Hlavní zprávy z byznysu: Ekonomický růst eurozóny může být horší, než MMF původně očekával

Hospodářský růst eurozóny může být podle Mezinárodního měnového fondu horší, než fond předpokládal v rámci predikce z minulého měsíce, protože nejnovější statistická data vnášejí do prognózy pochybnosti. MMF v říjnu předpověděl, že ekonomika eurozóny letos poroste 0,8 procenta a příští rok o 1,3 procenta.  

Poslední série neuspokojivých dat z října podle MMF vrhla stín pochybností i na nejskromnější prognózy. Evropskou centrální banku proto fond  vyzval, aby jednala, pokud bude v měnové unii stále hrozit deflace. Také uvedl, že vítá nedávné kroky ECB, která drží úrokové sazby na rekordně nízké úrovni a pomáhá ekonomice podpůrným programem nákupů aktiv a tak přidává peníze do systému.

Spotřebitelské ceny stouply v říjnu meziročně o 0,4 procenta, zatímco cílem Evropské centrální banky je držet inflaci pod dvěma procenty.

 

Míra nezaměstnanosti v Řecku je nejnižší za poslední dva roky

Míra nezaměstnanosti v Řecku v srpnu klesla na dvouleté minimum 25,9 procenta z červencových 26,1 procenta. Situace na řeckém trhu práce se zlepšuje díky polevující hospodářské recesi.

Míra nezaměstnanosti v Řecku se sice dostala na nejnižší úroveň od srpna 2012, nadále je však více než dvojnásobná ve srovnání s průměrem celé eurozóny. Rekordního maxima dosáhla loni v září, kdy se vyšplhala až na 28 procent, napsala agentura Reuters.

Problémy s hledáním práce mají zejména mladí Řekové. Ve věkové kategorii do 24 let v srpnu míra nezaměstnanosti dosahovala téměř 50 procent.

 

Čína založí banku pro financování modernizace propojení asijských trhů

Čína plánuje založit banku pro financování takzvané nové Hedvábné stezky, neboli systému silnic a námořního spojení, které má lépe propojit asijské trhy. Iniciativa také pomůže snížit závislost Číny na trasách pro námořní nákladní dopravu, na kterých mají převahu evropští rejdaři. Čína si také od těchto investic slibuje rozvoj nových odbytišť pro svůj vývoz. Do projektu se země chystá investovat nejméně pět miliard jüanů (zhruba 18 miliard Kč), uvedla agentura Reuters.

Státní banka, která se bude jmenovat Marine Silk Road Bank, bude financována prostřednictvím zvláštního  investičního fondu. Přispět by do fondu měly i některé státy desetičlenného Sdružení zemí jihovýchodní Asie - ASEAN.

 

Ukrajina bude muset nakupovat ruské uhlí, aby překonala zimu.

Ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan řekl, že Ukrajina bude muset nakupovat ruské uhlí, aby překonala zimu. Významně se tak komplikuje snaha země o snížení energetické závislosti na Rusku. Konflikt mezi proruskými separatisty a ukrajinskou armádou totiž narušil dodávky uhlí do tepelných elektráren, které na Ukrajině zajišťují asi 40 procent dodávek elektřiny.

Vztahy mezi Ukrajinou a Ruskem jsou nyní mimořádně napjaté. Rusko letos anektovalo ukrajinský Krym a podle tvrzení Kyjeva podporuje proruské povstalce na východě Ukrajiny. V polovině června Rusko zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu, a to kvůli sporům ohledně ceny a nezaplacených účtů. Koncem října se však obě země dohodly na podmínkách prozatímního obnovení dodávek.

 

Desetitisíce zdravotních sester v USA demonstrovaly kvůli špatné ochraně zdravotníků před ebolou

Desítky tisíc zdravotních sester se na řadě míst ve Spojených státech ve středu zúčastnily demonstrací a stávek kvůli údajně nedostatečné ochraně zdravotníků před virem ebola. Zdravotní sestry požadují především lepší ochranný oděv a masky na obličej při péči o pacienty, kteří by mohli být nakaženi ebolou. Informovala o tom agentura Reuters.

Smrtící ebolou se v USA v posledních týdnech nakazily dvě zdravotní sestry, které staraly o pacienta z Libérie. Obě ženy se uzdravily. Liberijec chorobě podlehl a je zatím jedinou obětí eboly na území USA.

Transformace české ekonomiky, která začala před 25 lety, byla podle prezidentů Zemana a Klause úspěchem 

Transformace ekonomiky byla úspěchem, shodli se dnes na konferenci k 25 letům svobodného podnikání bývalý prezident Václav Klaus a současný prezident Miloš Zeman.

 

Česká a Slovenská republika si budou vyměňovat informace o DPH aby zabránily podvodům

  Česká republika a Slovensko si budou vyměňovat informace v oblasti placení daně z přidané hodnoty, aby si pomohly v boji s daňovými podvody. 

 

NWR snížila ztrátu, její tržby klesly o pětinu

Těžební společnost New World Resources (NWR), která je majitelem OKD, oznámila snížení ztráty a nižší tržby za prvních 9 měsíců roku. Menší ztráta je výsledkem kapitálové restrukturalizace, ke které firma letos přistoupila aby odvrátila krach.   

Firma snížila ztrátu na 128 milionů eur z 528 milionů eur před rokem. Tržby klesly o pětinu na 504 milionů eur.

NWR v tomto roce provedla kapitálovou restrukturalizaci, ve které snížila hodnotu svých dluhopisů a výrazně naředila podíly akcionářů. Společnost si tak snížila zadlužení a zajistila si 185 milionů eur nového kapitálu. 

 

Výrobce hraček Hasbro jedná o koupi filmového studia DreamWorks

Druhý největší americký výrobce hraček, firma Hasbro, jedná o koupi DreamWorks Animation, nejmenšího  hollywoodského filmové studia, které vytvořilo animované snímky, jako Shrek a Kung Fu Panda.

Za současných podmínek navrhované transakce by Hasbro za hollywoodské studio zaplatilo hotově a v akciích. Přesná cena ale prý zatím určena nebyla. S odvoláním na nejmenované zdroje to v noci na dnešek napsal americký deník The New York Times. 

 

Z domova 

Prezident Zeman dnes bude mít projev na konferenci Hospodářské komory

Prezident Miloš Zeman se dnes zúčastní ekonomické konference k hospodářské politice v souvislosti s 25. výročí od konce totalitního režimu v tehdejším Československu. Na konferenci Hospodářské komory přednese projev a na akci Asociací malých a středních podnikatelů a živnostníků bude debatovat o hospodářské politice.

Konference Hospodářské komory na téma 25 let svobodného podnikání se zúčastní mimo jiné bývalý prezident Václav Klaus nebo prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Debaty o hospodářské politice Asociace malých a středních podniků a živnostníků se vedle Zemana zúčastní ministr financí Andrej Babiš, vicepremiér Pavel Bělobrádek nebo ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová.

 

Dnes zahájí činnost Národní konvent EU. Bude dávat doporučení tvůrcům evropské politiky

Konferencí o evropské vizi České republiky zahájí dnes svou činnost Národní konvent o Evropské unii. Ten má sloužit jako nová diskuzní platforma pro hledání shody na národních prioritách a intenzivnější debatu o EU. Konferenci v Lichtenštejnském paláci na Kampě zahájí premiér Bohuslav Sobotka a předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Vystoupí na ní také ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová nebo ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Doporučení, která  z těchto setkání vzejdou, obdrží hlavní tvůrci evropské politiky v České republice.

 

Věda a technologie

Nadační fond Neuron oznámil laureáty ocenění za mimořádný přínos světové vědě

Nadační fond Neuron, který založil matematik a filantrop Karel Janeček, dnes oznámil jména českých vědců, kteří letos získávají cenu Neuron za mimořádný přínos světové vědě.

Cenu za medicínu získal Bohdan Pomahač, chirurg působící v oboru plastická medicína. Jeho tým provedl před třemi lety první úplnou transplantaci tváře v USA. Ocenění za fyziku získal profesor Jiří Bičák, který rozvíjí tradici einsteinovské teorie. Další oceněný, matematik Ivo Babuška z Texaské university, patří k zakladatelům světové výpočtové matematiky. Za přínos v oboru chemie byl oceněn Jiří Čížek, který rozvinul revoluční metodu sloužící k výpočtu vlastností molekul. V oboru společenské vědy převezme cenu Neuron archeolog, prof. Evžen Neustupný, který zakládal oboru archeologie na Západočeské univerzitě a také Asociaci evropských archeologů. Neuron předá také speciální cenu cestovateli Miroslavu Zikmundovi, který zasvětil celý svůj život cestování, čímž podle poroty významně obohatil lidské poznání.

Dobročinný fond, který financují převážně mecenáši z řad podílníků brokerské společnosti RSJ, uděluje tuto cenu každoročně představitelům české vědy doma i v zahraničí. S cenou je spojena i finanční odměna 1 milion korun pro každého oceněného.  

 

YouTube představil službu, která může konkurovat hudebním serverům jako Spotify

Server YouTube, který slouží pro sdílení videonahrávek, představil placenou službu, která uživatelům umožní poslouchat hudbu bez reklam a stahovat ji k dalšímu použití offline. Novinka, dostupná pouze na zařízeních s operačním systémem Android, by tak podle BBC mohla konkurovat hudebním serverům jako Spotify, Beats a dalším zavedeným hráčům na trhu.

Službu nazvanou YouTube Music Key nejdříve společnost nabídne v testovací verzi pozvaným uživatelům, kteří ji budou mít na šest měsíců zdarma. Uživatelům mimo jiné umožní přehrávat hudební klipy, i když začnou používat jinou aplikaci. Pro širokou veřejnost by nová služba měla být dostupná později, a to za zaváděcí cenu 7,99 dolaru měsíčně.

 

Zdroj: ČTK, Reuters

Hlavní zprávy z byznysu: Ekonomický růst eurozóny může být horší, než MMF původně očekával Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.