Hlavní zprávy z byznysu: Inflace v listopadu zpomalila, potvrzuje politiku nulových sazeb a slabší koruny

Růst spotřebitelských cen v České republice v listopadu v meziročním srovnání zpomalil a potvrdil politiku centrální banky, která kvůli nízké míře inflace udržuje slabší korunu a úrokové sazby na nule.   

Spotřebitelské ceny v listopadu rostly meziročně  0,6 procenta, z říjnových 0,7 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem ceny dokonce klesly, a to o  0,2 procenta, hlavně kvůli poklesu cen pohonných hmot. Data, která jsou v souladu s očekáváním analytiků, dnes oznámil Český statistický úřad.

Předpokládaný vývoj inflace je sice pozitivní zpráva pro domácnosti a jejich spotřebu, ale podle centrální banky by ekonomice prospěl rychlejší růst spotřebitelských cen. Banka tak z obav dopadů vývoje na ekonomiku před rokem oslabila korunu intervencemi a udržuje ji za hranicí 27 korun za euro. Úrokové sazby snížila na úroveň takzvané technické nuly.

V dalších měsících lze podle analytiků očekávat další snížení míry inflace.

 

Německá skupina kupuje nákupní centrum Palladium v Praze za 565 milionů eur  

Německá společnost Union Investment koupí pražské obchodní centrum Palladium za 565 milionů eur. Transakce, která je za ekvivalent téměř 16 miliard korun, představuje historicky nejvyšší cenu, která kdy byla zaplacena za jednotlivou budovu v České republice.  

Informaci přinesly Hospodářské noviny. Společnost Hannover Leasing, současný vlastník Palladia, před sedmi lety koupil centrum za 535 milionů eur.

Home Credit měl ve třetím kvartále ztrátu kvůli hospodaření na ruském trhu

Skupina Home Credit, která poskytuje spotřebitelské úvěry ve východní Evropě a Asii, vykázala za tři čtvrtletí 2014 ztrátu 67 milionů eur (1,9 miliardy Kč). Ve stejném období loni vykázala zisk zhruba 294 milionů eur . Negativně se na výsledku podílelo Rusko, které přes pokračující obchodní růst skupiny v Asii zatím zůstává jejím největším trhem.

Home Credit je součástí skupiny PPF a poskytuje spotřebitelské úvěry v zemích střední a východní Evropy a Asie.

Francie se chce podílet na případném rozšíření Temelína a Dukovan

Francie se chce podílet na případném rozšíření českých jaderných elektráren Temelín a Dukovany, protože je to v souladu s její koncepcí rozvoje energetiky a součástí strategie země. Premiérovi Bohuslavovi Sobotkovi (ČSSD) to řekl při setkání francouzský premiér Manuel Valls.

Česko plánuje podle Sobotky rozvíjet výrobu z jádra v obou stávajících jaderných elektrárnách. Sobotka ocenil, že Francie má na využívání jaderné energie stejný názor jako Česká republika.

Francouzská energetická korporace Areva se v minulosti ucházela o účast v dnes již zrušeném tendru na dostavbu dvou bloků Temelína. Ze soutěže byla ale později vyřazena.

Oba premiéři také podepsali akční plán česko-francouzského strategického partnerství pro roky 2014 až 2018 a dohodu o spolupráci v kosmickém průzkumu.

 

Úřady v USA zažalovaly Deutsche Bank za to, že neplatí daně

Americké vládní úřady zažalovaly největší německou banku Deutsche Bank a několik dalších institucí za údajné neplacení daní. Newyorský federální prokurátor chce po těchto institucích vymáhat více než 190 milionů dolarů.

Deutche Bank podle žaloby používala k utajování svých daňových závazků podvodné nástroje včetně účelově vytvořených firem. Deutsche Bank tato nařčení popírá. Mezi obviněnými je podle agentury Reuters například i americká banka Wells Fargo.

 

Eurozóna prodloužila záchranný program pro Řecko, bude trvat do února

Země eurozóny prodloužily Řecku záchranný program o dva měsíce, kvůli neukončenému přezkumu řeckých státních účtů trojicí věřitelů, tedy Evropskou komisí, Mezinárodním měnovým fondem a Evropskou centrální bankou. Po jednání v Bruselu to oznámili ministři financí zemí platících eurem.

Záchranný program tak potrvá místo do konce letošního roku až do konce února. Rozhodnutí musí ještě schválit parlamenty některých členských států. Oficiálně pak Řecko o prodloužení programu požádá dnes, kdy do Atén přicestují zástupci trojice věřitelských institucí. Dokončit tam mají jednání o rozpočtových opatřeních.

Řecký parlament v noci na dnešek schválil rozpočet na příští rok. Počítá s nižším rozpočtovým deficitem a  vyšším hospodářským růstem. Vyrovnanému rozpočtu se blíží nejvíce za posledních několik desítek let.

 

Polsko si chce stěžovat na nařízení českých úřadů více kontrolovat polské potraviny

Polsko si chce stěžovat Evropské komisi větší kontroly dovozů polských potravin ze strany českých  úřadů. Polská média informovala o nařízení Odborů kontroly české Státní zemědělské a potravinářské inspekce, podle kterého mají být polské potraviny více kontrolovány. Ministr zemědělství Marian Jurečka, ale říká, že šlo pouze o krátkodobou akci v reakci na ruské embargo na dovoz potravin z EU.

Podle dokumentu, který ČTK získala od polských novinářů, jde o interní sdělení z letošního 19. srpna, ve kterém ředitel inspekce Jindřich Pokora informuje, že kvůli ruskému zákazu dovozu potravin z EU lze očekávat zvýšený dovoz potravin, které byly původně určeny pro ruský trh. Podle dokumentu inspekce nařizuje cílit kontroly především na produkty původem z Polska, protože je tato země významným exportérem potravin do Ruské federace a je tak dotčena ruským embargem.

Mluvčí Inspekce Pavel Kopřiva ale řekl, že informace uvedené polskou stranou jsou vytržené z kontextu dokumentu a nezobrazují objektivně skutečné zaměření kontroly. Z dokumentu mimo jiné vyplývá, že předmětem kontroly mají být pouze komodity, které jsou předmětem ruského embarga.

Polský ministr Marek Sawicki plánuje informovat Evropskou komisi o situaci 14.nebo 15. prosince.

 

 

Zdroj: ČTK

Hlavní zprávy z byznysu: Inflace v listopadu zpomalila, potvrzuje politiku nulových sazeb a slabší koruny Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.