Hlavní zprávy z byznysu: Řecko navrhlo výměnu současného dluhu za dluhopisy vázané na růst

Řecko navrhlo vyměnit současný nesplacený dluh za dluhopisy vázané na ekonomický růst. V rozhovoru pro list The Financial Times o tom informoval řecký ministr financí Janis Varufakis. Atény by v případě dohody na tomto řešení nežádaly po věřitelích odpis části dluhu dosahujícího 315 miliard eur (8,8 bilionu korun).  

Místo snahy o odpis dluhu chce Řecko usilovat o jeho výměnu, která by snížila dluhovou zátěž země. Stávající dluhopisy chce Řecko nahradit dvěma typy jiných bondů. První typ by byl spojený s ekonomickým růstem a nahradil by dluh z evropských záchranných úvěrů. Druhý, nazývaný věčné dluhopisy, by nahradil řecké dluhopisy vlastněné Evropskou centrální bankou.

Řecko přichází s novým návrhem, protože se chce vyhnout škrtnutí části dluhu, což je podle Varufakise politicky nepřijatelné pro Německo a další věřitelské země. Podobná řešení totiž vyvolávají dojem, že daňovým poplatníkům věřitelských zemí nepochybně způsobí ztrátu.

Varufakis potvrdil, že vláda chce udržet přebytek primárního rozpočtu v rozmezí od jednoho do 1,5 procenta hrubého domácího produktu, přestože to znamená, že hnutí Syriza, které vyšlo jako vítěz z nedávných předčasných voleb, nesplní veškeré předvolební sliby o veřejných výdajích. Vláda se podle ministra hodlá zaměřit na bohaté Řeky, kteří podle něj během šestiletého ekonomického poklesu neplatili svůj poctivý podíl na daních. Ministr však při boji s daňovými úniky bohatých očekává obtíže.

 

Ze světa

Británie vyzvala Řecko k zodpovědnému jednání

Po včerejší schůzce s řeckým ministrem financí Janisem Varufakisem vyzval britský ministr financí  George Osborne, řeckou vládu k zodpovědnému jednání. Podle Osborna je spor mezi Řeckem a eurozónou o řecký dluh největším rizikem pro světovou ekonomiku. Varufakis, který před Londýnem navštívil také Francii, se dnes při své evropské diplomatické cestě za prosazení plánu krajně levicové řecké vlády vyjednat s věřiteli zmírnění dluhové zátěže, přesune do Říma. Později plánuje navštívit i Berlín.

"Vedli jsme konstruktivní diskusi a je jasné, že střet mezi Řeckem a eurozónou je největším rizikem pro globální ekonomiku a rostoucí hrozbou pro britskou ekonomiku," řekl britský ministr Osborne po schůzce. "Musíme zajistit, abychom v Evropě, stejně jako v Británii, dali přednost kompetentnímu řešení před chaosem," citovala Osborna agentura Reuters. Británie však není členem eurozóny, která půjčila krachujícímu Řecku několik stovek miliard eur, takže v jednáních zemí měnové unie o řeckém dluhu přímo figurovat nebude.

Varufakis se již v neděli sešel s francouzským ministrem financí Michelem Sapinem, který podpořil vyjednání nové dohody mezi Řeckem a jeho mezinárodními věřiteli. Francie je prý připravena pomoci nové řecké vládě, kterou vynesly k moci lednové předčasné volby. Právě Francie a Itálie jsou považovány za potenciální spojence Řecka v otázce splácení řeckého dluhu. Tvrdý postoj vůči zadluženému Řecku naopak zastává německá kancléřka Angela Merkelová, která chce, aby Atény pokračovaly v reformách, na nichž se dohodly s věřiteli.

 

Exxon Mobil přichází kvůli nízkým cenám ropy o hotovost

Největší americká těžařská společnost Exxon Mobil neočekává růst cen ropy a zemního plynu. V tomto čtvrtletí proto ve srovnání s předchozími obdobími omezí výkup vlastních akcií o dvě třetiny. Podle Wall Street Journal tak chce firma ušetřit dvě miliardy dolarů v hotovosti. Exxon Mobil tak reaguje na vývoj v posledním čtvrtletí loňského roku, kdy zaznamenal pokles objemu dostupných peněžních prostředků na nejnižší úroveň od krizového roku 2009. Zavedení úsporných opatření oznámily také další ropné společnosti ConocoPhillips, Royal Dutsch Shell, Chevron nebo Occidental Petroleum.

 

Australská centrální banka snížila úrokové sazby na historické minimum

Australská centrální banka snížila poprvé po 18 měsících úrokové sazby. Pokles sazeb o čtvrt procentního bodu na historicky nejnižší úroveň 2,25 % podle BBC trhy očekávaly. Australský dolar se přesto vůči americké měně propadl na šestileté minimum 0,765 USD. Australská centrální banka je zatím posledním regulátorem, který snížením úrokových sazeb reagoval na pokles cen ropy a dalších komodit. Úrokové sazby v minulých měsících ve snaze podpořit ekonomický růst snížila také Čína, Jižní Korea, Kanada, Indie nebo Singapur.

 

Domácí

Český firma Excalibur získala licenci na výrobu Pandurů

Česká firma Excalibur Army bude vyrábět obrněné transportéry Pandur pro vybraná území východní Evropy a Asie. Podle deníku E15, který se odvolává na mluvčího společnosti Excalibur Group Andreje Čírtka, získala firma exkluzivitu na licenční výrobu osmikolových transportérů od rakouské pobočky Steyr americké firmy General Dynamics Land Systems.

Vůbec první zakázkou bude podle listu pozáruční servis 107 obrněnců pro českou armádu za 182 milionů korun. Rámcový kontrakt je zatím naplánován do roku 2016, pak se předpokládá uzavření dalšího.„Dále budou obě společnosti usilovat o dodávku dvou desítek štábních a velitelských Pandurů za více než jednu miliardu,“ uvedl deník.

Firma Ecxcalibur se dosud zaměřovala na opravy a modernizaci starších těžkých zbraní ze zemí bývalého východního bloku. „Techniku východní provenience lze i nadále přestavovat a modernizovat, ale časem se její možnosti vyčerpají,“ cituje E15 výkonného ředitele skupiny Excalibur Army Petra Němce. Podle mluvčího Čírtka platí exkluzivita na výrobu Pandurů do roku 2039. „Zcela klíčová je změna v orientaci z východní techniky na západní,“ řekl deníku mluvčí.

 

Premiér Sobotka projedná s ministry platy soudců

Premiér Bohuslav Sobotka bude dnes jednat s několika členy své vlády o platech soudců a ústavních činitelů. Vláda se bude chtít vyrovnat s nedávným rozhodnutím Nejvyššího soudu, podle kterého ministerstvo práce a sociálních věcí nepoužívá při stanovování platů soudců správný statistický údaj. Platy se ústavním činitelům zvýší pravděpodobně o několik tisíc korun měsíčně. Soudcům stát vyplatí peníze nejspíš i zpětně.

Ministerstvo spravedlnosti zatím odhaduje celkovou částku, kterou by mělo doplatit soudcům a státním zástupcům, na téměř 1,7 miliardy korun. Soudcům by z této sumy připadlo 1,25 miliardy. Jde o doplatek za roky 2012 až 2015 a částečně také za rok 2011. Částka přitom nezahrnuje náklady na soudní řízení, které mohou státu vzniknout v souvislosti s již podanými nebo potenciálními dalšími žalobami. V materiálu, jehož projednání má ve středu vláda také na programu, resort upozorňuje, že ve svém stávajícím rozpočtu potřebné peníze nemá. Situaci tak bude muset řešit s ministerstvem financí.

 

Technologie

Intel reaguje na trend internetu věcí, koupí německého výrobce čipů Lantiq

Největší světový výrobce mikroprocesorů Intel koupí německého výrobce komunikačních čipů Lantiq. Rozšíří tak svoji nabídku čipů používaných pro přístroje, které se mohou připojit na internet. Cenu transakce firmy nezveřejnily. Rozšíření nabídky připojení k internetu u široké škály přístrojů, od fotbalových míčů po domácí spotřebiče a průmyslové stroje, souvisí s rozvojem takzvaného “internetu věcí”. Ten se stává místem, kde se technologické firmy jako Intel, Qualcomm a další budou v konkurenčním boji střetávat stále častěji.

Lantiq se kromě výroby komunikačních čipů specializuje na širokopásmové a wi-fi připojení. Vlastní více než 2000 patentů pokrývajících širokopásmové komunikační spojení. Intel zatím zaostával za konkurencí v reakci na trend rozvoje mobilních počítačových přístrojů. I proto se v současnosti potýká s problémy kvůli stále většímu počtu spotřebitelů přecházejících k chytrým telefonům a tabletům. V mobilních zařízeních se totiž podle agentury AP používají čipy vyráběné jinými společnostmi.

 

 

Zdroje: ČTK, Reuters, AP, E15, Wall Street Journal

 

Hlavní zprávy z byznysu: Řecko navrhlo výměnu současného dluhu za dluhopisy vázané na růst Foto: shutterstock.com - ilustranční foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.