Hirošima a slova o světovém míru bez omluvy

Barack Obama jako první prezident Spojených států dnes navštívil japonskou Hirošimu. Představitelé americké vlády připomínají, že nešlo o omluvu ale o uctění památky nevinných obětí, které si svržení atomové bomby vyžádalo. Za čin se v minulosti neomluvili ani jiní představitelé americké vlády. Někteří Japonci se ale domnívají, že by se Američané omluvit měli. USA naopak tvrdí, že šlo o nezbytný čin pro ukončení druhé světové války a volají po nukleárním odzbrojení. Na rádiu Zet o tématu hovořila americká zpravodajka Hedvika Miller.

Obama na konci svého prezidentského období tento týden podnikl „turné“ po Asii, které zahrnuje země jakými jsou Vietnam nebo Japonsko. Je tak třetím prezidentem USA od konce Vietnamské války, který zemi navštívil. Hned první den v rámci tiskové konference v Hanoji oznámil zrušení amerického zbrojního embarga vůči Vietnamu. S vietnamských prezidentem Tran Dai Quangem pak podepsal obchodní smlouvy dosahující 16 miliard dolarů (385 miliard korun).

Po této návštěvě zamířil Obama do Japonska. Tam jako historicky první prezident Spojených států navštívil Hirošimu, na kterou Američané shodily 6. srpna 1945 atomovou bombu nazývanou jako „Little boy“. Položil květy k symbolickému památníku obětem jaderného náletu a v následném projevu zdůraznil, že svět nese společnou odpovědnost za to, aby se něco takového už nikdy neopakovalo.

„Návštěva Hirošimy je velmi citlivou záležitostí. Je nutné připomenout, že vůbec poprvé jako nejvyšší úřadující představitel USA Památník míru v Hirošimě navštívila Nancy Pelosiová v roce 2008 jako předsedkyně sněmovny reprezentantů. Při 65. výročí svržení atomové pumy se vzpomínkových slavností zúčastnil velvyslanec USA v Japonsku John Roos,“ řekla Miller. Letos v dubnu pak Hirošimu navštívil i americký ministr zahraničí John Kerry. V souvislosti s tím řekl, že jeho návštěva má představovat vizi světa bez nukleárních zbraní.

Všichni ze jmenovaných se ale za svržení bomby odmítají omluvit. Návštěvy Hirošimy vnímají jako uctění památky směrem k nevinným obětem. „Američané se stále domnívají, že svržení atomové pumy bylo nezbytné pro ukončení druhé světové války. Při setkání v Hirošimě se ale o tom diplomaticky nemluví. Nediskutuje se o otázkách viny ohledně událostí, které ke svržení atomové bomby vedly. Neřeší se minulost, ale budoucnost světového míru,“ sdělila Miller.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s americkou reportérkou rádia Zet Hedvikou Miller. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Hirošima a slova o světovém míru bez omluvy Foto: Pabkov / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.