Hlavní zprávy z byznysu: Ministři financí eurozóny se s Řeckem nedomluvili na záchranném programu

Ministři financí eurozóny se včera nedohodli s Řeckem na dalším postupu při řešení jeho zadlužení. Řecko označilo předložený návrh na prodloužení záchranného programu za absurdní. Šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem nicméně řekl, že je zcela na Řecku, zda tento navrhovaný postup přijme. Řekové mají podle něj čas na jednání do konce týdne.

Řecký ministr Janis Varufakis řekl, že navrhovaný program je součástí řeckého problému. Je ale připraven hledat dál „čestnou dohodu“, protože ultimáta nic neřeší.

Shody se podle něj podaří dosáhnout v příštích 48 hodinách. Ministři financí všech osmadvaceti zemí EU se dnes v Bruselu opět sejdou k jednání.

„V Euroskupině stále panuje obecný pocit, že nejlepší cestou pro řeckou stranu bude snaha o prodloužení programu,“ podotkl Dijsselbloem na tiskové konferenci po jednání, které nakonec zkrachovalo výrazně dříve, než se čekal jeho původní závěr.

„V příštích několika dnech si budeme muset vyjít na půl cesty,“ poznamenal na své večerní tiskové konferenci Varufakis. Evropě se podle něj opět podaří dostat dohodou ze situace, která nyní vypadá jako slepá ulička. Snahou je prý najít smysluplnou a prorůstovou dohodu mezi Řeckem, EU a Mezinárodním měnovým fondem pro příští čtyři měsíce až půl roku. Zásadní spor se podle Řecka nyní vede o to, zda se má jednat o prodloužení programu, který země pokládá za chybu a součást nynějších řeckých problémů, nebo s evropskými partnery celé řešení znovu promyslet.

 

Kdo je řecký ministr financí Janis Varufakis?

Britská BBC přináší profil řeckého ministra financí Janise Varufakise. Třiapadesátiletý politik, který má řecké i australské občanství, je podle ní nejen respektovaným politickým ekonomem, ale také charismatickým mužem. BBC připomíná, že právě Varufakis získal v řeckých předčasných volbách více hlasů, než jakýkoli jiný kandidát. Přestože je otec současného řeckého ministra financí předsedou představenstva největší řecké ocelárny Halivourgiki, jeho syn se stal liberálním marxistou.

Po nástupu do funkce a prvním kole jednání s představiteli nejsilnějších zemí eurozóny, se z Varufakise stala podle BBC svého druhu globální celebrita. Muž, který řadu let pracoval ve Velké Británii a Austrálii, překvapil také svým oblékáním. I na schůzky s nejvýznamnějšími světovými státníky si odmítá vzít oblek a uvázat kravatu. Blízcí lidé ho popisují jako workoholika, který je přesvědčený o tom, že úsporná opatření v Řecku selhala. Lidé v jeho okolí tvrdí, že si Varufakis pevně stojí za svými názory. Raději by prý odešel z politiky, než aby svůj postoj pod tlakem veřitelů Řecka změnil.

 

Těžaři loni objevili nejméně ropy a zemního plynu za posledních 20 let

Objem nově nalezených zásob ropy a zemního plynu, bez zahrnutí ropy z břidlic a dalších pevninských nalezišť v Severní Americe, loni činil 16 miliard barelů ropného ekvivalentu. Byl tak nejnižší od roku 1995. Loni se navíc vytěžilo nejméně zemního plynu a ropy za posledních minimálně 20 let. Vyplývá to z údajů výzkumné společnosti IHS.

Údaje IHS jsou zatím předběžné a podle listu Financial Times by v případě další revize mohl být loňský rok dokonce nejhorší od roku 1952. Nové rezervy loni zároveň klesly už čtvrtým rokem za sebou, což je nejdéle trvající pokles od roku 1950. Důvodem je i to, že nebylo objeveno žádné mimořádně rozsáhlé pole s rezervami většími než 500 milionů barelů.

U nových polí přitom většinou trvá roky, než se z nich začne těžit. To znamená, že nejnovější údaje sice nebudou mít okamžitý dopad na trh s ropou, ale ovlivní dodávky po roce 2020.„Počet nových nálezů a jejich velikost klesá poměrně alarmující rychlostí,“ komentoval údaje viceprezident IHS Peter Jackson. Podle něj to ohrožuje výhled dodávek na trhy v letech 2020 až 2025.

 

Cena ropy roste kvůli nízkým dodávkám z Libye  

Ceny ropy zahájily začátek týdne růstem. Severomořská ropa Brent přidávala asi 34 centů na 61,86 dolarů za barel a Americká lehká ropa WTI si ve stejnou dobu připisovala 23 centů na 53,01 dolaru za barel. Trhy tak reagují na eskalaci konfliktu s radikály z Islámského státu (IS) v Libyi a na očekávání nižších dodávek suroviny v druhé polovině letošního roku.

Egyptské letectvo včera bombardovalo pozice IS v Libyi. Nálety byly reakcí na vraždu 21 egyptských křesťanů, jejíž záznam džihádisté zveřejnili v neděli. Libye má i kvůli aktivitám IS problémy s obnovením těžby ropy na úroveň před svržením bývalého vládce Muamara Kaddáfího. Země nyní těží 350 tisíc barelů ropy denně, zatímco v roce 2011 byla její těžba více než čtyřnásobná. Při nejnovějším útoku došlo mimo jiné k narušení ropovodu, kterým surovina teče z jednoho z ropných polí.

 

Domácí

Škoda Auto dnes odhalí novou generaci vozu Superb

Automobilka Škoda Auto dnes v pražském Foru Karlín odhalí novou generaci vozu Superb. Vůz následně začátkem března vystaví na autosalonu v Ženevě. Přestože Superb patří do střední třídy, má Škoda ambice se třetí generací tohoto vozu konkurovat vozům o třídu výš.

Škoda už v minulém týdnu zveřejnila fotografie interiéru, světlometu a horní pohled na siluetu vozu. Nový Superb se bude vyrábět ve dvou karosářských provedeních. Na konci letošního prvního pololetí sjede z výrobní linky liftback, na podzim pak kombi. Vyrábět se bude ve východočeských Kvasinách a také v Číně. Česká vláda minulý týden oznámila, že na rozšíření průmyslové zóny v Kvasinách poskytne 570 milionů korun. Další stamiliony by mohl do oblasti investovat Královéhradecký kraj, ministerstvo dopravy nebo Státní fond dopravní infrastruktury. Sama Škoda Auto plánuje do rozšíření výroby v Kvasinách investovat do konce roku 2017 až sedm miliard korun. Přímo v závodě by tak mohlo vzniknout až 1300 pracovních míst.

Slavnostní odhalení nové generace vozu dnes doprovodí Česká filharmonie v čele s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem světovou premiérou symfonie nazvané Superb. Skladba byla zkomponovaná právě pro tuto příležitost.

 

 

Zdroj: ČTK, BBC

Hlavní zprávy z byznysu: Ministři financí eurozóny se s Řeckem nedomluvili na záchranném programu Foto: ČTK: Řecký ministr financí Janis Varufakis

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.