Merkelovou a prezidentem Francoisem Hollandem.  

Podle vyjádření Hollandovy prezidentské kanceláře zůstává situace na východě Ukrajiny stále velmi neklidná a je urgentní potřeba dosáhnout opatření, které byly dohodnuty při mírových jednáních v Minsku v září.

V Minsku bude zítra a pozítří jednat takzvaná Kontaktní skupina, ve které jsou zástupci Ukrajiny, Ruska, a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Konflikt na urkrajinsko-ruské hranici si od dubna vyžádal už 4 700 obětí a dosavadní snahy o příměří dosud nevyústily v trvalý klid zbraní v oblasti. Evropská unie a Spojené státy obviňují Rusko, že pomáhá separatistům finančně i dodávkami zbraní a vojáků. Rusko tato nařčení odmítá.

 

Zlaté rezervy Ukrajiny poklesly na nejnižší úroveň od roku 2005, Rusko zlaté rezervy navýšilo 

Ukrajina prodala část svého zlata a její zlaté rezervy se tak snížily na nejnižší úroveň od roku 2005. Pokles zlatých rezerv souvisí s oslabením měny, hrozícím kolapsem státních financí a občanskou válkou na východě země. 

Rusko naopak využilo nízkých cen zlata a podle Mezinárodního měnového fondu vytvořilo nejvyšší zásoby za poslední desetiletí. Souvisí to se snahou země zabránit poklesu rublu, který letos ztratil už polovinu své hodnoty vůči dolaru. 

Rezervy zlata Ukrajiny klesly v listopadu na 23,6 tun z říjnových 26,1 tun. Rezervy Ruska vzrostly v listopadu o 19 tun na 1,188 tun zlata. Uvedla to agentura Bloomberg s použitím dat Mezinárodního měnového fondu. 

 

Levná ropa podle MMF přispěje k růstu světové ekonomiky až 0,7 %

Ceny ropy budou podle ekonomů Mezinárodního měnového fondu nízké i v příštím roce. To posílí růst globální ekonomiky o 0,3 až 0,7 procentního bodu. Světová ekonomika by tak vzrostla v příštím roce až o 4,5 procent.

Zvýšená nabídka ropy je důsledkem růstu těžby břidlicové ropy v USA, návratu Libye na ropný trh a stabilní produkce v Iráku. Světové ceny ropy spadly z červnových maxim o téměř 50 % a severomořská ropa Brent se nyní pohybuje kolem 60 dolarů za barel.

"V celkovém pohledu to bude podle nás pro světovou ekonomiku růstový impulz," uvedli podle agentury Reuters hlavní ekonom MMF Olivier Blanchard a vedoucí oddělení komoditního výzkumu Rabah Arezki. Podle nich nyní trhy termínových kontraktů naznačují, že ceny ropy sice z nynějších minim vzrostou, zůstanou ale na nižších úrovních než v předešlých letech.

 

Česká vláda schválila zprávu o pokračování těžby uranu  

Vláda včera schválila zprávu o přípravě případné těžby uranu v Brzkově na Jihlavsku, kterou předložil ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Obyvatelé Brzkova i ekologická organizace Calla rozhodnutí vlády kritizuje a obává se, že to v budoucnu povede k další těžbě a znečištění vod.

Zpráva řeší dotěžení současného ložiska Rožná u Dolní Rožínky na Žďársku i přípravu případné těžby v Brzkově na Jihlavsku. Premiér Bohuslav Sobotka řekl, že vláda vzala na vědomí dotěžení ložiska Rožná na Žďársku, k Brzkovu se nevyjádřil.

Proti těžbě v Brzkově dlouhodobě vystupují ekologové, místní občané i Strana zelených. Podle Edvarda Sequense z Cally má být Brzkov prvním krokem na cestě k ložiskům uranu na severu Čech. Strana zelených říká, že jsou v podkladech pro vládu zkreslené a nepravdivé informace. Miroslav Kynčl z tiskového odboru ministerstva průmyslu řekl, že příprava studie neznamená, že vláda bude o zahájení těžby v Brzkově rozhodovat. Řekl, že je ale nezbytné, aby vláda téma nové těžby zvažovala při rozhodování o možnostech surovinového a energetického zabezpečení rozvoje ekonomiky. A to od zhodnocení možných dopadů na životní prostředí až k zajištění zaměstnanosti v regionu.

Záměr přípravy těžby v Brzkově podpořil na konci března premiér Sobotka. Těžbu v Brzkově tehdy označil za reálnou alternativu vytvoření pracovních míst po uzavření dolu v Rožné. Uvedl, že pro těžbu je třeba najít technologie, které co nejméně zatíží přírodu. V ložisku Rožná by měla být ukončena těžba do roku 2017. Rožná je posledním fungujícím uranovým dolem ve střední Evropě. Uranová ruda se tam těží přes půl století. 

 

Vláda přerušila jednání o energetické koncepci

Vláda včera přerušila projednávání státní energetické koncepce, která určí směr, jakým se česká energetika vydá v nadcházejícím desetiletí. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na tiskové konferenci uvedl, že kabinet se k dokumentu vrátí v polovině února. Do té doby má ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) předložit materiál, který se bude zabývat otázkou zachování či prolomení těžebních limitů v Ústeckém kraji.

Státní energetická koncepce obsahuje šest základních variant dlouhodobého vývoje české energetiky do roku 2040. Nejpravděpodobnější vývoj je obsažen ve variantě nazvané optimalizovaný scénář, která mimo jiné předpokládá, že primárním energetickým zdrojem by se mělo stát jádro, následované zemním plynem a ropou. 

 

ČR projedná s Německem vydání české nafty

Česká republika projedná s Německem vydání zásob nafty, které se nachází v Bavorsku. Novinářům to po včerejším jednání Bezpečnostní rady státu řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). ČR má část zásob nafty u německé firmy Viktoriagruppe, která na sebe podala insolvenční návrh.

Podle Sobotky předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr na jednání navrhl další postup v této věci, se kterým bezpečnostní rada souhlasila. Švagr řekl, že budou jednat s německou vládou, protože existuje mezinárodní smlouva dávající právo požádat o vydání majetku ČR, který se nachází na území Německa. Sobotka ocenil, že SSHR řeší i další kontrakty, které má a které jsou pro stát nevýhodné. 

 

Ze světa

 

Rusko provedlo první test těžké nosné rakety Angara

Ze severského kosmodromu v Plesecku dnes poprvé úspěšně odstartovala těžká verze nové generace ruských nosných raket Angara-A5. Raketa bude vynášet na oběžnou dráhu náklad o váze až 24 tun. Oznámila to agentura TASS.

Podle ruských zdrojů je Angara, která má nahradit starší ruské nosné rakety Proton, vyrobená výhradně z ruských komponentů a poháněna je netoxickým palivem. Raketa umístila na oběžnou dráhu maketu kosmického aparátu a všechny plánované úkoly splnila, uvedla ruská agentura.

V budoucnu má Angara, kterou ruští vědci vyvíjeli 20 let, sloužit civilním kosmickým projektům, ale stejně tak na oběžnou dráhu vynášet objekty sloužící armádě. Raketu bude Rusko využívat mimo jiné  při budování systému protiraketové obrany, v projektech zaměřených na získávání špionážních informací, na dálkovou navigaci či na telekomunikace.  

 

Rada Bezpečnosti OSN se zabývá porušováním lidských práv v Severní Koreji

Rada bezpečnosti OSN se zabývá porušováním lidských práv v Severní Koreji. Čína a Rusko bylo proti, aby se tato otázka poprvé v historii dostala na program jednání rady. Podle agentury Reuters ji však dalších 11 zemí přehlasovalo a dva členové nehlasovali. 

Podobné procedurální hlasování o tom, zda rada připustí téma k projednávání, se podle Reuters odehrálo po téměř deseti letech. Po hlasování ihned začalo jednání, které například velvyslanec Austrálie označil za historické.

Dnešní diskuse navazuje na čtvrteční výzvu Valného shromáždění OSN, které vyzvalo RB, aby KLDR pohnala k mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu za zločiny proti lidskosti. Pchjongjang tuto výzvu odsoudil a zároveň oznámil, že posílí svoje obranné kapacity v oblasti jaderných zbraní. 

 

Světová ekonomika posílí až o 0,7 procent díky levné ropě, píší ekonomové MMF

Díky nízkým cenám ropy, které by by měly příští rok přetrvat, posílí růst globální ekonomiky o 0,3 až 0,7 procentního bodu. Zveřejnili to dva přední ekonomové Mezinárodního měnového fondu (MMF) na svém blogu . Olivier Blanchard a vedoucí oddělení komoditního výzkumu Rabah Arezki píší, že příští rok se díky ropě zvýší růst čínské ekonomiky až o 0,7 procentního bodu a hrubý domácí produkt USA má být 0,2 až 0,5 procentního bodu nad odhadem 3,1 procenta pro rok 2015

Ekonomové fondu se domnívají, že hlavní podíl na letošním pádu cen ropy má zvýšená nabídka na trhu, to znamená zejména prudký růst těžby břidlicové ropy v USA, návrat Libye na ropný trh a stabilní produkce v Iráku. Oslabená poptávka mohla podle nich k poklesu přispět jen z 20 až 35 procent.

Prudce klesající ceny ropy by ale mohly podle ekonomů MMF zvýšit rizika pro finanční stabilitu tím, že by zasáhly banky úvěrové angažované v ropném sektoru a měny ropných vývozců. Výkyvy cen a směnných kurzů by mohly na finančních trzích vést k růstu averze k rizikovým aktivům. To by znamenalo odvrat investorů od dalších zranitelných měn, akciových trhů nebo některých typů dluhopisů.

 

 

Zdroj: ČTK, Bloomberg, E15, 

Hlavní zprávy z byznysu: Minsk bude hostit další kolo jednání o míru na východě Ukrajiny Foto: ČTK - Petro Porošenko

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.