Hlavní zprávy z byznysu: ČEZ chce od Enelu koupit podíl ve Slovenských elektrárnách

ČEZ má zájem koupit dvoutřetinový podíl v největší Slovenské energetické společnosti od italského vlastníka Enel. V tiskové zprávě ČEZ uvedl, že provoz a rozvoj jaderných a vodních elektráren v obou zemích by přinesl skupině synergické efekty.  Společnost ale také řekla, že je nejprve třeba vyřešit otázky rentability dostavby jaderné elektrárny Mochovce.  

ČEZ, v němž český stát drží majoritní podíl, odeslal Enelu formální dopis, ve kterém vyjadřuje zájem o Slovenské elektrárne (SE). Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v říjnovém rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že nejistoty kolem neustále odkládaného a stále dražšího projektu dostavby elektrárny Mochovce mohou zmařit celý plán prodeje společnosti. Enel a slovenský stát, kterému patří zbývajících 34 procent v SE, by podle Beneše měly tato rizika před prodejem vyřešit.

Slovenská vláda podle dosavadních informací žádné garance na pokrytí rizik kolem Mochovců neplánuje. Slovenský premiér Robert Fico už dříve odmítl myšlenku,  že by stát garantoval výkupní cenu z rozšířených jaderných elektráren.

O koupi podílu v SE má také zájem konsorcium slovenské společnosti Slovnaft a maďarského energetický podniku MVM Group. Firmy to dnes oznámily ve společné, tiskové zprávě. Partnerství se společností SE může zvýšit bezpečnost dodávek zemního plynu a elektrické energie ve střední i východní Evropě, uvedly firmy v prohlášení. Případné spojení by tak mohlo otevřít i nové možnosti vývozu elektřiny na jihoevropské trhy.

Slovenské elektrárne provozují jaderné, vodní a uhelné elektrárny o instalovaném výkonu 5,7 GW. Firma loni vyrobila 22,8 TWh elektrické energie a vykázala čistý zisk ve výši 356 milionů eur. Enel se rozhodl některé svoje divize prodat, aby snížil míru svého zadlužení. 

 

VZP kvůli příliš vysoké ceně končí spolupráci s pražským protonovým centrem

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) kvůli zvýšení cen za ozařování končí spolupráci s pražským protonovým centrem a začne klienty s rakovinou posílat na ozáření protony do Mnichova.

Pražské centrum od léta výrazně zdražilo, cena za ozařování stoupla podle ředitele na dvojnásobek mnichovské ceny, tvrdí VZP. Smlouvu pražské centrum a VZP nemají, úhrada za každého pacienta se dojednává individuálně.

 

 

Ze světa

Otevření japonského trhu s pivem umožní volný obchod mezi Japonskem a EU

Pokud má Japonsko a Evropská unie dospět k dohodě o volném obchodu, musí se japonský trh s pivem otevřít výrobkům z Evropy. Vyplývá to z unijního dokumentu, který je připraven k dalšímu kolu rozhovorů v prosinci. Dohody o vytvoření zóny volného obchodu chtějí Japonsko a EU dosáhnout na konci příštího roku.

V pořadí osmé kolo rozhovorů se uskuteční 8. prosince. Unijní vyjednávači se na něm chystají japonským protějškům sdělit, že je třeba změnit více pravidel upravujících dovoz alkoholických nápojů do země. Usilovat přitom budou o to, aby Japonsko upravilo vymezení toho, co je podle Tokia pivem. Mnoho evropských piv se totiž v Japonsku nemůže prodávat jako pivo, protože podle japonských předpisů neobsahuje dostatečné množství sladu, nebo protože obsahuje některé specifické přísady.

Obchodní dohoda mezi EU a Japonskem by mohla zvýšit výkon obou ekonomik o skoro jedno procento, domnívá se Evropská komise. Japonsko je třetí největší ekonomikou na světě a sedmým největším vývozním trhem pro Evropskou unii.

 

Rusko chce záruku, že Ukrajina nevstoupí do NATO

Rusko chce získat záruku, že se Ukrajina nestane členem Severoatlantické alianci. V rozhovoru pro britskou BBC to v úterý prohlásil Dmitrij Peskov, mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina. Žádné takové záruky ale podle něj Moskva nedostala. Také řekl, že Putinova administrativa žádá záruky toho, že se aliance přestane přibližovat k ruským hranicím.

Podle mluvčí Aliance je ale takový požadavek nereálný a není v souladu s mezinárodními úmluvami, které podepsalo i Rusko. Moskva totiž jejich podpisem uznala, že každý stát má možnost sám rozhodnout o svých bezpečnostních smlouvách, a Kreml proto musí respektovat svrchovanost Ukrajiny.

  

Věda a technologie

Google se  chce vrátit do Číny se službou Google Play

Americká společnost Google plánuje spustit po dohodě s vládou v Pekingu čínskou verzi své webové stránky Google Play. Získala by tak přístup ke zhruba polovině všech uživatelů Androidu. Google play je online distribuční služba, zaměřená především na hudbu, filmy či e-knihy.

Google z Číny v roce 2010 odešel a odůvodnil to obavami ze ztrát duševního vlastnictví, opakovaných hackerských útoků a neustálých cenzurních zásahů úřadů. Některé internetové služby Googlu zůstávají v Číně zablokované a nebudou dostupné ani v budoucnu, uvádí se ve zprávě The Information.

 

Zdroj: ČTK

Hlavní zprávy z byznysu:  ČEZ chce od Enelu koupit podíl ve Slovenských elektrárnách Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.