Hlavní zprávy z byznysu: Americký automobilový trh loni dosáhl díky zlevnění benzinu osmiletého maxima

Prodej automobilů na americkém trhu loni vzrostl o 5,9 procenta na 16,5 milionu vozů a dosáhl maxima od roku 2006. Na základě zpráv jednotlivých automobilek to včera uvedla výzkumná společnost Autodata. Trh podpořilo ve druhé polovině loňského roku zlevňování benzinu.  

Úspěšný rok podtrhl prosincový meziroční vzestup o 10,9 procenta na celoroční tempo 16,9 milionu, které bylo nejvyšší od finanční krize roku 2008. Manažeři automobilek a analytici ale po pěti letech oživování trhu čekají letos zpomalení růstu. Podle analytika Adama Jonese z banky Morgan Stanley poptávka po automobilech v USA překračuje tempo růstu ekonomiky a mezd, a její dosavadní vzestup je tak neudržitelný.

Největší americká automobilka General Motors (GM) zvýšila prodej svých osobních a lehkých užitkových automobilů o 19 procent na prosincové maximum za sedm let a za celý rok vykázala nárůst o 5,3 procenta. Chrysler, který je součástí skupiny Fiat Chrysler, zvýšil odbyt o 20 procent a měl nejlepší prosinec za osm let. Společnost Ford Motor prodala méně, než se očekávalo, a její odbyt stoupl o 1,2 procenta.

 

Ceny ropy sestupují na nová minima, Brent spadl pod 52 dolarů za barel

Světové ceny ropy pokračují v poklesu. Severomořská ropa Brent sestoupila na 51,30 dolaru za barel, což je nové minimum za pět a půl roku. K poklesu cen nyní přispívá vysoká nabídka ropy a slabý kurz eura. Ten snižuje kupní sílu eurozóny vůči ropě, která se obchoduje v dolarech.

Během dne jeho cena klesla až na 51,23 dolaru za barel, a ocitla se tak na nejnižší úrovni do května 2009. Kolem 10:45 Brent ztráty částečně stáhl, prodával se zhruba za 51,30 dolarů za barel a proti pondělí ztrácel 1,80 dolarů.

Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI), která v pondělí sestoupila poprvé od dubna 2009 pod psychologicky důležitou hranici 50 dolarů za barel, dnes tento propad prohloubila. Cena přitom klesla až na 48,47 dolarů za barel. Jde o nejnižší hodnotu od dubna 2009. Později se cena stabilizovala, oproti pondělí je ale barel WTI stále levnější o půldruhého dolaru.

 

Americké akcie klesly kvůli poklesu cen ropy a kvůli obavám z evropské ekonomiky

Americké akcie včera klesly a jejich širší index zažil nejhorší den za téměř tři měsíce. Dolů ho táhly především akcie energetických společností. Trh reagoval na další pokles cen ropy a na obavy z evropské ekonomiky. Euro na devizovém trhu v pondělí kleslo na téměř devítileté minimum k americkému dolaru.

Dow Jonesův index v závěru klesl o 1,86 procenta na 17.501,65 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 1,83 procenta na 2020,58 bodu a zaznamenal největší pokles od 9. října poté, co během dne oslaboval až o necelá dvě procenta. Index technologického trhu Nasdaq Composite skončil na 4652,57 bodu se ztrátou 1,57 procenta.

Největší ztráty vykazovaly akcie energetických firem, takže energetický sektor jako celek utrpěl ztrátu zhruba čtyři procenta. Byl to pro něj největší celodenní propad od loňského 28. listopadu.

 

Domácí

Českým firmám zvedá pád eura náklady.

Pád eura vůči dolaru jako by se české ekonomiky netýkal. Díky politice centrální banky se kurz koruny k evropské měně drží stabilně kolem 27 korun za euro. Jenže firmám, které kupují materiál či energie za dolary, zvedá pád eura náklady.

Ještě před půlrokem stál dolar 20 korun a 10 haléřů. V první lednové pondělí nového roku to už bylo 23 korun. Slabé euro požene korunu k hranici 25 korun za dolar do konce roku a ještě výše v roce 2016, odhaduje měnový analytik londýnské pobočky ING Bank Petr Krpata.

Silný dolar se v Česku odrazí ve vyšších cenách elektroniky. Utlumí i zlevňování pohonných hmot, které spustil pád cen ropy. Částečně by české firmy mohly vydělat na pádu eura díky tomu, že slabší evropská měna nastartuje export ze zemí eurozóny do zbytku světa, uvádí server E15.cz.

 

Prodej osobních automobilů v loňském roce vzrostl o 16,7 procenta na 192 314 vozů

Prodej osobních automobilů v loňském roce meziročně vzrostl o 16,7 procenta na 192 314 vozů. Nejprodávanější byla značka Škoda s podílem 30,2 procenta. Oznámili to zástupci Svazu dovozců automobilů před dnešní tiskovou konferencí.

Škoda navýšila prodej o 16 procent na 58 091 automobilů. Druhou nejprodávanější značkou se stal Hyundai s růstem větším o téměř 17 procent na 18 934 vozů. Jako třetí se umístil Volkswagen se zvýšením o 22 procent na 18 281 automobilů. Na dalších místech skončily značky Ford, Dacia a Peugeot.

Nejprodávanějším modelem byla Škoda Octavia s 20.539 prodanými vozy, následuje další model Škody Rapid s 12.393 prodanými kusy a třetí Škoda Fabia s 8774 automobily. Další příčku obsadil VW Golf a za ním Hyundai i30.

 

Ze světa

Diplomaté v Berlíně jednali o krizi na Donbasu a přípravě summitu v Kazachstánu

Včera proběhlo v Berlíně jednání vysokých diplomatů z Ruska, Ukrajiny, Německa a Francie o řešení ukrajinské krize a příštích politických krocích, které by měly uvolnit napětí na východě Ukrajiny, v oblasti Donbas. Na schůzi se věnovali i přípravě čtyřstranného summitu v kazašské Astaně a budoucí možné konference ministrů zahraničí, která by měla astanskou vrcholnou schůzi připravit. Žádný písemný dokument z dnešní berlínské schůzky vydán nebyl, uvádí agentura TASS.

Od jednání v Astně, které je naplánováno na 15. ledna, francouzský prezident François Hollande očekává reálný pokrok, uvedl to v rozhovoru s rozhlasovou stanicí France Inter. Hlavním požadavkem Evropy je podle Hollandea respektování územní celistvosti Ukrajiny. Mluvčí německé vlády Steffen Seibert ale dnes agentuře DPA řekl, že uspořádání vrcholné schůzky je stále otevřené. S jednáním v Kazachstánu počítá ukrajinský prezident Petro Porošenko, Kreml účast zatím nepotvrdil. Zdroj: ČTK, E15.cz

Hlavní zprávy z byznysu: Americký automobilový trh loni dosáhl díky zlevnění benzinu osmiletého maxima Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.