Hlavní zprávy z byznysu: Francouzská reklamní agentura Publicis kupuje online specialistu Sapient

Publicis, globální francouzská reklamní skupina, která vlastní agentury jako Leo Burnett a Saatchi& Saatchi, kupuje společnost Sapient v rámci strategie posílení byznysu v oblasti on-line reklamy. Akvizice také otevře firmě nové příležitosti na americkém trhu. 

Publicis, třetí největší reklamní skupina na světě, zaplatí akcionářům Sapient celkem 3,7 miliardy dolarů. Letos v květnu společnost zrušila fůzi s rivalem Omnicom, protože se obě firmy nedokázaly shodnout na způsobu řízení. 

Management společnost očekává, že koupě Sapientu  umožní skupině generovat v budoucnosti polovinu svých příjmů z digitálních projektů. . Jedna z divizí Sapientu, SapientNitro, je leader v oblasti digitální reklamy. Mateřská společnost měla loni podle agentury Bloomberg tržby za 1,3 milardy dolarů.  

 

Revize Indexu nákupních manažerů v Eurozóně za říjen přináší mírné zhoršení dat

Index nákupních manažerů v průmyslu se v eurozóně za říjen lehce zvýšil na 50,6 bodu, z 50,3 bodu ze září. Dnešní aktualizovaný údaj je ale zhoršení z předběžně oznámených 50,7.  Zhoršení po revizi nastalo u německého indexu, který původně pozitivně překvapil. Naopak francouzský index byl revidován směrem k lepšímu výsledku.

Podle indexu se nálada mezi nákupními manažery v říjnu zlepšila zejména v Německu, Nizozemsku, Řecku a Irsku. Naopak k meziměsíčnímu zhoršení došlo kromě Francie také v Itálii. V Rakousku je index nejníž. Španělský index se nezměnil.

Schodek českého státního rozpočtu v říjnu vzrostl na více než 45,4 miliard, ale byl nižší než ve stejné době loni

Schodek státního rozpočtu v říjnu stoupl oproti září o 11 miliard na 45 miliard a 400 milionů korun. Loni ke konci října činil deficit 47,7 miliardy korun. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 112 miliard korun. Ministr financí Andrej Babiš už ale dříve uvedl, že cílem ministerstva financí je letos udržet schodek na zhruba loňské úrovni, kdy byl 81 miliard korun.

 

Lidé na kurzarbeitu mají dostávat 70 procent své mzdy

Vláda dnes schválila základní parametry takzvaného kurzarbeitu. Zaměstnanci podniků, které kvůli hospodářské krizi či přírodní katastrofě nebudou mít pro své lidi práci na plný úvazek, budou za dobu výpadku dostávat 70 procent mzdy, 50 % by přitom hradil zaměstnavatel a 20 % by šlo ze státního rozpočtu. O každé jednotlivé žádosti o podporu bude rozhodovat kabinet.

V praxi by tak měly úřady práce dostávat žádosti od jednotlivých podniků, o nichž následně rozhodne vláda. Při schválení pak žádost zpětně vyřídí daný úřad práce. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD) se přitom nedomnívá, že by opatření mělo být výraznou byrokratickou překážkou. Pokud by se jako takové ukázalo, dá se přehodnotit, uvedla.

Paragrafované znění návrhu by v rámci novely zákona o zaměstnanosti mohlo podle Marksové projít Parlamentem v příštích měsících. Fungovat by pak kurzarbeit mohl od jara.

 

Penam, Delta a OK Rest dostaly dostaly pokutu přes 50 milionů korun za kartel

Tři pekárenské společnosti dostaly od antimonopolního úřadu pokutu přes 50 milionů korun za kartelové dohody. Pekárny Delta, Penam a OK Rest, která dříve nesla název Odkolek, mají zaplatit 25, 13 a 15 milionů korun. Podle antimonopolního úřadu se firmy nejpozději od září 2003 domlouvaly na zdražení pečiva a cukrářských výrobků pro své odběratele. Úřad v tomto případu uložil pokuty ve výši 120 milionů korun již v roce 2005, ale kvůli neshodám právníků na způsob výpočtu pokuty byly tyto sankce zrušeny.

 

ČEZ chce v lednu zastavit provoz elektrárny ve Varně, protože se nedohodl na financování její modernizace

Energetická společnost ČEZ 1. ledna pozastaví provoz své uhelné elektrárny v bulharské Varně, protože se s bulharskou státní energetickou společností Bulgarian Energy Holding nedohodla na financování modernizace, kterou vyžaduje Evropská unie.  

Elektrárna musí od příštího roku splňovat normy EU v oblasti emisí a jednání s BEH o tom, jak modernizaci elektrárny financovat, zkrachovala.  Podle ČEZu ukazují analýzy trhu, že by se investice za současných cen elektřiny a emisních povolenek nevyplatila. Firma bude nyní zvažovat, zda má elektrárnu prodat nebo pronajmout.

Elektrárna ve Varně má šest bloků o výkonu 210 megawattů. Tři z těchto bloků jsou v současnosti mimo provoz a zbytek kapacity je používán převážně jako záložní zdroj. Navíc je elektrárna závislá na dovozu černého uhlí z Ukrajiny. ČEZ koupil elektrárnu v roce 2006.

 

Vláda bude prosazovat výrobu energie z jádra a uhlí, říká Ministr průmyslu Mládek.

 Vláda v energetické koncepci bude prosazovat využití jaderných a uhelných zdrojů, naopak nechce jít cestou plynových elektráren a velké podpory obnovitelných zdrojů. Pro Českou televizi to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

 

J&T získá čínského investora do své banky, finanční skupinu CEFC

J&T získá čínského investora do své banky, finanční skupinu CEFC, která má J&T pomoci s rozvojem byznysu na čínském trhu. CEFC by díky smlouvě o strategické spolupráci mohla získat třetinový podíl v dceřinné J&T Bance. Čínská firma by podle ČTK  za podíl mohla zaplatit asi 700 milionů eur (asi 19,4 miliardy korun).  Zástupci banky investici oznámili během návštěvy českého prezidenta Miloše Zemana v Číně.

CEFC je šestou největší soukromou finanční skupinou v Číně, jejíž roční obrat je podle žebříčku Fortune Global 500 asi 33,6 miliardy dolarů.  Investuje mimo jiné do energetiky a do infrastruktury. Vlastní podíly v ropném a plynárenském průmyslu na Blízkém východě a ve střední Asii, také vlastní a provozuje zásobníky a tranzitní stanice v přístavech v Latinské Americe, Evropě a jihovýchodní Asii.

 

Ze světa

Dosavadní lídři separatistů vyhráli volby na východě Ukrajiny 

Nedělní volby v takzvané Luhanské a Doněcké republice na východě Ukrajiny, které neuznává Kyjev ani západní země, potvrdily pozice tamních povstaleckých lídrů.  V samozvané Doněcké lidové republice podle odhadů v prezidentských volbách zvítězil Alexandr Zacharčenko, muž který dosud zastával post takzvaného premiéra tohoto útvaru. V hlasování, které neuznává Kyjev ani západní země, získal Zacharčenko přes 81 procent hlasů. Oznámil to předseda ústřední volební komise v Doněcku Roman Ljagin. 

Pro lídra Luhanské lidové republiky Igora Plotnického podle odhadů hlasovalo více než 63 procent voličů, uvedla v pondělí agentura AFP s odvoláním na tamní úřady.

Z voleb na východě Ukrajiny má vzejít nové vedení dvou samozvaných republik a jejich parlamenty. 

Ukrajina hodlá označit pozorovatele u separatistických voleb na východě země za nežádoucí osoby. Týkalo by se to i českého senátora Doubravy.

 

Německo by kvůli ochraně unijních zákonů přijalo odchod Británie z EU, řekla Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová by raději viděla odchod Británie z Evropské unie, než kompromis týkající se pohybu pracovních sil v EU. Napsal to německý časopis Der Spiegel. Britská vláda zvažuje cesty jak omezit přistěhovalectví z EU, za což ji Evropská komise kritizovala s tím, že by šlo o porušení unijních zákonů.

Britský premiér David Cameron již dříve slíbil voličům, že v případě svého vítězství v parlamentních volbách na jaře příštího roku uspořádá referendum o setrvání země v EU. Jedním z témat, o kterých chce Cameron s unijními představiteli jednat, je právě omezení množství přistěhovalců mířících do Británie. Merkelová ale podle Spiegelu dala najevo, že stáhne svou podporu britskému členství v Evropské unii, jestliže Londýn bude na změně imigrační politiky EU trvat.

Zdroj: ČTK, BBC, Bloomberg

Hlavní zprávy z byznysu: Francouzská reklamní agentura Publicis kupuje online specialistu Sapient Foto: ČTK: CEO Publicis Maurice Lévy

reklama

Další články

  1. Týden vědy a techniky: Přímý kontakt s vědou

    ·

    Letošní Týden vědy a techniky s mottem Dotkni se vědy chystá na 500 akcí v různých koutech České republiky. Festival nabídne přes dvě stovky přednášek, čtyřicet výstav…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.