Harvey v Texasu způsobil smrt i rozsáhlé záplavy

Americký stát Texas o víkendu zasáhl hurikán Harvey, který způsobil nejméně dvě úmrtí. Hurikán již během soboty zeslábl v pouhou tropickou bouři, Texas se ale nadále potýká s rozsáhlými záplavami, které Harvey vyvolal. Prezident Donald Trump vyhlásil stav přírodní katastrofy a hodlá oblast v úterý navštívit.

Harvey je nejsilnějším hurikánem, který Texas zasáhl od roku 1961. Desetitisíce obyvatel ohrožených oblastí před ním utekly do bezpečí. Živel na pevninu udeřil v noci na sobotu SELČ prudkými dešti a větry přesahujícími rychlost 210 kilometrů za hodinu. Nad pevninou však zeslábl a postupně se z hurikánu druhé nejvyšší kategorie změnil v tropickou bouři.

Záchranáři na řadě míst Texasu pomáhali lidem ohroženým přívaly vody, které mají na svědomí deště provázející hurikán. Do poloviny příštího týdne, kdy bouře podle předpovědi ustane, by na některých místech mohl spadnout až jeden metr srážek.

Ve dvoumilionovém Houstonu se kvůli záplavám musely tisíce lidí uchýlit na střechy budov či na jiná vyvýšená místa. Záchranáři jsou zahlceni prosbami o pomoc, na které nestíhají reagovat. Ze zatopených částí nejlidnatějšího texaského města a jeho okolí bylo dosud zachráněno více než 1000 lidí.

Texaský guvernér Greg Abbott uvedl, že v celém Texasu bylo doposud uzavřeno zhruba 250 dálnic a silnic. Dodal, že v rámci pomoci zasaženým oblastem bylo aktivováno kolem 3000 členů národní gardy a nasazeno zhruba 600 plavidel.

Meteorologové očekávají, že povodně v oblasti Houstonu se budou v příštích dnech zhoršovat a mohly by dosáhnout "historické" úrovně. "Rozsah a intenzita dešťových srážek překonává vše, co jsme dosud zažili," uvedla Národní meteorologická služba (NWS).

V důsledku hurikánu se statisíce lidí v Texasu ocitly bez elektřiny. Kvůli hurikánu bylo rovněž uzavřeno několik rafinérií a omezena těžby ropy v Mexickém zálivu, což vedlo k růstu cen benzinu.

 

Zdroj: ČTK

Harvey v Texasu způsobil smrt i rozsáhlé záplavy Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Harvey si vyžádal v Texasu už dvě oběti

    Společnost ·

    Hurikán Harvey, který se v sobotu už změnil v tropickou bouři, si v americkém státě Texas vyžádal nejméně dvě oběti a 14 osob bylo zraněno. Na 300.000 lidí se ocitlo b…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.