Hlavní zprávy z byznysu: Eurozóna se poprvé od roku 2009 dostala do deflace

Eurozóna se poprvé od roku 2009 dostala do deflace kvůli poklesům cen energií, zejména ropy. Spotřebitelské ceny v ekonomice zemí, které platí eurem, v prosinci meziročně poklesly o 0,2 procenta. Data dnes oznámil Eurostat. 

Podle ekonomů data ukazují, že Evropská centrální banka může již na zasedání 22. ledna přijmout další opatření na podporu ekonomického růstu. V listopadu byla meziroční inflace v eurozóně na úrovni 0,3 procenta. 

Na prosincovou zápornou hodnotu inflace měl vliv především pokles cen energií o 6,3 procenta. Stabilní zůstaly v posledním měsíci loňského roku ceny jídla, alkoholu a tabáku i neenergetického průmyslového zboží. Eurostat předpokládá, že definitivní údaje za prosinec ukážou růst cen u služeb o 1,2 procenta, což je v porovnání s předchozím měsícem stabilní hodnota.

 

Zahraniční obchod skončil v listopadu v přebytku 13,1 miliard korun

Zahraniční obchod České republiky skončil v listopadu v přebytku 13,1 miliardy korun, díky snížení cen ropy. Listopadový přebytek je o 1,8 miliardy korun větší než ve stejném měsíci před rokem.  Předběžná data obchodu zveřejnil dnes Český statistický úřadu.

Vývoz oproti předloňskému listopadu vzrostl o 3,6 procenta a dovoz o 3,1 procenta.

Podle statistiků se na celkové bilanci vedle obchodu s minerálními palivy kladně podepsalo i zlepšení výsledku obchodování s nápoji a tabákem. Vzrostl i přebytek u strojů a dopravních prostředků a surovin. Naproti tomu se ale prohloubil schodek obchodu s chemickými výrobky a snížil se přebytek bilance polotovarů a materiálů.

 

LN: Armádě dodá neprůstřelné vesty za 68 milionů Česká zbrojovka

Firma Česká zbrojovka z Uherského Brodu vyhrála v tendru a dodá skoro 2300 neprůstřelných vest pro českou armádu. Vojáci mají vesty dostat nejpozději do konce letošního listopadu. Místo plánovaných 171 milionů korun za ně ministerstvo obrany zaplatí jen 68 milionů korun. Informovaly o tom dnes Lidové noviny .

Ministerstvo obrany otevřené výběrové řízení na neprůstřelné vesty vyhodnotilo na přelomu roku. Z celkového počtu šesti uchazečů, z nichž byli dva uchazeči vyloučeni, vybrala komise jako vítěznou nabídku České zbrojovky za 68 milionů korun, řekl deníku mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Podpis zakázky se očekává do konce ledna, po vojskových zkouškách by měly vesty dorazit do skladů ve dvou vlnách.

 

Ze světa

Merkelovou bude jednat s Cameronem v Londýně o budoucnosti Británie v EU

O podmínkách budoucího setrvání Británie v Evropské unii, o stavu světového hospodářství nebo o ukrajinské krizi bude dnes jednat v Londýně německá kancléřka Angela Merkelová s britským premiérem Davidem Cameronem 

Zatímco Cameronovým cílem je omezit imigraci do Británie, německá kancléřka trvá na zachování principu volného pohybu osob po Evropské unii. Podle listu Financial Times se od dnešní schůzky očekává, že Merkelová dá najevo, nakolik je ochotna pomoci Cameronovi nově vyjednat podmínky britských vztahů s Evropskou unií. Politici spolu budou mluvit i o ukrajinské krizi a o stavu světového hospodářství.

Británii letos čekají volby do Dolní sněmovny. Cameron pod tlakem euroskeptiků ve své Konzervativní straně a stále oblíbenější protievropské Strany nezávislosti slibuje vyjednat s ostatními členy unie, aby Londýn získal zpět některé pravomoci z Bruselu. Zavázal se také, že pokud konzervativci zvítězí ve volbách, uspořádá na základě nově dojednaných podmínek referendum o setrvání Británie v unii.

 

Francie vyzývá  Německo k větším investicím

Francouzský ministr hospodářství Emmanuel Macron vyzval Německo k větším investicím, aby podpořilo hospodářský růst v Evropě. Ministr svou výzvu vyslal před nedělní schůzkou německé kancléřky Angely Merkelové s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.

Dva vlivní ekonomové z Francie a Německa předložili loni svým vládám návrh souboru reforem a investičních iniciativ, který by měl oživit hospodářský růst ve dvou největších ekonomikách eurozóny. Zatímco Francie by uvolnila svůj nepružný trh práce a zmírnila regulaci profesí, Německo by začalo mnohem více investovat do své infrastruktury. Návrhy ekonomů pro Francii odrážejí opatření, která už nastínil ministr Macron.

Podle Macrona už Francie plní své úkoly na poli ekonomických reforem. Německo musí investovat mnohem více. Paříž vyzývá Německo k větší podpoře evropské ekonomiky už od poslední finanční krize a hluboké recese na konci minulého desetiletí. Francie nyní Berlínu a svým partnerům z EU slibuje, že už brzy sníží své rozpočtové deficity pod unijní limity a pokročí v ekonomických reformách, které by měly posílit její klesající konkurenceschopnost.

 

 

Zdroj: ČTK

 

Hlavní zprávy z byznysu: Eurozóna se poprvé od roku 2009 dostala do deflace Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.