Hlavní zprávy z byznysu: Ministři eurozóny budou dnes jednat o řeckých dluzích

Ministři financí zemí platících eurem se dnes mimořádně sejdou k jednání o snaze řecké levicové vlády zmírnit dluhovou zátěž země. Řecký ministr financí Janis Varufakis předloží nástin navrhovaných opatření, jež mají nahradit dosavadní mezinárodní záchranný program. Ten Řecku poskytla Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond, aby kvůli finanční krizi nezbankrotovalo.

Řecká vláda chce s mezinárodními věřiteli do konce února uzavřít přechodnou dohodu, která by umožnila překonat období potřebné k dojednání nových podmínek řešení státního dluhu. Od Německa i dalších zemí eurozóny ale již zaznělo, že by Řecko mělo záchranný program požadující tvrdá úsporná opatření prodloužit a plnit to, k čemu se v minulosti zavázalo. Podle spekulací řeckých médií se schyluje ke kompromisu, který by víceméně sladil požadavky obou stran.

Jednání se uskuteční poté, co řecký parlament vyslovil většinou 162 hlasů vládě premiéra Alexise Tsiprase důvěru. Stalo se tak dnes krátce po půlnoci. Tsipras před hlasováním znovu zopakoval, že se nehodlá vrátit k politice úsporných opatření. Odmítl také prodloužení záchranného programu.

 

Těžba ropy v USA letos stoupne, příští rok ale zpomalí zhruba o dvě procenta

Produkce ropy ve Spojených státech se letos zvýší o osm procent na 9,3 milionu barelů denně. Podle amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) se však v příštím roce těžba následkem nedávného propadu cen ropy zpomalí zhruba o dvě procenta. V lednu úřad předpovídal, že letos těžba ropy v USA stoupne o 720 tisíc barelů za den na 9,31 milionu. Prognózu pro rok 2016 pak EIA nepatrně upravil na 9,52 milionu z lednového výhledu 9,53 milionu barelů denně.

Zpomalení růstu v příštím roce bude pode EIA důsledkem nedávného propadu světových cen ropy. I tak se ale těžba přiblíží dosavadnímu rekordu 9,6 milionu barelů denně z roku 1970. V roce 2013 těžba ropy v USA vzrostla o rekordní téměř milion barelů denně na 25leté maximum, které činilo celkem 7,5 milionu barelů denně.

Pokles cen ropy, které proti polovině loňského roku ztratily až 60 procent, zatím na americkou produkci větší vliv neměl. V lednu se v USA těžilo v průměru 9,2 milionu barelů denně, sdělil podle agentury Reuters EIA.

 

Americká společnost Halliburton bude kvůli poklesu cen ropy propouštět

Americká společnost Halliburton, která dodává těžařským firmám služby a techniku pro dobývání ropy a zemního plynu, propustí podle BBC 6 400 lidí. Tento počet zahrnuje už dříve oznámené snižování stavu o 1000 zaměstnanců. Důvodem poklesu celkového počtu pracovníků o 8 procent je situace na trhu související s poklesem cen ropy. Ty se od června snížily o více než polovinu.
Halliburton přistupuje k propouštění i přesto, že v loňském čtvrtém čtvrtletí zaznamenala meziroční nárůst zisku o 14 procent na 900 milionů dolarů. Akcie druhé největší firmy na světě ve svém oboru reagovaly na zprávy o propouštění poklesem o 3 procenta.

 

Airbus dodá do Jiží Koreje letadla za téměř 3 miliardy dolarů

Jeden ze dvou největších světových výrobců civilních letadel - evropská společnost Airbus sídlící ve Francii - získal zakázku na dodávky 25 strojů jihokorejské letecké společnosti Asiana Airlines. Podle agentury Bloomberg má kontrakt s druhým největším jihokorejským leteckým dopravcem hodnotu 2,8 miliardy dolarů. Asiana si objednala letadla typu A321neo, která pojmou až 180 cestujících. Airbus je bude dodávat mezi lety 2019 až 2025. Letecká společnost objednávkou nových strojů reaguje na rostoucí poptávku po regionálních letech v Asii. Mezinárodní organizace IATA, která sdružuje letecké dopravce očekává, že v příštích dvaceti letech v regionu poroste počet leteckých cestujících o téměř 5 procent každý rok.

 

Domácí

Telekomunikační firmě O2 se loni snížily výnosy o pět procent na 44,7 miliardy korun

Telekomunikační firmě O2 loni klesly provozní výnosy o pět procent na 44,7 miliardy korun. Provozní zisk se snížil o 13 procent na 16 miliard korun. Podle tiskové zprávy O2 to způsobila probíhající transformace a zhoršující se podmínky na trhu.

Počet mobilních zákazníků operátora se mírně snížil o 33 000 na 5,069 milionu, množství tarifních klientů ale vzrostlo o 1,8 procenta na 3,294 milionu. Podíl chytrých telefonů v síti stoupl o pět procentních bodů na téměř 40 procent. Konkurence zatím výsledky nezveřejnila.

„Rok 2014 byl pro O2 přelomový. Změnili jsme firemní hodnoty, nastavili nové priority a zjednodušili a zefektivnili fungování celé společnosti. Provedené změny už se začínají projevovat na konkrétních číslech a zlepšujících se trendech ve všech segmentech našeho podnikání. Cíle pro tento rok jsme splnili,“ uvedl pro ČTK generální ředitel Tomáš Budník.

Klíčovou oblastí růstu zůstala dceřiná firma O2 Slovakia, která zvýšila meziročně výnosy o osm procent na 224 milionů eur a provozní zisk o jedno procento na 71 milionů eur. Celkový počet zákazníků na Slovensku se zvýšil o devět procent na 1,684 milionu.

 

Německo chce připravit projekt vysokorychlostní železnice z Berlína do Prahy

Německo je pro vybudování vysokorychlostní železniční trati z Berlína přes Drážďany do Prahy. Uvedl to český ministr dopravy Dan Ťok po včerejší schůzce se svým německým protějškem Alexanderem Dobrindtem.  Němci ale musí nejprve upravit spolkový plán připravované infrastruktury. Ťok proto nechtěl odhadovat, kdy by taková trať mohla být dokončena. Dobrindt podle Ťoka na schůzce uvedl, že přípravy na výstavbu železniční tratě jsou v Německu obecně těmi nejdelšími vůbec.

Ťok mluvil s Dobrindtem také o dokončení dálnice D8, která by měla spojit Prahu přes Ústí nad Labem s Drážďany. Dostavbu dálnice předloni zkomplikovalo sesunutí svahu na rozestavěný úsek na Litoměřicku. Ťok však při jednání s německým kolegou vyjádřil přesvědčení, že se dálnici podaří otevřít před koncem roku 2016.

Ministři jednali i o zpoplatnění německých dálnic od roku 2016. Ťok v této souvislosti uvedl, že je rád, že Německo ustoupilo od dříve ohlášeného záměru zpoplatnit silnice první třídy, nebo dokonce celou silniční síť. Mýtné nakonec zavádí pouze na dálnicích.

 

Zdroje: ČTK, Bloomberg, BBC, Reuters

 

Hlavní zprávy z byznysu: Ministři eurozóny budou dnes jednat o řeckých dluzích Foto: ČTK - (zleva) Wolfgang SCHÄUBLE a Janis VARUFAKIS

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.