Hlavní zprávy z byznysu: 6 bank čelí žalobě, že pomáhaly financovat útoky proti americké armádě

Šest globálních bank, včetně Barclays a HSBC, čelí žalobě podané skupinou amerických vojáků za to, že údajně pomáhaly s transfery miliard dolarů, které nakonec financovaly teroristické akce proti jednotkám sloužících v Iráku. Informaci přinesla agentura Bloomberg.


Žaloba, podaná u federálního soudu v New Yorku, viní banky, že pomáhaly s převody peněz pro Írán, který potom pomáhaly financovat organizace, jako Hizballáh. Ty pak podnikaly akce proti americké armádě v sousedním Iráku.

Banky podle obžaloby skryly některá data o transakcích a tak obešly monitoring regulačních orgánů v USA. Tyto transakce údajně probíhaly už od roku 1987.

Mezi obviňené banky patří také Standard Chartered Bank, Credit Suisse and Royal Bank of Scotland.

 

Ukrajinská měna kvůli obavám z konce příměří za víkend ztratila téměř 5%

Ukrajinská měna ztratila téměř 5 procent své hodnoty během víkendu, ve kterém město Doněck utrpělo nejhorší ostřelování za poslední měsíc a přibylo spekulací o státním bankrotu země. 

Obavy z krachu dvouměsíčního příměří a otevřeného válečného konfliktu na východě země způsobily, že se měna ocitla na úrovni 15,2 za dolar, tedy novém historickém rekordu.

Země, již nyní závislá na mezinárodních půjčkách a zadlužená za ruský plyn, je  podle agentury Reuters blízko státnímu bankrotu. V bojích na východě Ukrajiny v létě zemřelo přes 4000 lidí. Příměří, které mělo v září nepokoje ukončit, je ale v poslední době znovu porušováno a situace se opět vyhrocuje.

 

Slovenské opozici se nepodařilo dosáhnout odvolání premiéra Fica

Slovenské menšinové opozici se včera nepodařil třetí pokus odvolat sociálně demokratickou vládu premiéra Roberta Fica.

Pokusu o odvolání čelil Fico po té, co se objevily informace o předraženém nákupu techniky státem kontrolovanou nemocnicí v Piešťanech. Mimořádná schůze sněmovny o vyslovení nedůvěry Ficovi probíhala prakticky nepřetržitě od soboty. Jednání skončilo po 49 hodinách v pondělí večer hlasováním, ve kterém poslanci Ficovy strany premiéra podpořili.

 

CNN kvůli novému mediálnímu zákonu na konci roku odejde z Ruska

Americká zpravodajská stanice CNN kvůli ruským omezujícím opatřením, která směřují na nezávislá média 31. prosince ukončí vysílání v Rusku. Její majitel, společnost Turner Broadcasting System, o tom podle agentury TASS informoval ruské kabelové a satelitní operátory. Společnost uvedla, že své působení v Rusku posuzuje ve „světle posledních změn ruského zákona o médiích“ a že doufá, že ve správný čas na ruský trh opět vstoupí.

Činnost médií se snaží Moskva kontrolovat. V zemi byl například nově schválen zákon, který výrazně omezuje možnost zahraniční majetkové účasti v ruských médiích. Platit začne 1. ledna 2016.

 

Ze světa

Asijské země a země Tichomoří by měly posílit vzájemné ekonomické vazby, řekl čínský prezident

Země Asie a Tichomoří by měly více provázat své trhy, zjednodušit obchodování a posílit hospodářské vazby, aby dokázaly lépe čelit nejistému zotavování světové ekonomiky. To řekl během závěrečného dne vrcholné schůzky Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří čínský prezident Si Ťin-pching. Čínská hlava státu varovala, že světová ekonomika je nepředvídatelná a nestabilní. Je proto podle něj nutné hledat nové mechanismy růstu, především pak zintenzivnit snahy o užší provázání trhů. Cesta k tomu vede přes zjednodušení pravidel a předpisů pro hospodářskou výměnu. Již v pondělí Si Ťin-pching a jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje podepsali předběžný návrh dohody o vzájemném volném obchodu, která má podpořit výměnu zboží a investice. 

 

Jednání o íránském jaderném programu skončilo bez pokroku

V ománské metropoli Maskatu skončilo bez zjevného pokroku  dvoudenní jednání o íránském jaderném programu, jehož cílem bylo bylo připravit příští kolo rozhovorů mezi Íránem a šesti velmocemi. Ty by přitom měly již za dva týdny 24. listopadu skončit závěrečnou dohodou. Pokud by se dohodu podařilo uzavřít, mohly by být zrušeny mezinárodní protiíránské sankce.  Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jen Psakiová neuvedla o dvoudenní schůzce žádné bližší podrobnosti. Spojené státy se podle ní soustředí na to, aby v jednáních nastal pokrok a stále mají čas na to, ho dosáhnout. Agentura Reuters ale citovala nejmenovaného íránského představitele, podle kterého při rozhovorech došlo  jen k malému posunu.

 

Technologie

Nový operační systém Apple pro telefony a tablety má závadu, ktarou mohou zneužít hackeři

V operačním systému společnosti Apple pro telefony iPhone a tablety iPad je závada, která většinu těchto přístrojů vystavuje riziku kybernetického útoku zvenčí. Informovala o tom společnost pro počítačovou bezpečnost FireEye. Závada prý umožňuje hackerům získat přístup do iPhonů a iPadů a dostat se k citlivým údajům uživatelů. Falešná aplikace je schopna nahradit pravé programy, které si uživatelé stáhli z App Store, oficiální internetové prodejny Applu, včetně softwaru pro elektronickou poštu a internetové bankovnictví.

Zdroj: ČTK, Reuters, iDnes.cz

Hlavní zprávy z byznysu: 6 bank čelí žalobě, že pomáhaly financovat útoky proti americké armádě Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.