Herman podle Zaorálka porušil dohodu ohledně dalajlámy, ministr kultury to odmítá

Pročínské prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů bylo podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) nutné. Důvodem bylo to, že ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) nedodržel dohodu a s dalajlámou se sešel nikoli soukromě, ale oficiálně a za přítomnosti místopředsedů Poslanecké sněmovny a Senátu Jana Bartoška a Miluše Horské. Zaorálek to dnes uvedl v pořadu Partie televize Prima. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) popřel, že by slíbil, že se s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou nesejde oficiálně. 

„Šlo o hledání řešení v situaci, kdy Česká republika přestala držet slovo. Pan Herman ... si tady prostě dovolil něco, co bylo zborcením toho, co se dohodlo,“ uvedl Zaorálek. Podle něj by to bylo bráno jako „politická provokace“ a ohrožovalo to dohodu o strategickém partnerství mezi oběma zeměmi. Za nesmyslné označil informace o tom, že prohlášení mělo zůstat neveřejné. „Že by se tajně něco posílalo, to je přece nesmysl,“ prohlásil.

Zaorálek uvedl, že Hermanovi před jeho schůzkou řekl, že pokud by se s dalajlámou setkal soukromě v rámci konference Forum 2000, „možná z toho bude křik, ale to ustojíme“. Až den před schůzkou se z médií dozvěděl, že Herman dalajlámu přijme oficiálně. Ministr kultury to podle Zaorálka zdůvodnil tím, že dalajlamu přijal jako představitele významného světového duchovního směru, což mu náleží, neboť do jeho resortu spadá agenda církví, a tedy i duchovních věcí. „To je nedodržení slova vůči mně, nejenom vůči Číně,“ uvedl k Hermanovu rozhodnutí Zaorálek.

„Nepřipustím, aby mi Peking nebo kdokoliv jiný diktoval, s kým a kde se mám nebo nemám setkávat. To je pro mne naprosto nepřijatelné, a tento servilní a vazalský postoj odmítám,“ prohlásil Herman v reakci na Zaorálkovo vyjádření.

Zdůraznil také, že nikdy nikomu neslíbil, že se s dalajlámou nebude scházet. „Naopak, když taková diskuse byla, tak jsem jednoznačně tento požadavek odmítl s tím, že je v rozporu s mým svědomím,“ řekl. Nynější eurokomisařka a bývalá ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO) v této souvislosti uvedla, že Herman už před dvěma lety, kdy byla ještě ministryní, na jednání vlády jako jediný z jejích členů řekl, že mu nebude nikdo zakazovat, aby se sešel například dalajlámou. „Prostě dal vědět, že se tím necítí vázán a že to pro něj je nepřijatelné,“ řekl dnes Jourová.

Herman dnes potvrdil to, že ho ministr zahraničí žádal o to, aby byl alespoň předem informován, kdyby k takové schůzce typu setkání s dalajlámou mělo dojít. Zaorálek kvůli svému zahraničnímu jednání nebyl předminulé pondělí osobně přítomen na zasedání vlády. Herman uvedl, že proto nemohl ministra zahraničí informovat osobně, ale kolem poledne mu poslal textovou zprávu o setkání s dalajlámou.

„Nikdy jsem ani nesliboval, že se s ním (s dalajlamou) nesejdu tam či onde. Nikdy nic jsem takového neslíbil, protože to je v příkrém rozporu s mým svědomím. A jestli někdo něco takového tvrdí, tak nemluví pravdu,“ uvedl Herman.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

 

 

Herman podle Zaorálka porušil dohodu ohledně dalajlámy, ministr kultury to odmítá Foto: Daniel HERMAN; Zdroj: ČTK/Petrovič Milan

reklama

Další články

  1. Itálií otřáslo další zemětřesení

    Společnost ·

    Centrální Itálii dnes postihlo další silné zemětřesení. Podle italského Geologického a vulkanologického ústavu mělo sílu kolem 6,5 stupně a jeho ohnisko se nacházelo v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.