Hlavní zprávy z byznysu: Konflikt na východě Ukrajiny opět eskaluje v otevřenou válku

Občanská válka na východě Ukrajiny mezi vládními silami a pro-ruskými separatisty je podle světových  agentur opět blíže otevřenému konfliktu. Prezident Vladimir Putin se kvůli zhoršení situace sešel s vedením bazpečnostních sil Ruska. Válčící strany se vzájemně obviňují ze zahájení ofenzívy.

Podle Ukrajinské vlády bylo v oblasti 26 ohnisek střetů se separatisty. Pro-ruské síly zase tvrdí, že vládní jednotky zahájily hlavní ofenzívu. Zhoršení situace a porušování příměří je částečně vyustěním separátních voleb, které se v oblastech Luhanska a Doněcka konaly 2. listopadu. Ukrajinská vláda na volby reagovala návrhem odebrat těmto oblastem speciální status, který byl součástí mírových dohod.  

Podle agentury Reuters, která cituje zdroje ukrajinské armády, překročila včera hranice Ruska do východní Ukrajiny kolona se 32 tanky, 16 houfnicovými systémy a třiceti nákladními vozy s municí a bojovníky. Podle agentury Bloomberg řekla dnes armáda, že zabila 200 pro-ruských bojovníků poblíž Doněckého letiště. 

Rubl zastavil 4 dny oslabování, spekuluje se o další intervenci centrální banky

Ruský rubl, který tento týden oslabil na historická minima vůči dolaru, obrátil trend protože se investoři obávají další intervence centrální banky, kterou by oslabování mohlo spustit. 

Rubl posílil o 1.2 procenta na 46.30 za dolar. Tento týden měna ztratila dalších 7 procent.

Rusko nemůže od Francie dostat válečnou loď Mistral, nesplnilo podmínky pro předání

Rusko stále ještě nesplnilo podmínky pro předání první ze dvou francouzských válečných lodí třídy Mistral, takže se převzetí první lodě, původně očekávané 14. listopadu, pravděpodobně odloží.

Rusko mělo první ze dvou moderních lodí od Francie převzít již na konci října, ale kvůli krizi na Ukrajině byla předávka odložena. Někteří spojenci Francie v čele s USA vyvíjejí tlak, aby Francie neposilovala ruské vojenské námořnictvo touto technikou.  

 

Skupina amerických kongresmanů výzývá NATO, aby aliance koupila lodě Mistrál místo Ruska

Skupina osmi amerických kongresmanů navrhla Severoatlantické alianci, aby aliance od Francie koupila dvě válečné lodě třídy Mistral, původně vyrobené pro ruskou armádu. V dopise generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi američtí zákonodárci napsali, že takové řešení této kontroverzní transakce by nepripravilo Francii o obchod za 1,1 miliardy eur a zároveň by nedošlo k posílení ruské armády touto technikou.

Kontrakt na dodávku obou plavidel, která mohou převážet vrtulníky, tanky i celé velitelské štáby, podepsala Francie s Ruskem v roce 2011.

 

Stávka německých strojvůdců může dál pokračovat, rozhodl soud

Německý soud odmítl pokus německých drah Deutsche Bahn (DB) ukončit právní cestou stávku strojvůdců, která od středy ochromuje dopravu v zemi a kvůli které hrozí, že se lidé nedostanou na víkendové oslavy 25. výročí pádu berlínské zdi. Soud návrh drah na zrušení stávky, která má trvat do pondělí, zamítl s odůvodněním, že stávka neporušuje žádné zákony, ani není nepřiměřeně rozsáhlá, jak argumentovaly DB. Dráhy se proti verdiktu mohou ještě odvolat, šance na úspěch jsou však podle Reuters malé.

 

Francouzský prezident nebude kandidovat v příštích volbách, pokud neklesne nezaměstnanost

Francouzský prezident François Hollande slíbil, že nebude kandidovat v příštích volbách v roce 2017, pokud nedokáže v zemi snížit nezaměstnanost. Prezident to prohlásil v přímém televizním přenosu ve francouzské televizi.

Hollande má za sebou polovinu pětiletého mandátu a jeho socialistické vládě se navzdory předvolebním slibům z roku 2012 nedaří oživit pracovní trh. V důsledku toho je Hollande ve Francii nepopulární a podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění ho podporuje pouhých 12 procent lidí.

 

Vláda zastaví přechod České pošty na akciovou společnost

Vláda příští týden zastaví přechod České pošty na akciovou společnost a bude se soustředit na stabilizaci této instituce a zachování sítě jejích poboček. Tomu má podle premiéra Sobotky pomoci i změna poštovního zákona. Státní podnik Česká pošta provozuje téměř 3 300 poboček.

Poště v současnosti klesají výnosy z tradičního doručování listovních zásilek a hledá nové obchodní příležitosti. Zvažuje například doručování volně prodejných léků nebo vytvoření virtuálního operátora. Mohla by také požádat o bankovní licenci a poskytovat bankovní služby sama místo nynější ČSOB.

  

Věda a Technologie

NASA uskuteční zkušební let vesmírné lodě, která má dopravovat lidi na Mars

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) uskuteční 4. prosince první zkušební let nové vesmírné lodi Orion, která by jednou měla dopravovat astronauty na Měsíc a na Mars. Zkušební let bude bez lidské posádky. S prvním letem Orionu s astronauty na palubě se nepočítá před rokem 2021. Loď připomínající svým tvarem slavné lodi Apollo, které přistály na Měsíci, je dílem americké firmy Lockheed Martin. Orion počítá se čtyřčlennou posádkou, ponese tedy o jednoho astronauta více než projekt Apollo z šedesátých a sedmdesátých let.

 

Amazon představil chytrý reproduktor do domácnosti

Internetový prodejce Amazon představil reproduktor Amazon Echo, kterému uživatel může dávat hlasové instrukce. Zařízení reaguje podobně, jako systém Siri, který vyvinul Apple.

Reproduktor reaguje například na příkazy na přehrání hudby od konkrétního interpreta, ale díky připojení k internetu může odpovídat i na dotazy nebo také podat informaci o počasí. Podle Amazonu se chytrý reproduktor neustále přizpůsobuje vyjadřovacím návykům uživatele a zlepšuje tak své dovednosti. Amazon začne Echo prodávat v předvánoční sezóně za cenu 199 dolarů. Produkt ale bude možné zakoupit jen na základě pozvánky.

Zdroj: ČTK, Reuters, Bloomberg

Hlavní zprávy z byznysu: Konflikt na východě Ukrajiny opět eskaluje v otevřenou válku Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.