Hlavní zprávy z byznysu: Listopadové tržby v maloobchodě rostly meziročně o 0,8 %

Růst tržeb českých obchodníků v listopadu zpomalil ale podle analytiků stále signalizuje ochotu domácností utrácet. Tržby vzrostly meziročně o 0,8 procenta, po růstu 7,5 procenta v říjnu. Listopadový údaj byl snížen menším počet pracovních dní v měsíci a také faktem, že listopad 2013 představoval vysokou srovnávací základnu.       

"Nárůst tržeb je i nadále velmi slušný," řekl v rozhovoru pro Zet ekonom Raiffeisenbank Michal Brožka. "Maloobchodníci budou mít i z vánočních tržeb radost."

Za růstem tržeb maloobchodníků v loňském roce stojí podle analytiků zlepšení situace na pracovním trhu a nízký růst cen. Říjnovému růstu tržeb pomohl zejména prodej a opravy motorových vozidel.

ČNB zatím neplánuje posunout pásmo, ve kterém chce držet korunu

Česká ekonomika zatím není v situaci, aby bylo nutné posouvat intervenční pásmo, ve kterém Česká národní banka drží kurz koruny. Uvedl to včera ředitel měnové a statistické sekce ČNB Tomáš Holub. 

Koruna odstartovala začátek nového roku oslabením až na 28,00 za euro. Byla to reakce na komentář viceguvernéra ČNB Tomšíka a na nízkou prosincovou inflaci. Po těchto událostech začala část trhu sázet na to, že Česká národní banka posune intervenční pásmo koruny směrem k ještě většímu oslabení.

 

Eurovia odmítla nést odpovědnost za vady na mostech v Ostravě

Stavební společnost Eurovia nechce nést odpovědnost za vady a problémy na dálničních mostech u Ostravy. Závady tak odmítá na vlastní náklady opravit. V České televizi to řekl předseda představenstva Eurovie Martin Borovka. Příčinou problém je podle něj nevhodný materiál v okolních násypech, které si objednalo Ředitelství silnic a dálnic.

Dva mosty, které byly uvedeny do provozu před šesti lety, mají problémy s posunem nosníků a s prasklinami. Kvůli tomu na ně Ředitelství silnic a dálnic zakázalo začátkem září vjezd kamionům a omezilo povolenou rychlost pro osobní auta.

Podle Borovky se ŘSD patřičně mostům nevěnovalo převzetí stavby. 

Ministerstvo dopravy s Eurovií nesouhlasí. „Chceme, aby Eurovia dostála svým záručním závazkům. Ona prostě ten most postavila a má dostát tomu, že když ten most vykazuje vady, tak jej má napravit,“ řekl minulý týden ministr dopravy Dan Ťok.

Podle Jana Rýdla z ŘSD budou náklady na opravu mostů 20 milionů korun. Během oprav je bude nutné uzavřít nejdéle na šest měsíců. Pokud bude muset být vypsáno výběrové řízení, zahájení opravy se oddálí.

 

Ze světa

Chorvatsko bude mít prezidentku

Kandidátka chorvatské opozice a vysoká úřednice NATO Kolinda Grabarová Kitarovičová získala většinu hlasů ve víkendových volbách a bude novou prezidentkou Chorvatska. Ve druhém kole voleb porazila úřadujícího presidenta Iva Josipoviče. 

Grabarová Kitarovičová  dostala 50,5 procent hlasů v nedělních volbách, zatímco Josipovič získal 49,5 procent. Výsledky oznámila ústřední volební komise v Zábřebu.

Role prezidenta je v Chorvatsku povětšinou ceremoniální. Porážka Josipoviče, kterého podporovala vládnoucí Sociálně demokratická strana, je podle analytiků odrazem nespokojenosti voličů s vládou. Výsledkem tak bude další tlak na vládnoucí stranu, která ztrácí voličskou podporu od vstupu země do Evropské unie v roce 2013.  Chorvatsko se potýká s poklesem HDP a s nezaměstnanostíé, která vzrostla na 19 procent. 

Prezidentské volby se tak staly testem poměru sil mezi pravicí a levicí před parlamentními volbami, které se budou konat do konce letošního roku.

 

Irský výrobce léků Shire koupí za 5,2 mld. dolarů americkou konkurenční firmu NPS

Irská farmaceutická firma Shire koupí za 5,2 miliardy dolarů (123,6 miliardy korun) americkou biotechnologickou firmu NPS Pharmaceuticals. Obchod má posílit pozici irského podniku na trhu s léky v boji proti vzácným nemocím a je pro Shire zatím největší akvizicí.

Shire za jednu akcii NPS zaplatí 46 dolarů, což ve srovnání s páteční závěrečnou cenou akcií představuje prémii téměř deset procent.

Společnost Shire převzetím americké firmy získává dva významné nové léky. Prvním z nich je Gattex, který je již na trhu a je určen k léčbě syndromu krátkého střeva. Další lék Natpara na hypoparatyreoidismus čeká podle agentury Reuters na schválení americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léků.

Dohoda je další z řady velkých transakcí ve farmaceutickém sektoru. Výrobci léků hledají nové zdroje růstu příjmů, protože řadě jejich patentů na nejcennější produkty končí platnost. Převzetí jiného podniku se zajímavými léky je přitom jednou z možností, jak vyrovnat výpadek příjmů z prodeje těch léků, kterým po ukončení patentové ochrany vyroste konkurence levnějších produktů.

 

Zdroj: ČTK 

Hlavní zprávy z byznysu: Listopadové tržby v maloobchodě rostly meziročně o 0,8 % Foto: shutterstock.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.