Hlavní zprávy z byznysu: Americký koncern Westinghouse bude Ukrajině dodávat více jaderného paliva

Ukrajinský provozovatel jaderných elektráren Energoatom podepsal dohodu s americkým jaderným koncernem Westinghouse o zvýšení dodávek jaderného paliva. Ukrajina tím chce snížit svou energetickou závislost na Rusku. Moskva ale Ukrajinu varuje před možnými riziky s použitím amerického paliva v sovětských reaktorech. Informovala o tom agentura DPA.

Doposud bylo hlavním dodavatelem jaderného paliva pro ukrajinské elektrárny Rusko. Ruské ministerstvo zahraničí v souvislosti s dnešním podpisem dohody řeklo, že produkty společnosti Westinghouse by prý mohly být rizikem pro použití v sovětských reaktorech typu VVER-1000. Podobná varování Moskva už v minulosti vydala.

Podle ekonomického serveru finanztreff.de Westinghouse na Ukrajině působí již od roku 2003 a jednu jadernou eletrárnu bezpečně provozuje na jihu země.

 

Rada bezpečnosti OSN odmítla palestinský návrh rezoluce o okupovaných územích

Rada bezpečnosti OSN odmítla palestinsko-arabský návrh blízkovýchodní mírové rezoluce požadující stažení Izraele z okupovaných území do tří let. Návrh předložený Jordánskem získal o jeden hlas méně, než byl potřebný počet devíti hlasů patnáctičlenné rady.

Spojené státy jako hlavní spojenec Izralele tak nebyly nuceny využít práva veta, kterým hrozily, uvedla agentura Reuters. Proti návrhu, který počítal s uzavřením mírové dohody mezi oběma znepřátelenými stranami do 12 měsíců a stažením Izraele z Pásma Gazy, Západního břehu Jordánu a východního Jeruzaléma do konce roku 2017, se postavila vedle USA i Austrálie. Pět členských zemí rady se zdrželo hlasování a osm navrhovanou rezoluci podpořilo.

 

Čínští výrobci vlaků se spojí, aby mohli lépe konkurovat světovým výrobcům

Dva největší čínští výrobci vlaků CNR a CSR se dohodli na sloučení. Jako nově vzniklá skupina bude schopna lépe konkurovat na světovém trhu západním výrobcům, jako jsou německý Siemens nebo kanadský Bombardier, napsala agentura Reuters. Tato fúze má hodnotu 26 miliard dolarů.

Čínská vláda v roce 2000 rozdělila státního výrobce vlaků do těchto dvou firem, aby podpořila konkurenci na domácím trhu. CNR a CSR nyní těží z rychlého rozvoje čínské železniční sítě, čelí však kritice, že si vzájemně konkurují v boji o zahraniční zakázky.

Čína během necelého desetiletí vybudovala nejdelší síť vysokorychlostních železničních tratí na světě a ráda by svou železniční technologii exportovala.

CNR v říjnu získala kontrakt na dodávku vlaků pro americké město Boston v hodnotě 567 milionů dolarů (13 miliard Korun). Jde o první takovýto úspěch čínských výrobců železničních zařízení ve Spojených státech, napsala agentura Reuters.

 

Ukrajinská armáda, povstalci a OBSE budou jednat v Luhansku o příměří

Zástupci ukrajinské armády, proruských povstalců a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) se ještě dnes sejdou ve východoukrajinském Luhansku. Podle agentury TASS to řekl vyjednávač luhanských rebelů Vladislav Dejněgo. Tématem schůzky mají být vojenské záležitosti související se sjednaným příměřím.

Dejněgo na otázku, zda lze dnes v Luhansku očekávat uzavření nějaké významné dohody, odpověděl, že „vše bude záviset na výsledcích“. Jiný představitel luhanských povstalců sdělil, že se bude jednat o "vojenských otázkách vznesených na setkání kontaktní skupiny".

Již v pondělí se ukrajinské velení s povstalci sešlo v Doněcku. Tématem bylo dodržování mírových dohod z Minsku, stažení těžkých zbraní od frontové linie a také další výměna zajatců, na které se obě strany nově dohodly. 

 

V Rusku odsoudili vůdce ruské opozice Alexeje Navalného, policie rozehnala protest

Moskevský soud včera odsoudil vůdce ruské opozice Alexeje Navalného za zpronevěru 3,5letým podmíněným trestem. Jeho bratru Olegovi soud vyměřil stejně dlouhý, ale nepodmíněný trest. Rozsudek vyvolal kritickou reakci USA a Evropské unie a stoupenci opozice kvůli němu protestovali v centru Moskvy.

Policie proti demonstrantům zasáhla a Navalnému v účasti zabránila, když ho odvezla zpět do dříve uloženého domácího vězení. Podle televize Dožď se na Manéžním náměstí u Kremlu sešlo několik tisíc lidí a zásahové jednotky nejméně 245 z nich zadržely.

Americké ministerstvo zahraniční odsuzující verdikt označilo za „znepokojivý vývoj“. Podle mluvčího agentury Reuters Jeffa Rathkeho se jedná o další trestání a zastrašování politických aktivistů. Mluvčí šéfky diplomacie EU Federiky Mogheriniové podle AFP poukázal na to, že rozsudek je podle všeho „politicky motivován“ a že obvinění nebyla během procesu prokázána.
Zdroj: ČTK

Hlavní zprávy z byznysu: Americký koncern Westinghouse bude Ukrajině dodávat více jaderného paliva Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.