Hlavní zprávy z byznysu: Euro po rozhodnutí ECB sestoupilo na jedenáctileté minimum

Euro se propadlo pod 1,14 amerického dolaru, což je nejnižší úroveň od září 2003. Reaguje tak na rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) o zahájení programu odkupu vládních i firemních dluhopisů v hodnotě 60 miliard eur měsíčně. Náklady evropských vlád na půjčky klesly na nová rekordní minima, zatímco evropské akcie uzavřely na sedmiletém maximu.  

Program, prosazený guvernérem ECB Marioém Draghim, by měl trvat minimálně do září příštího roku. Do té doby by měla ECB v rámci nového programu uvolnit do ekonomiky více než bilion eur (téměř 28 bilionů Kč).

Panevropský akciový index FTSEurofirst 300 dnes posílil o 1,6 procenta a uzavřel na nejvyšší úrovni za sedm let. Index německých akcií DAX se během dnešního obchodování vyšplhal až na nové rekordní maximum.

Výnosy u německých desetiletých dluhopisů ale sestoupily na rekordní minimum 0,377 procenta. Před Draghiho projevem se přitom nacházely mírně nad 0,5 procenta. Na rekordní minima klesly také například desetileté dluhopisy italské a španělské vlády.

 

Ze světa

Ukrajina plánuje letos dovážet více plynu z Evropy než z Ruska

Ukrajina hodlá v letošním roce dovézt větší množství plynu z Evropy než z Ruska. Agentuře Reuters to včera řekl šéf ukrajinské plynárenské společnosti Naftogaz Andrij Kobolev. Důvodem jsou vyostřené vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou.

Dodávky z Ruska by se podle Koboleva mohly časem podílet na celkovém importu plynu na Ukrajinu pouze jednou třetinou.

Rusko přitom ještě před několika lety pokrývalo celý dovoz plynu na Ukrajinu. Ten se tehdy na celkové spotřebě Ukrajiny přesahující 70 miliard krychlových metrů podílel více než 50 miliardami. Vztahy mezi Kyjevem a Moskvou jsou nyní mimořádně napjaté, protože Rusko anektovalo ukrajinský Krym a podle tvrzení Kyjeva podporuje proruské povstalce na východě Ukrajiny. 

 

Předseda řecké opozice žádal voliče o nadpoloviční většinu v parlamentu

Předseda řecké levicové strany SYRIZA vyzval voliče před nedělními předčasnými volbami, aby jeho formaci zajistili nadpoloviční většinu v parlamentu. Alexis Tsipras prohlásil, že jen strana s možností sestavení jednobarevné vlády bude moci naplno splnit cíle, které si předurčila.

Podle Tsiprase nynější vláda i představitelé Evropské unie usiluje o to, aby jeho strana, jejíž náskok v předvolebních preferencích narůstá, nezískala většinu v parlamentu a byla nucena uzavřít koalici s umírněnější formací. Ta by totiž SYRIZU nutila podřídit se požadavkům mezinárodních věřitelů. Představitelé nynější řecké vlády i zahraničí uozorňují SYRIZU, že se bude muset podřídit dosavadním dohodám, které vyžadují zachování politiky tvrdých úspor. Tsipras ale ve své předvolební kampani slíbil, že bude požadovat zrušení velké části řeckých dluhů a že zmírní ekonomické škrty. 

Předvolební průzkumy ukazují, že by na třetím místě mělo ve volbách skončit mladé liberální a proevropské hnutí Potami, které by podle tamních médií mohlo vyvážit sestavení budoucí vlády. Mezi další potenciální partnery se zařazují komunisté nebo nacionalističtí Nezávislí Řekové.

 

Renault po rozhodnutí ECB zlepšil odhad evropského automobilového trhu

Generální ředitel francouzské automobilky Renault Carlos Ghosn zlepšil odhad letošního růstu evropského automobilového trhu na minimálně dvě procenta. Učinil tak poté, co se Evropská centrální banka (ECB) rozhodla podpořit ekonomiku eurozóny nákupem vládních dluhopisů.

Ještě v pondělí odhadoval Renault letošní růst pouze na jedno až dvě procenta. Renault je druhou největší automobilkou ve Francii. Cena akcií podniku dnes díky kroku ECB stoupla téměř o čtyři procenta. Firma v pondělí uvedla, že loni zvýšila celosvětový prodej o 3,2 procenta na 2,7 milionu vozů, a to díky oživení evropského trhu a silné poptávce po značce Dacia.

 

Domácí

Koruna prolomila hranici 25 korun za dolar, pak posílila na 24,9 korun

Koruna dnes prolomila další psychologickou hranici, dolar stál přes 25 korun - 25,01 korun za dolar. Později česká měna zpevnila. Ve 13:30 byl kurz 24,90 korun za dolar, vyplývá z údajů na serveru Patria Online. Koruna následuje euro, které oslabuje k dolaru po rozhodnutí Evropské centrální banky pumpovat do ekonomiky eurozóny peníze prostřednictvím nákupů vládních dluhopisů. Přes 25 korun stál dolar naposledy v létě 2005.       

 

Sněmovna neschválila zákon o vydání státních dluhopisů v objemu 674 miliard korun

Sněmovna neschválila zákon o vydání státních dluhopisů v celkovém objemu 674 miliard korun. Pro schválení chyběly čtyři hlasy, proti přijetí zákona nehlasoval nikdo. Klub TOP 09 a Starostů si vzápětí poté vyžádal hodinovou přestávku, jednání Sněmovny je nyní přerušeno.

Není vyloučeno, že se poté bude o normě hlasovat znovu. Dluhopisy mají sloužit k úhradě loňského a předloňského schodku státního rozpočtu a na úhradu dluhů, které bude nutné splatit v letošním a příštím roce.

Sněmovna má rovněž zvolit předsedu vyšetřovací komise k výstavbě dálnice D47 u Ostravy.

Volba předsedy vyšetřovací komise se uskuteční už podruhé, v prosinci nebyla úspěšná. Kandidáti budou stejní, a to Stanislav Pfléger (ANO) a Jan Birke (ČSSD). Bez předsedy nemůže komise začít pracovat.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Hlavní zprávy z byznysu: Euro po rozhodnutí ECB sestoupilo na jedenáctileté minimum Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.