Hlavní zprávy z byznysu: Evropu čeká podle šéfa JPMorgan dekáda slabého ekonomického růstu

Ekonomiku Evropské unie čeká dekáda slabého ekonomického růstu, protože země eurozóny nebudou schopné efektivně a jednotně řešit nakumulované strukturální problémy. Na ekonomickém fóru ve Washingtonu to řekl vykonný ředitel největší americké banky JPMorgan Chase, Jamie Dimon.  

Dimon řekl, že hlavně 17 zemí eurozóny nebude schopno dát do pořádku svoje ekonomiky, protože takové řešení vyžaduje souhlas místních parlamentů a shodu v Bruselu. Podobné  obavy vyjádřil minulý měsíc i americký ministr financí Jacob Lew, který řekl, že Evropští politici musí udělat víc pro to, aby region nepotkala ztracená dekáda, provázená malým růstem nebo stagnací.

Dnes zasedá Evropská centrální banka, na které bude tým presidenta Maria Draghiho projednávat další opatření na podporu ekonomiky eurozóny.

 

Ze světa

 

Podle OPEC by se cena ropy měla stabilizovat na 60 dolarech za barel

Podle Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) by cena ropy mohla dále klesat a  stabilizovat se na úrovni kolem 60 dolarů za barel. Letošní pokles cen je důsledkem přebytku produkce spojené s rozvojem těžby ze břidlicových ložisek ve Spojených státech.

Indikaci ceny, na které by se pokles ropy mohl zastavit, přinesl deník The Wall Street Journal, který citoval zdroje obeznámené s průběhem ministerského zasedání OPEC z minulého týdne ve Vídni. Pro Saudskou Arábii, nejvlivnějšího člena kartelu, by další pokles neměl přinést výrazné problémy. Země proto nebude navrhovat omezení těžby ani při dalším poklesu cen.

 

V Brazílii roste těžba ropy, činí tři miliony barelů denně

Brazílie letos zvýšila produkci ropy a zemního plynu o téměř 20 procent díky novým ropným plošinám, které těží nově objevená ložiska pod hladinou moře. V říjnu denní produkce ropy vzrostla na 3 miliony barelů.

Podle brazilských úřadů produkce v říjnu stoupla meziročně o 17
procent. Brazílie se může díky letošnímu roku dostat mezi desítku největších producentů ropy.

Největším těžařem v zemi zůstává bývalý státní monopol Petrobras, který v říjnu vytěžil 2,5 milionu barelů denně. Daleko na druhém místě je britská BG Group s denní produkcí asi 111 000 barelů, za ní je koncern Royal Dutch Shell.

 

Domácí

 

Ministři a ekonomové dnes diskutují o konkurenceschopnosti České republiky

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) usiluje o to, aby země EU mohly rozhodovat o tom, u jakého zboží zavedou přenesenou daňovou povinnost u daně z přidané hodnoty. Babiš to uvedl na dnešním Fóru Zlaté koruny. Pro tento návrh prý získal podporu ministrů financí okolních zemí. 

Andrej Babiš, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák a řada ekonomů diskutují dnes o tom, jak zvýšit konkurenceschopnost české ekonomiky. Fórum se koná v pražském hotelu TOP.

V žebříčku mezinárodní konkurenceschopnosti si Česká republika podle Světového ekonomického fóra letos polepšila o devět míst a zaujímá 37. pozici ze 144 zemí. Stále však zaostává za rokem 2008, kdy Česku patřilo 31. místo.

 

Podle ČSÚ průměrné mzdy za 3. čtvrtletí stouply na 25 219 korun 

Průměrná mzda v České republice meziročně vzrostla o 441 korun na 25 219 Kč. Její pozitivní vývoj je spojený se zlepšením ekonomické situace. Informace o vývoji průměrných mezd ve třetím čtvrtletí oznámil Český statistický úřad. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Nominální růst činil 1,8 procenta, reálně, po odečtení inflace, se mzda zvýšila o 1,2 procenta.  Analytici očekávali vyšší růst, a to v průměru nominálně o 2,5 procenta a reálně o 1,9 procenta.

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka je zlepšení ekonomické situace zřetelné i na vývoji mezd. Po dvou letech jejich propadu došlo v letošním roce k obratu. Mzdy jsou prostředkem pro utrácení a to hraje velkou roli ve vývoji HDP.

Hlavní zprávy z byznysu: Evropu čeká podle šéfa JPMorgan dekáda slabého ekonomického růstu   Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.