Hlavní zprávy z byznysu: Centrální banky v Polsku a Rumunsku sníží tento týden úrokové sazby

Nízká míra inflace, pomalé ekonomické oživení a posilující domácí měny budou pravděpodobně důvodem pro snížení úrokových sazeb v Rumunsku a Polsku tento týden. Vyplývá to z konsensu odhadů analytiků, které shromáždila agentura Bloomberg.    

Rumunská centrální banka bude o nastavení úrokových sazeb diskutovat dnes. Podle většiny analytiků sníží na dnešním zasedání klíčovou úrokovou sazbu na historicky nejnižší úroveň 2,75 procent. Zítra bude zasedat centrální banka v Polsku a většina analytiků očekává snížení hlavní sazby o čtvrt procentního bodu na 1,75 procent.

Česká národní banka, která bude mít měnové politické zasedání ve čtvrtek, pravděpodobně ponechá svoji klíčovou úrokovou sazbu na úrovni takzvané „technické nuly”, tedy 0,05 procent. Ve stejný den také bude zasedat Evropská centrální banka. V budoucích měsících může dojít ke snížení sazeb také v Maďarsku. Odhady vyplývají z názoru analytiků, které oslovila agentura Bloomberg.

Rozhodování centrálních bankéřů v našem regionu ovlivňuje hlavně současný vývoj inflace, který je pod úrovní kterou většina bank cílí, například v České republice, Polsku a Rumunsku. Zároveň se tyto země obávají vývoje v Eurozóně a dopadů opatření ECB.

 

Česká ekonomika poroste letos 2,5 %, odhaduje prognóza EU 

České HDP se podle podzimní prognózy Evropské komise zvětší letos o 2,5 procenta. Příští rok a v roce 2016 se podle komise růst mírně zrychlí na 2,7 procenta.  

 

Maďarsko schválilo zákon, který urychlí stavbu plynovodu z Ruska. EU projekt kritizuje. 

Maďarský parlament schválil zákon, který může urychlit stavbu plynovodu South Stream z Ruska a obejít tak administrativní překážky, dané pravidly Evropské unie.

Informovala o tom agentura DPA. Projekt za odhadovaných 40 miliard dolarů je podporován Ruskem a kritizován Evropskou unií, protože by mohl vytvořit monopolní postavení na dodávky pro ruskou plynárenskou společnost Gazprom. 

Podle DPA, která cituje energetické odborníky, je maďarský zákon ušit na míru maďarsko-ruskému konsorciu, které má na starosti výstavbu plynovodu na maďarském území. Toto konsorcium bude kontrolovat Gazprom. Plynovodem má putovat ruský plyn pod Černým mořem, přes Bulharsko, Srbsko, Maďarsko a Slovinsko až do Itálie.

 

Ekonomický růst na Kavkaze a ve střední Asii kvůli Rusku zpomalí

Ekonomický růst zemí na Kavkaze a ve Střední Asii letos a příští rok zeslábne. Důvodem bude zpomalení v Rusku, které je jejich hlavním obchodním partnerem a zdrojem investic. Region zahrnuje osm bývalých zemí Sovětského svazu a rozkládá se od Černého a Kaspického moře po Sibiř, Írán a Čínu. V letošním a příštím roce má hrubý domácí produkt regionu podle nového výhledu Mezinárodního měnového fondu vzrůst o 5,5 procenta, což je o třičtvrtě procenta méně, než čekal fond v květnu.

Na ruskou ekonomiku má nyní negativní dopad pokles cen ropy, hlavního vývozního artiklu, a oslabení rublu vlivem sankcí západních zemí vůči Rusku kvůli ukrajinské krizi.

 

Banka JP Morgan je vyšetřována kvůli obchodování s měnami

Americká investiční banka JP Morgan Chase čelí vyšetřování ze strany amerického ministerstva spravedlnosti, a to kvůli obchodování s měnami. JP Morgan Chase už loni uzavřela s americkou vládou dohodu o vyrovnání a za podvody s hypotékami během krize zaplatila 13 miliard dolarů. Šlo o největší vyrovnání, jakého kdy americká vláda s nějakou firmou dosáhla.

 

Česká pošta zruší desítky vedoucích pracovních míst, aby ušetřila

Česká pošta zruší do konce roku desítky ředitelských postů, podle Mladé fronty Dnes (MfD) jich bude až 70. Zaměstnancům, kterých se změna dotkne, chce podnik nabídnout jiné levnější pozice. Pošta změnou organizační struktury ušetří podle MfD miliony korun.

 

Ze světa 

V USA začaly kongresové volby, demokratům hrozí ztráta Senátu

Ve Spojených státech dnes v poledne SEČ začaly kongresové volby, v nichž demokratům prezidenta Baracka Obamy hrozí podle posledních průzkumů ztráta dosavadní většiny v Senátu. Kromě toho je pravděpodobné, že si opoziční republikáni udrží značnou převahu ve Sněmovně reprezentantů. Kongres by se tak mohl poprvé po osmi letech ocitnout plně v rukou Republikánské strany. Republikánům stačí pro ovládnutí horní komory Kongresu získat jen šest nových míst. V dnešních volbách má být v Senátu rozděleno 36 ze 100 křesel, ve Sněmovně reprezentantů je ve hře všech 435 mandátů. Za očekávaným špatným výsledkem demokratů z velké části stojí Obamova nepopularita.

 

Španělský ústavní soud zakázal všelidové hlasování v Katalánsku

Španělský ústavní soud v úterý zakázal nezávazné všelidové hlasování, ke kterému vyzvala katalánská vláda a které mělo 9. listopadu ukázat touhu Katalánců po osamostatnění jejich regionu. Podle agentury AFP o zákaz požádala ústavní soud v pátek ústřední vláda v Madridu. Katalánská vláda označila postup Madridu za "zneužívání moci" a zdůraznila, že nehodlá ustoupit. Všelidové hlasování plánuje místo původně zamýšleného řádného referenda, které se mělo konat v září a které španělský ústavní soud také zakázal. Sama španělská vláda ale považuje jakékoli podobné hlasování za protiústavní, protože by umožnilo části španělských občanů rozhodovat o záležitosti, která se týká celé země. Není ale jasné, jak by Madrid hlasování fakticky zabránil, pokud ho katalánští předáci navzdory rozhodnutí v neděli uspořádají.

 

Německá armáda se kvůli Ukrajině chystá nakoupit přes 130 transportérů

V souvislosti s nynější vyhrocenou situací na východě Ukrajiny chce německá armáda za 620 milionů eur nakoupit 131 obrněných transportérů typu Boxer. Podle listu Die Welt se kontrakt očekává brzy. Transportéry Boxer, které se vyrábějí v Německu, prozatím využívají jen Němci a Nizozemci. Německý bundeswehr si původně objednal 190 vozidel, zatímco nizozemská armáda by do roku 2017 měla získat 200 transportérů.

 

Ukrajinský prezident chce zrušit zvláštní statuts separatistických republik na východě země

Ukrajinský prezident Petro Porošenko chce zrušit zvláštní status separatistických oblastí na východě Ukrajiny protože volby, které v těchto oblastech pro-ruské síly uspořádaly, jsou podle něj porušením dohod o příměří.

Na dnešek Porošenko svolal schůzi Rady národní bezpečnosti a obrany, na níž chce navrhnout zrušení zářijového zákona o zvláštním správním režimu povstaleckých území na východě země a znovu projednat obranyschopnost ukrajinské armády pro případ, že se situace znovu vyhrotí. Vůdci povstalců již oznámili, že správu svých území v nedělních separátních volbách svěřili do rukou vlastních zastupitelů. Dnes byly v Doněcku a Luhansku slavnostně uvedeni do funkcí prezidenti samozvaných lidových republik Igor Plotnickij a Alexandr Zacharčenko.

 

Do Německa míří po Spojených státech největší počet imigrantů

Německo je dnes po Spojených státech nejčastějším cílem přistěhovalců, protože má silnou ekonomiku a rozvinutý pracovní trh. Tvrdí to zpravodajský web BBC. Německo podle něj zažilo největší nárůst počtu migrantů za posledních dvacet let. Mezi lety 2011 a 2012 stoupl počet cizinců, kteří mají právo v zemi zůstat déle než rok, o víc než třetinu. Většina přistěhovalců podle BBC do Německa přichází z Východní Evropy a z jižních zemí eurozóny a Německá vláda je kvůli nedostatku profesionálů v některých oborech a nízké porodnosti v zemi vítá s otevřenou náručí.

 

Zdroje: ČTK, Bloomberg, BBC, E15

 

 

Hlavní zprávy z byznysu: Centrální banky v Polsku a Rumunsku sníží tento týden úrokové sazby Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Týden vědy a techniky: Přímý kontakt s vědou

    ·

    Letošní Týden vědy a techniky s mottem Dotkni se vědy chystá na 500 akcí v různých koutech České republiky. Festival nabídne přes dvě stovky přednášek, čtyřicet výstav…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.