Haló, tady Nobelovka aneb jak se laureáti dozvídají o výhře

Od čtvrtka jsou známi všichni letošní laureáti Nobelových cen. Už minulý týden oznámili ve Stockholmu nositele Nobelovy ceny za lékařství a fyziologii, fyziku, chemii a v Oslu laureáta ceny za mír. Tento týden byla zveřejněna jména za ekonomii a literaturu. Jak se ale samotní vítězové dozvídají tuto šťastnou zprávu? To nám na rádiu Zet přiblížil redaktor serveru technet.cz Pavel Kasík.

Laureáti Nobelových cen se o své výhře dozvídají telefonicky od editora stránky Nobelprize.org Adame Smithe. „Výbor se radí v utajení a přestože může být známo, koho zvažuje, tak stejně to výsledné oznámení je zcela tajné. Ten samotný vědec, který Nobelovu cenu vyhrál, se to dozví jen několik minut před tím, než je to veřejně oznámeno,“ vysvětloval Kasík. Smith se proto vždy snaží dostat rovnou od nich krátké vyjádření a odpovědi na pár otázek.

Telefonát ale přeci jen nemusí jen tak někoho přesvědčit. Zejména lidem žijícím v USA, kde je časový posun a výhercům tedy zvoní telefon brzy nad ránem, se může zdát, že jde o vtip. Podle Kasíka se to stávalo v minulosti velice často. „Mají proto už vymyšlené, že zavolají tomu člověku, že dostal Nobelovu cenu a pak řeknou: ʻTady máme tři další lidi, kteří vás znají, jsou členy výboru a vy je poznáte po hlaseʼ. To aby se ujistili, že ten člověk bude od začátku brát to oznámení vážně,“ řekl.

Nemám čas

I tak se ale musí Adam Smith často poprat se zamítavými reakcemi. Často ho vítěz na druhé straně telefonu odbude s tím, že nemá čas. „Gerhard Ertl, německý laureát Nobelovy ceny, například řekl, že nemůže mluvit, protože čeká důležitý hovor. Jiný vědec Konstantin Novoselov ten zase říkal, že nemůže mluvit, protože má důležitý experiment. ʻAle vyhrál jste Nobelovu cenu, nemůžete nám říct vaše první dojmy?ʼ ʻNe teď musím nabrat měření.ʼ Pak se ale nechal přemluvit k rozhovoru, protože mu oznamovatel vysvětlil, že pak se mu telefon nezastaví,“ řekl Kasík.

Zastiženi v letadle

Nejzajímavější jsou však podle Kasíka ty příběhy laureátů, které telefonát od Adama Smithe zastihl v letadle. Vítězové Nobelovy ceny tak logicky nebyli k zastižení na domácím nebo na mobilním telefonu. Švédská akademie tak musela zavolat přímo na letadlo. „Například za chemikem Richardem Ernstem přišel kapitán letadla, pozval ho do kokpitu a tam mu pustil ten hovor z Nobelova výboru a gratuloval mu švýcarský prezident, mluvil s novináři a tak dále,“ uvedl redaktor technetu.

Existují ale i ty případy, kdy dotyčného vítěze není možné zkontaktovat a on sám je jeden z posledních, kdo se o svojí výhře dozvídá. Od reportéra se to na ulici dozvěděla například britská spisovatelka Doris Lessingová. „Ona se ptala, koho fotí. ʻOni říkali: Přeci vás! Vyhrála jste Nobelovu cenu.ʼ ʻA do háje,ʼ odpověděla.“

 

 

Celý rozhovor s redaktorem serveru technet.cz Pavlem Kasíkem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Haló, tady Nobelovka aneb jak se laureáti dozvídají o výhře Foto: Pe3k / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. USA připravují odvetný kyberútok proti Rusku

    Společnost ·

    Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) na žádost prezidenta Baracky Obamy připravuje možnosti, jak proti Rusku provést odvetný kybernetický útok. Informovala o to…

  2. Facebook vypnul reklamu v celém Thajsku

    Byznys ·

    Sociální síť Facebook vypnula na thajském trhu veškerou reklamu. K tomuto neobvyklému kroku přistoupila po smrti tamního krále Pchúmipchona Adunjádeta, který byl nejdé…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.