Hlavní zprávy z byznysu: BH Securities, Avant spustí investiční fond zaměřený na historická auta

Finanční skupiny BH Securities a Avant spustí v únoru investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky vkladatelů investicemi do sběratelských a historických automobilů. Organizátoři tak reagují na zájem potenciálních investorů a na růstové příležitosti trhu.

Investiční fond počítá s minimálním vkladem kolem 3,5 milionu korun a ročním výnosem mezi pěti až šesti procenty. Do roka od spuštění chtějí zakladatelé získat vklady až na úrovni sto milionů korun.

Fond, nazvaný Engine Classic Cars, se bude zaměřovat na investici do automobilů z druhé poloviny dvacátého století. Vedle dražších sběratelských ikon zacílí také na takzvané youngtimery, tedy mladší a levnější auta, dostupná i za několik tisíc eur. Automobily bude nakupovat v aukcích, na veletrzích, ale zejména prostřednictvím sítě kontaktů mezi sběrateli napříč Evropou. Se vznikem fondu je spojen také podnikatel Radek Pokorný a Engine Prague.

V zahraničí jsou automobiloví veteráni oblíbenou i výnosnou investicí a patří mezi alternativní investice, spolu s uměním nebo hodinkami.

Zprávy o nehodě ukrajinské jaderné elektrárny způsobily prodeje dluhopisů 

Zprávy o nehodě ukrajinské jaderné elektrárny, která byla později označena jako málo významná, způsobila výprodej ukrajinských dluhopisů.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk dnes oznámil, že v jaderné elektrárně na jihovýchodě Ukrajiny se stala nehoda. Později řekl Ministr energetiky Volodimir Demchyšin, že porucha nepředstavuje žádné ohrožení reaktorů. 

Podle agentury Intefax-Ukrajina postihl výpadek třetí blok elektrárny v Záporožské oblasti, ve kterém je reaktor o výkonu 1000 MW. 

 

Investiční fond A. Babiše udělal zatím největší zdravotnickou investici 

Investiční fond Hartenberg, který spravuje prostředky podnikatele a ministra financí Andreje Babiše, koupil podle serveru iDnes kliniku Gennet, která se zabývá reprodukční medicínou. Firma, která provozuje dvě kliniky v Praze, jednu v Liberci a jednu v Londýně, je zatím největší zdravotnickou akvizicí fondu a stane součástí budovaného holdingu zdravotnických aktivit.

Kliniky Gennet měly loni tržby 360 milionů korun. Roční tržby nově vznikající zdravotnické skupiny tak podle serveru stoupnou na 1,4 miliardy korun. Fond Hartenberg disponuje asi pěti miliardami korun a zaměřuje se zejména na investiční příležitosti v Česku, Rakousku, Polsku a na Slovensku.

Hartenberg založil Andrej Babiš loni s Josefem Janovem, někdejším investičním ředitelem finanční skupiny Panta. V holdingu zdravotnických aktivit FutureLife už fond soustředil například pražskou kliniku ISCARE a firmy Reprofit International a GynCentrum. Letos navíc holding získal většinový podíl ve společnost První privátní chirurgické centrum, která pod provozuje kliniky v Hradci Králové, Pardubicích a Jihlavě.

 

Česká Bauer Technics získala v Kazachstánu zakázku na stavbu farem za 5,5 miliardy korun

Společnost Bauer Technics z Táborska získala zakázku na výstavbu dvou zemědělských farem v Kazachstánu za zhruba 5,5 miliardy korun. Budoucí výroba se má zaměřit na chov kuřat  a prasat s masokombinátem a výrobnou krmných směsí. Informaci uvedl ve svém dnešním vydání deník E15.

Stavební práce mají začít letos v dubnu a dokončení se plánuje za asi tři roky. Podle člena představenstva firmy Karla Líkaře firmě k zakázce pomohl nabízený systém řízení mikroklimatu, který provozům umožňuje regulovat teplotu. V oblasti, kde projekt bude stát, v létě teploty přesahují 40 stupňů nad nulou a v zimě klesají k minus 50 stupňům.

Zlotý posiluje v očekávání, že centrální banka nesníží sazby

Polský zlotý posílil na nejsilnější úroveň za uplynulé 4 měsíce, protože investoři očekávají, že centrální banka nesníží úrokové sazby na svém zítřejším zasedání.

Polská měna posílila na úroveň 4.159 vůči euru, což je nejvyšší úroveň od 31 července. Zasedání měnově-politického výboru centrální banky začalo dnes a jeho výsledek bude oznámen zítra.

Podle průzkumu mezi analytiky, který přinesla agentura Bloomberg, ponechá centrální banka svoji klíčvou úrokovou sazbu na 2 procentech, což je historicky nejnižší úroveň. Analytici očekávají, že  zlotý může ještě posílit. 

 

Odbory německé letecké společnosti Lufthansa budou stávkovat i ve čtvrtek.

Ve čtvrtek se má podle Odborového sdružení pilotů Vereinigung Cockpit (VC) letecké společnosti Lufthansa uskutečnit další stávka. Zasáhnout má dálkové a nákladní lety. Stejně jako předchozí stávka je i tato protestem proti nevyhovujícím důchodům. Minulá stávka přitom skončila včera o půlnoci. Jednání odborů by nemělo ovlivnit nízkonákladový provoz a kratší lety dceřiné společnosti Lufthansy Germanwings.

Odborové sdružení pilotů Vereinigung Cockpit (VC) v sobotu oznámilo, že vyjednávání s Lufthansou o důchodovém programu pro piloty zkrachovalo. Odboráři zároveň varovali, že stávky mohou přijít kdykoli krom Vánoc.

Odbory chtějí ponechat stávající důchodový program, který vznikl před desítkami let, kdy piloti odcházeli do penze v 55 letech. Lufthansa chce nyní posunout věk pro odchod do penze na 59 let, což zdůvodňuje tím, že si ve vysoce konkurenčním prostředí nemůže dovolit udržet program v dosavadní podobě.

 

V USA stoupl díky nízkým cenám benzínu prodej aut

V listopadu stoupl prodej aut ve Spojených státech meziročně o 4,6 procenta na více než 1,3 milionu vozů. Vyplývá to z dnešních údajů poradenské společnosti Autodata. Poptávku podpořil pokles cen pohonných hmot a  příznivý vývoj ekonomiky. To uvádí i mluvčí největší americké automobilky General Motors Jim Cain. Ta v listopadu zvýšila prodej v USA o 6,5 procenta na 225.818 vozů, což překonalo odhady analytiků.. Analytici přitom její odbyt odhadovali pouze na 217.462 vozů.

Podle  agentury AP automobilový průmysl Spojených států počítá s příznivým vývojem i v prosinci. Analytici dokonce předpokládají, že se bude jednat o nejlepší prosincový vývoj trhu za mnoho let, a že celoročně by prodej by měl stoupnout z loňských 15,6 milionu vozů o zhruba pět procent .

 

Řecké odmítá podmínky věřitelů

Řecký premiér Antonis Samaras oznámil, že řecká vláda odmítá zvýšení daní a snížení mezd požadované mezinárodními věřiteli. Samaras říká, že úspory požadované věřiteli by měly katastrofální důsledky. Řecku se kvůli neshodám s nimi nepodařilo projít poslední revizí mezinárodního záchranného programu, jejíž konečný termín je stanoven na 8. prosince. Spory kolem této poslední revize vyvolávají pochybnosti, zda bude Řecko schopno opustit záchranné programy, které bylo plánováno do konce letošního roku.

 

Věda a technologie

Japonsko odstartovalo misi sondy na asteroid, má přinést informace o možnostech šíření života ve vesmíru

V Japonsku odstartovala raketa, která má za úkol vynést do vesmíru sondu k planetce, jejíž materiál podle vědců obsahuje větší množství organických látek a vody. Zkoumání asteroidu může přinést nové poznatky o tom, zda se ve vesmíru šíří život. Sonda má k planetce doletět za 4 roky a v roce 2020 přinést na zemi vzorky asteroidu.

Informaci oznámila japonská vesmírná agentura JAXA. Raketa H-2A dnes odstartovala ze základny Tanegašima na jihu Japonska. Sonda, která se jmenuje Hajabusa-2, bude asteroid o průměru zhruba 900 metrů nejprve zkoumat dálkovými senzorickými přístroji. Poté na asteroid umístí na jeho povrch dvě průzkumná pohyblivá zařízení.

Součástí projektu bude také experiment, v rámci něhož se od sondy oddělí odpalovací zařízení, jakési, které vymrští na planetku přibližně dvoukilový projektil. Ve vzniklém kráteru o předpokládaném průměru několika metrů se pak sonda pokusí získat vzorky z hlubších vrstev, které se dopadem dostanou na povrch.

 

Zdroj: ČTK

Hlavní zprávy z byznysu: BH Securities, Avant spustí investiční fond zaměřený na historická auta Foto: Shutter.com: Mercedes Benz 190 SL

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.