Historický okamžik: Británie oficiálně oznámila odchod z EU

Britská premiérka Theresa Mayová dnes aktivovala článek 50 Lisabonské smlouvy, potvrdila to v parlamentu. Byl tak zahájen dva roky trvající proces vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Mayová dodala, že má plán na nové zvláštní partnerství s unií. 

Britská premiérka prohlásila, že s Bruselem chce mít „nový, speciální a hluboký vztah“. Londýn podle ní rovněž hodlá co nejdříve zaručit práva občanů EU v Británii. Premiérka také řekla, že dnešek je historickým bodem, z nějž není návratu. „Británie opouští Evropskou unii,“ prohlásila Mayová. Brexit je podle ní jedinečnou příležitostí. „Je to šance pro dnešní generaci, jak vybudovat lepší budoucnost,“ dodala.

Dopis aktivující článek 50 lisabonské smlouvy o fungování EU krátce před vystoupením Mayové doručil předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi britský velvyslanec při EU Tim Barrow.

Související: Brexit může Londýn stát 1,3 bilionu korun: „Není to vydírání. Musí doplatit závazky,“ říká Palata

V souvislosti s dnešním britským oznámením uvedla německá kancléřka Angela Markelová, že Německo je na jednání o odchodu Británie z Evropské unie dobře připravené. Británie podle ní zůstane i navzdory brexitu důležitým partnerem v Severoatlantické alianci i v Evropě. Podle německého ministerstva zahraničí má zájem na udržení dobré spolupráce Británie i evropská sedmadvacítka.

Analytici se shodují, že jednání Londýna s Bruselem budou tvrdá. Řada z nich pochybuje, že se lisabonskou smlouvou definovaná dvouletá lhůta jednání dodrží. „Evropská rada může tuto dobu prodloužit v případě, že by bylo potřeba. To znamená, že ty dva roky nejsou určitě definitivní. V případě, že ten proces bude pomalejší, může to období být i delší,“ řekl před dvěma týdny na rádiu Zet analytik Asociace pro mezinárodní otázky Ondřej Mocek. Velký boj se podle něj bude odehrávat zejména o přístup na trh. Británie dala najevo, že bude trvat na přístupu na evropský jednotný trh, co se týče zboží a služeb. Trh ovšem nechce mít otevřený i pro osoby, na čemž naopak trvá Brusel.

Britové si odchod z EU odhlasovali loni 23. června ve všelidovém hlasování. K volebním urnám tehdy dorazilo 72 % voličů a pro brexit se vyslovilo 51,9 % hlasů.

 

 

Zdroj: Zet, ČTK

 

Historický okamžik: Británie oficiálně oznámila odchod z EU Foto: Theresa MAYOVÁ; Zdroj: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock, Inc.

reklama

Další články

  1. BBC: Bob Dylan konečně převezme Nobelovu cenu

    Společnost ·

    Americký písničkář Bob Dylan po čtyřech měsících od slavnostního ceremoniálu konečně převezme Nobelovu cenu za literaturu. Podle švédské akademie věd se tak stane tent…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.