Hlavní zprávy z byznysu: Cena ropy klesá, Saúdská Arábie zlevnila dodávky pro zákazníky z Asie a USA

Ceny ropy klesly na nové čtyřleté minimum po rozhodnutí Saúdské Arábie zlevnit lednové dodávky suroviny pro zákazníky z Asie a Spojených států. Podle analytiků se Saudská Arábie pouští do cenové války s americkými těžaři a snaží se ochránit svůj tržní podíl.  

Ceny ropy minulý měsíc poklesly o 18 procent poté, co  Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) odmítla návrhy na snížení těžebního limitu, který by poklesy cen zastavil. Toto rozhodnutí prosadila Saúdská Arábie, nejvlivnější člen kartelu.

Za letošním poklesem světových cen ropy stojí hlavně rozmach těžby břidlicových ložisek ve Spojených státech. Cena severomořské ropy Brent kolem poklesla o 80 centů na 69,12 dolarů za barel a americká lehká ropa texaského typu zlevnila o více než dolar na 66,33 dolaru za barel.

 

České tržby v maloobchodu pokračují v růstu kvůli prodejům aut

Maloobchodní tržby v České republice se v říjnu meziročně zvýšily o 7,5 procent, podpořené prodejem automobilů. Údaj překonal odhady analytiků, kteří očekávali růst jen 5 procent.

Podle některých analytiků souvisí příznivý růst tržeb v uplynulých dvou měsících s obnovou domácí poptávky a se zlepšujícím se vývojem na trhu práce. 

 

Samsung podal k soudu odvolání proti rozhodnutí odškodného pro Apple

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung se ve Spojených státech odvolal proti  odškodnému 930 milionů dolarů, které má zaplatit konkurenční firmě Apple za porušování patentů.

Rivalové Samsung a Apple vedly patentové spory v oblasti výroby chytrých telefonů po celém světě. Letos v srpnu se společnosti dohodly na ukončení těchto sporů ve všech zemích, s výjimkou Spojených států.

Soud v Kalifornii nakonec přiznal Apple odškodné a řekl, že Samsung porušil patenty, které registroval  Apple pro telefony iPhone a použil tyto technologie při výrobě vlastních smartphonů a tabletů řady Galaxy.

Samsung předloni předběhl Apple a stal největším výrobcem chytrých telefonů na světě.

 

Ze světa

Aktivisté bojují proti obchodní dohodě mezi EU a USA. Petici podepsalo přes milion lidí

Více než milión lidí podepsalo petici proti dohodě o užší obchodní spolupráci mezi Evropskou unií a Spojenými státy, která podle organizátorů posílí mezinárodní korporace a ohrozí demokracii.

Dohoda, která se jmenuje Transatlantické obchodní a investiční partnerství, má odstranit zbývající překážky v obchodu mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě.

Organizátoři petice tvrdí, že jejich akci podporuje přes 320 občanských, odborových a spotřebitelských organizací z 24 členských států Evropské unie. Dohoda může podle aktivistů ohrozit demokracii, právní stát i ochranu spotřebitelů a umožní korporacím žalovat vlády v případě, že by zákony nebo politiky dané země poškozovaly jejich zisky.

 

Čínská finanční skupina plánuje další investici v ČR v objemu 19 miliard korun

Čínská společnost CEFC, která má aktivity ve finančním sektoru, energetice a stavebnictví, chce v České republice investovat dalších až 19 miliard korun do cestovního ruchu, zemědělství a technologií. Řekl to mluvčí prezidenta Miloše Zemana po návštěvě ředitele CEFC na Pražském hradě.

Jaroslav Tvrdík, prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce, řekl, že se CEFC také dohodla se sklárnou Moser na tom, že se stane jejím výhradním zástupcem v Číně.

CEFC je šestou největší soukromou firmou v Číně. CEFC při nedávné Zemanově návštěvě Číny podepsala smlouvu o strategické spolupráci s finanční skupinou J&T. Číňané by podle deníku Euro měli díky smlouvě získat třetinový podíl v J&T Bance, za což mají zaplatit asi 19,4 miliardy korun.

 

Domácí

Sobotka a Ťok dnes se šéfem Českých drah posoudí opatření při úterní kalamitě

Dnes se sejde premiér Bohuslav Sobotka a nový ministr dopravy Dan Ťok s generálním ředitelem Českých drah Pavlem Krtkem. Budou hodnotit i to,  jak si státní dopravce vedl při úterní ledové kalamitě, která způsobila výpadky na železnici.

Ministr Ťok při čtvrtečním nástupu do funkce uvedl, že s reakcí Českých drah na situaci není spokojený. Na návrh ODS si informace o postupu drah od premíéra Sobotky vyžádala sněmovna. Na tratích kvůli namrzlým trolejím uvízly desítky vlaků na několik hodin.

Tématem dnešní schůzky bude také hospodaření Českých drah a převod nádraží z majetku dopravce na Správu železniční dopravní cesty. Předchozí šéf drah Daniel Kurucz v říjnu uvedl, že firma už pro převedení majetku připravila veškeré náležitosti. Převod by mohl drahám vynést miliardy korun, soukromí dopravci ho ale považují za nedovolenou státní podporu.

Hlavní zprávy z byznysu: Cena ropy klesá, Saúdská Arábie zlevnila dodávky pro zákazníky z Asie a USA Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.