Hlavní burzovní indexy ztrácejí až 4 procenta, důvodem je eskalace řecké krize

Pondělní obchodování akcií na evropských trzích začalo prudkým poklesem hlavních burzovních indexů ve Frankfurtu, Paříži, Miláně a Madridu, které ztratily více než čtyři procenta. Investoři tak reagují na eskalující řeckou dluhovou krizi spojenou s možností, že země vyhlásí bankrot a odejde z eurozóny. 

Širší západoevropský index FTSEurofirst 300 začal poklesem o 2,4 procenta. Užší index eurozóny Euro Stoxx 50 ztrácel zhruba čtyři procenta, což by byla jeho nejhlubší denní ztráta od konce roku 2011. Propad táhly zejména akcie bank v zemích jižní Evropy.

Řecká finanční krize se zdramatizovala poté, co řecký premiér Alexis Tsipras oznámil na 5. července referendum o záchranném programu a eurozóna se v reakci na to rozhodla neprodloužit záchranný program pro Řecko po 30. červnu. Řecká vláda proto rozhodla, že od pondělí budou v zemi zavřeny banky a akciová burza, což bude trvat pravděpodobně celý týden.

Řecká vláda brání odlivu kapitálu a krachu bank. Víme, jaká pravidla v zemi ode dneška platí.

Pražská burza vstoupila do nového týdne propadem o 3,3 procenta. Index PX tak klesl nejvíce od začátku července 2014. Ve 13 hodin index část ztrát smazal a ztrácel 2,5 procenta.

V reakci na vývoj kolem Řecka v pondělí výrazně ztratily také asijské trhy. Index tokijské burzy Nikkei 225 klesl o 2,9 procenta a utrpěl nejvýraznější ztrátu od počátku ledna.

Oslabovat začala také společná evropská měna euro. Její kurz během asijského obchodování sestoupil pod hranici 1,10 dolaru. Později se ale evropská měna stabilizovala a kolem deváté hodiny byla na zhruba 1,109 dolaru se ztrátou 0,8 procenta.

Většina investorů na finančních trzích až do pátku vesměs předpokládala, že se obě strany nakonec dohodnou, aby mohlo Řecko dál splácet dluhy a setrvat v měnové unii. Víkendový vývoj ale podstatně zvýšil riziko takzvaného „Grexitu“, tedy odchodu Řecka z eurozóny. Toto riziko tak nyní trhy musejí zahrnout do cen mnohem více, řekli analytici agentuře Reuters.

 

Zdroj: ČTK, Patria.cz

 

Hlavní burzovní indexy ztrácejí až 4 procenta, důvodem je eskalace řecké krize Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.