Hlavní zprávy z byznysu: Litva vstoupila do eurozóny

Litva se od prvního ledna stala devatenáctým členským státem eurozóny. Směnný kurz pro přechod byl stanoven na 3,45 litu za jedno euro. Litva doufá, že členství v eurozóně posílí její bezpečnost v době napjatých vztahů Západu s Ruskem. Mnoho obyvatel se však obává, že přechod z domácího litu na euro přinese růst cen.

Premiér Algiras Butkevičius prohlásil, že se euro stane pro Litvu zárukou ekonomické a politické bezpečnosti. Listopadový průzkum litevské centrální banky ukázal, že zavedení eura podporuje 53 procent ze tří milionů obyvatel. Proti bylo 39 procent populace. Minisr financí Rimantas Sadzius řekl, že takto velká podpora přijetí eura je zejména kvůli obavám o bezpečnost. Pobaltské země se silnou ruskou menšinou se kvůli ruskému postupu v ukrajinské krizi, který zahrnoval anexi poloostrova Krym, začaly obávat, že Moskva by mohla porušit jejich svrchovanost.

Téměř dvě třetiny obyvatel Litvy se podle průzkumu Eurobarometr obávají, že přijetím eura země ztratí část své identity. Tři čtvrtiny obyvatel pak předpokládají, že zavedení nové měny povede k růstu cen, napsala agentura Reuters. Podle odhadu ministra Sadziuse se ale ceny kvůli přechodu na novou měnu zvýší nejvýše o 0,2 až 0,3 procenta.


Domácí 

Za rok 2014 přibylo firem, které chtějí zvedat mzdy a nabírat lidi, říká průzkum

Podle průzkumu agentury Datank přibylo oproti konci roku 2013 podniků, které chtějí nabírat lidi a zvedat mzdy. V tomto roce přibude pracovních příležitostí a také čeká na více lidí zvýšení mzdy. Agentura prováděla průzkum v závěru loňského roku mezi 503 firmami. Dotazování se zúčastnily podniky ze širokého spektra oblastí podnikání, s různými počty zaměstnanců i obraty a ze všech regionů Česka.

Před rokem v průzkumu Datanku uvedlo pouze 14 procent dotázaných firem, že chce zvýšit počet zaměstnanců. V aktuálním dotazování oznámilo plány na nábor nových sil 23 procent podniků. Jednalo se zejména o firmy s počtem  od 51 do 250 zaměstnanců.  Podíl firem zvažujících propouštění zůstal přibližně stejný. Na konci roku 2013 chystalo snižování stavů v dalším roce sedm procent dotázaných a nyní osm procent. Snížil se tak počet společností, které neplánují změny. V minulém průzkumu jich bylo 79 procent, kdežto nyní 69 procent.

Oproti závěru roku 2013 přibylo na konci loňského roku také firem, které chtějí zvýšit mzdy. Před rokem se chystalo svým zaměstnancům přidat jen 25 procent podniků, zatímco pro tento rok plánuje růst mezd 38 procent dotázaných firem. Navíc výrazně ubylo podniků, které chtějí naopak mzdy snižovat. Pro loňský rok chystalo snížení mezd 17 procent firem, kdežto nyní jen 5 procent. Podíl společností, které neplánují žádné změny, zůstal zhruba stejný, a to mírně přes 50 procent. 

 

Ze světa

Polští farmáři hrozí kvůli uhelnému dolu demonstracemi

Farmáři ze západního Polska hrozí vládě vyvoláním masových nepokojů, pokud schválí otevření nového povrchového uhelného dolu a elektrárny v okolí měst Krobia a Mieska Górka, píše server E15.cz. Společnost PAK chce v zemědělské oblasti západního Polska otevřít povrchový důl o rozloze téměř 12 000 hektarů.

Kvůli tomu by o svou půdu přišlo téměř šest tisíc lidí a z povrchu země by zmizelo 22 obcí, píše britský deník The Guardian. Vedle dolu má navíc vyrůst uhelná elektrárna o výkonu tisíce Megawattů.

Odpor proti dolu podporuje i řada místních firem v čele s potravinářským obrem Heinz, který je největším zaměstnavatelem v regionu. Podniky se obávají nárůstu znečištění ovzduší a zasažení podzemních vod a o následné ohrožení úrody. Kritici těžby vycházejí ze zkušeností u polských dolů Turek a Konin. Hladina spodních vod v jejich okolí klesla o 50 až 80 metrů a snížila se také jejich kvalita.

 

Írán vyzval Saúdskou Arábii k podpoře ceny ropy

Írán prohlásil, že klesající ceny ropy poškodí země po celém Blízkém východě, pokud Saúdská Arábie nepodnikne kroky, které by tento propad zvrátily. Agentuře Reuters to řekl náměstek íránského ministra zahraničí Hosejn Amír Abdolláhján. Řekl, že stále doufá, že největší exportér ropy na světě - Saúdská Arábie, na pokles cen zareaguje.

Saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí v prosinci prohlásil, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nesníží svou těžbu ani v případě, že se ceny ropy propadnou až na 20 dolarů za barel. Dodal, že ceny by se již nikdy nemusely vyšplhat zpět na 100 dolarů za barel.

Saúdská Arábie koncem listopadu zablokovala snahy některých méně vlivných členů OPEC o snížení těžebního limitu, které by podpořilo ceny. Tento krok posílil spekulace, že Rijád chce pomocí nízkých cen zastavit prudký růst těžby ropy v USA.

Světové ceny ropy se v loňském roce snížily téměř o polovinu kvůli obavám investorů ohledně převisu nabídky nad poptávkou. Zaznamenaly tak nejprudší celoroční pokles od roku 2008 a druhý nejprudší propad v historii. Stále klesající cena ropy je důsledek vysokých dodávek surovin na trh.

 

 

Zpracovatelský průmysl v Číně zastavil v listopadu téměř svůj růst

Zpracovatelský průmysl v Číně v závěru loňského roku zastavil téměř svůj růst. Čínských výrobcům slábne poptávka a rostou náklady. Údaje vyplývají z vládního průzkumu vyhotoveného mezi nákupními manažery.

Podle agentury Reuters Peking přikročí k novým stimulačním opatřením k odvrácení prudšího zpomalení růstu čínské ekonomiky.

Z listopadových 50,3 bodu klesl index aktivity zpracovatelského průmyslu v prosinci na 50,1 bodu. Těsně se tak udržel nad padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Vládní zpráva je o trochu optimističtější než předchozí výsledky průzkumu banky HSBC. Podle ní se aktivita čínského průmyslu v prosinci poprvé za sedm měsíců snížila.

Čínské Státní informační centrum nedávno předpovědělo, že tempo růstu čínské ekonomiky má letos zpomalit na zhruba sedm procent ze 7,3 procenta předpokládaných v loňském roce.

 

 

 

Zdroj: ČTK, E15.cz

Hlavní zprávy z byznysu: Litva vstoupila do eurozóny Foto: ČTK - litevský premiér Algiras Butkevičius

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.