Hlavní zprávy z byznysu: Koruna oslabila vůči euru a je na nejnižší úrovni za 6 let

Česká koruna pokračuje v oslabování vůči euru, započatém na začátku roku. Koruna se včera ocitla se na nejnižší úrovni za šest let. Podle analytiků k tomu přispěly zprávy o listopadovém zpomalení růstu maloobchodních tržeb. Podle listu The Wall Street Journal je koruna v letošním roce zatím nejhůře obchodovanou měnou na světě. 

Koruna oslabila včera až na 28,50 za euro a dnes obchodovala na úrovni 28.41 za euro. Vůči dolaru koruna oslabila blízko úrovně 24,00 korun, což je nejslabší kurz za devět let.

Pokles koruny začal v pátek po zveřejnění údajů o prosincové inflaci, která vzbudila obavy že centrální banka bude chtít posunout cílovou úroveň pro kurz koruny ke slabším úrovním. Banka udržuje už déle než rok korunu u hranice 27 za euro a v případě posílení je připravena intervenovat na devizovém trhu. Tato strategie je součástí snahy banky urychlit růst spotřebitelských cen a vyhnout se deflaci, která by uškodila ekonomice.

 

České odbory Tesca hrozí stávkou kvůli plánu na uzavření dvou supermarketů 

České odbory obchodního řetězce Tesco vyhlásily stávkovou pohotovost a snaží se tak přimět vedení společnosti k revizi plánu na uzavření prodejen v Ústí nad Labem a na Smíchovské tržnici v Praze. O práci by podle odborářů přišlo více než sto lidí. Tesco chce oba supermarkety zavřít kvůli jejich nevýhodné poloze a kvůli konkurenci v daných lokalitách. 

Společnost má v Česku téměř 14 000 zaměstnanců. Zpráva o plánu na uzavření prodejen přichází jen několik dní poté, co nový generální ředitel britské skupiny Dawe Lewis představil ozdravný program, který zahrnuje i snižování nákladů a redukci prodejen. Program také zahrnuje omezení investic, snižování počtu zaměstnanců  možný prodej zahraničních aktivit.

„Požadujeme jasné informace a odpovědi, jak se nás situace po skandálu v Anglii dotkne. Co to znamená pro zaměstnance v ČR a na Slovensku. Ústecké a pražské Tesco mohou být jen prvním signálem, i když jsme v černých číslech,“ uvedl zástupce odborových organizací Tesco Ivan Předinský.  

 

Akcie na pražské burze rostou, index PX stoupl o 0,5 %

Pražská burza dnes dopoledne rostla a hlavní index PX stoupl o 0,5 procenta na 950,80 bodu. Daří se téměř všem akciím, včetně nejobchodovanějších emisí jako jsou Komerční banka, Erste Group. Jako jediná z hlavních emisí ztrácí Unipetrol. 

 

CRIF: Počet zbankrotovaných obchodních firem loni klesl o 11 %

Celkový počet firemních bankrotů v České republice klesl loni o 11 procent. Vyhlášeno bylo 1 228 bankrotů obchodních společností.

Počet bankrotů živnostníků vzrostl o 74 procent na 7 696. Vyplývá to z dat společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

„Situace se tak stabilizovala i u bankrotů fyzických osob podnikatelů. Živnostníkům mohou soudy povolovat oddlužení teprve dva roky, a tak není divu, že se počet oddlužení v jejich případě zvyšuje,“ upozornila analytička CRIF Věra Kameníčková.

 

Platební bilance se v listopadu vrátila ke schodku 6,7 mld. korun

Běžný účet platební bilance, který je souhrnem veškerých ekonomických transakcí tuzemské ekonomiky se zahraničím, se loni v listopadu podle České národní banky vrátil ke schodku. V říjnu byl běžný účet v přebytku 5,2 miliardy korun. Pasivum činilo 6,7 miliardy korun. Důvodem horšího výsledku platební bilance byl podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské nepředvídatelný pohyb dividend a podílů na zisku přes hranice ČR. 

 

 

Ze světa

Německo loni poprvé dosáhlo od roku 1969 vyrovnaného rozpočtu

Německu se loni po téměř půl století podařilo dosáhnout vyrovnaného federálního rozpočtu. Přispěly k tomu vysoké příjmy z daní a pokles úrokových sazeb. Vyrovnaný rozpočet přitom vláda původně plánovala až na letošní rok.

Ministerstvo tak potvrdilo pondělní zprávu německého listu Handelsblatt. Vyrovnaný rozpočet mělo Německo naposledy v roce 1969.

Podle předběžných údajů ministerstva vzrostly daňové příjmy na 270,8 miliardy eur (7,7 bilionu korun). Je to o 2,6 miliardy více, než se čekalo. Výdaje vlády pak byly o jednu miliardu eur nižší než plánovaných 295,5 miliardy eur, a byly nejnižší od roku 2009. Bylo to hlavně proto, že vláda zaplatila méně na úrocích z dluhu.

 

Import uhlí do Číny klesl poprvé za deset let kvůli vysoké domácí nabídce 

Čína zaznamenala poprvé za nejméně deset let pokles dovozu uhlí. Způsobil to vysoký převis domácí nabídky, který donutil čínskou vládu omezit dovozy. Čínský celní úřad oznámil, že loni země dovezla 291,22 milionu tun. To je o 10,4 procenta méně než v roce 2013.  

Čína je největším dovozcem uhlí na světě. V předchozích letech dovoz uhlí rostl dvouciferným tempem.

Čínský svaz uhelného průmyslu je pesimistický také ve výhledu na poptávku na letošní rok. Ekonomika je podle něj pod tlakem kvůli slabému vývozu a poklesu investic do realit. Výhled ekonomiky tak zůstává slabý a na trhu s uhlím je přebytek.

 

Europarlament schválil novou legislativu pro geneticky modifikované organismy

Evropský parlament dnes ve Štrasburku schválil novou legislativě, která dává členským státům Unie větší pravomoci v rozhodování zda omezit pěstování geneticky modifikovaných organismů na svém území. Pěstování geneticky modifikovaných plodin je v EU stále méně rozšířené než například v USA. Environmentalistické iniciativy se rozšiřování technologie brání s poukazem na to, že nejsou ještě zcela prozkoumány otázky vlivu na životní prostředí.

„Tato dohoda zajistí větší pružnost pro ty členské státy, které si přejí omezit pěstování geneticky modifikovaných organismů na svém území. Mezi zastánci a odpůrci GMO navíc nasměruje diskusi, která není zdaleka u konce,“ uvedla belgická liberální poslankyně a příslušná zpravodajka Frédérique Riesová. Pro návrh se dnes vyslovilo 480 přítomných poslanců, 159 hlasovalo proti a 58 se zdrželo.

 

Cena ropy Brent klesá pod 48 dolarů za barel na nejnižší úroveň za 6 let

Cena severomořské ropy Brent se propadla o téměř pět procent a dostala se tak pod úroveň 48 dolarů  za barel, nové šestileté minimum. Za poklesem stojí neochota kartelu OPEC omezit těžbu a nová produkce z bridlicových ložisek v USA.

Ropa Brent zlevnila o 2,37 dolaru na 47,74 dolaru za barel. Investiční banka Goldman Sachs tak snížila odhad průměrné ceny Brentu pro celý letošní rok na 50,40 dolaru z dříve předpokládaných 83,75 dolaru.

Za propadem cen ropy stojí hlavně vysoké dodávky suroviny na trh, které jsou důsledkem rozmachu těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech. Saúdská Arábie koncem listopadu zablokovala snahy některých méně vlivných členů OPEC o snížení těžebního limitu, které by propad cen zastavilo. Tento krok posílil spekulace, že Saúdové chtějí nízkými cenami vyřadit z trhu některé producenty z USA.

 

 

 

Zdroj: ČTK

 

Hlavní zprávy z byznysu: Koruna oslabila vůči euru a je na nejnižší úrovni za 6 let Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.