Hlavní zprávy z byznysu: Japonsko se dostalo z recese, růst HDP ale nedosáhl očekávání ekonomů

Japonsko se po dvou čtvrtletích poklesu hrubého domácího produktu vymanilo z recese. Jeho ekonomika v loňském posledním čtvrtletí rostla meziročně o 2,2 procenta. Míra růstů japonského HDP nedosáhla očekávání analytiků na úrovni 3,7 procenta. Za lepší kondicí ekonomiky stojí zejména růst exportu.

Spotřeba domácností, která se podle BBC na japonském HDP podílí ze 60 %, naopak nerostla tak rychle, jak se očekávalo. I přesto, že japonský premiér Šinzó Abe oznámil odložení dalšího plánovaného zvyšování DPH, přidala jen 0,3 procenta. To je o čtyři desetiny procentního bodu pod očekáváním ekonomů.

Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se japonské HDP v období od října do prosince loňského roku zvýšilo o 0,6 procenta. Ve 2. a 3. čtvrtletí japonská ekonomika klesala. Přičítalo se to zejména rozhodnutí vlády o zvýšení daně z přidané hodnoty. Ta loni v dubnu vzrostla z pěti na osm procent.

Japonské akcie se v reakci na růst ekonomiky dostaly na osmiletá maxima. Následovaly tak rekordy na amerických akciových trzích. Růst světových burz podporuje zejména optimismus investorů, kteří věří, že Evropská unie dosáhne v tomto týdnu pokroku v jednáních s Řeckem o jeho dluhu.

 

Ministři financí eurozóny budou jednat o řeckém dluhu

Ministři financí zemí eurozóny budou dnes jednat o řeckém dluhu. Řecko přitom odmítá akceptovat mezinárodní záchranné programy, které s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem dohodla jeho předchozí vláda.

„(Řecko) nebude pokračovat v programu, který má rysy (záchranných) programů předchozích vlád,“ řekl v řecké televizi mluvčí vlády Gabriel Sakellaridis. Řecko a Evropská unie se podle něj dohodly na potřebě „národního reformního plánu“ s cílem oživit ekonomiku, zároveň ale dodal, že nová levicová vláda premiéra Alexise Tsiprase nemá v úmyslu zpronevěřit se slibům, které dala voličům.

Poslední schůzka Euroskupiny z minulé středy zkrachovala poté, co po telefonické konzultaci s vládními kolegy v Řecku odmítl ministr financí Janis Varufakis podepsat už připravené společné prohlášení.

O den později ale premiér Alexis Tsipras souhlasil s expertními jednáními mezi zástupci věřitelských institucí - tedy Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF) - a řeckou stranou. Odborníci by tak měli pro dnešní schůzku připravit technický přehled shod a rozdílů podmínek současného programu a řeckých představ.

 

Stávka v přístavech na západě USA způsobila růst cen lodní přepravy

Desítky kontejnerových lodí čekají podle agentury Reuters ve vodách poblíž přístavů Los Angeles, San Francisco a San Diego na možnost vyložit náklad a přijmout na palubu nové kontejnery. Důvodem je stávka pracovníků přístavů, kvůli které se některé lodě oproti původním plánům opožďují o více než týden. Omezení výroby v některých svých severoamerických továrnách už kvůli zpožděným dodávkám oznámil japonský výrobce automobilů Honda. Fuji Heavy Industries, firma, která vyrábí vozy Subaru, pak prodlouží období, ve kterém raději dodává komponenty automobilů do Spojených států letecky.
Stávka v přístavech na západě USA se promítla do vyšších cen lodní přepravy v regionu. Důvodem je úbytek lodí, které mají volnou kapacitu. Situace se snaží využít přístavy na východě Spojených států. Ty poskytují přepravcům slevy, protože chtějí získat větší tržní podíl na úkor konkurenčních přístavů na západě země.

 

Hackeři ukradli bankám přes miliardu dolarů tvrdí Kaspersky Lab

Organizovaný gang počítačových hackerů zaútočil od konce roku 2013 už na více než sto bank ve třiceti zemích a připravil je o více než miliardu dolarů (přes 24 miliard korun). Podle ruské antivirové společnosti Kaspersky Lab získávají hackeři peníze infiltrací do vnitřních systémů bank. Neorientují se na účty klientů, ale na vlastní prostředky finančních institucí.

Svou zprávu o počítačové kriminalitě plánuje Kaspersky Lab zveřejnit v plné šíři dnes na konferenci v mexickém Cancúnu, už v neděli z ní ale citovala americká média, jako první deník The New York Times.

Experti zjistili, že hackeři vyvinuli metody, jak díky phishingu či dlouhodobému sledování chování zaměstnanců získat přístup k vnitřnímu systému banky. Poté dokázali získávat peníze například pomocí převodů na své účty nebo přeprogramováním bankomatů, z nichž pak vybírali hotovost. Podle všeho pracovali s menšími částkami tak, aby nevzbudili podezření. U každé z bank zcizili maximálně kolem deseti milionů dolarů.

Podle listu The Wall Street Journal zatím není jasné, kolik přesně bank hackeři napadli ani jaké konkrétní banky to byly. Jednalo se ale zejména o instituce v USA, Rusku a ve východní Evropě.

Firma Kaspersky Lab uvedla, že spolupracuje s vyšetřovateli, kteří se nyní snaží pachatele kybernetických útoků.

 

Domácí

ČR může přijít ve sporu s Viktoriagruppe o naftu za 1,5 miliardy

Spor o naftu uskladněnou v německých zásobnících společnosti Viktoriagruppe mohou Českou republiku připravit až o 1,5 miliardy korun. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to včera řekl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Samotná hodnota české nafty umístěné v německých skladech podle něj dosahuje jedné miliardy korun. Další stamiliony firma dluží na nezaplacených fakturách.

Spor o její vlastnictví začal poté, co s firmou bylo zahájeno insolvenční řízení a předběžný insolvenční správce ve svém lednovém rozhodnutí neuznal, že nafta patří českému státu.

„Škodu musíme rozdělit do dvou částí. Jednak je to nafta, která je umístěná ve skladu v Krailingu. Tam, když přepočteme evidenční stav na skladové ceny, se bavíme zhruba o jedné miliardě korun. K tomu musíme započítat pohledávky, které budeme uplatňovat po firmě Viktoriagruppe za nezaplacené faktury. Ty jsou v tuto chvíli někde v řádu 200 milionů korun,“ uvedl v České televizi Švagr.

Podle něj budou další pohledávky za zhruba za deset až dvanáct milionů eur (276 až 332 milionů korun) uplatňovat také celní a daňové úřady. „Jde o katastrofický scénář. Ale nepředpokládám, že ten výsledek bude v tomto řádu,“ dodal předseda Správy státních hmotných rezerv.

 

Zdroj: ČTK, BBC

Hlavní zprávy z byznysu: Japonsko se dostalo z recese, růst HDP ale nedosáhl očekávání ekonomů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Podle Zemana by se měly omezit protiruské sankce

    Společnost ·

    Prezident Miloš Zeman řekl, že zrušení nebo zmírnění protiruských sankcí by pomohlo Evropské unii i Rusku. Dále hodnotí pozitivně čtvrteční dohodu z Minsku o východní …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.