reklama

Hackeři kradli data firem a dávali je makléřům, vydělali miliardy

Americké úřady v úterý zažalovaly mezinárodní skupinu obchodníků s akciemi a hackerů. Ta si měla na základě odcizení důvěrných firemních zpráv za pět let nezákonně vydělat přes 100 milionů dolarů (zhruba 2,5 miliardy korun). Úřad uvedl, že se jedná o největší podobný případ, který se dostal k soudu. Hackeři podle prokuratury získávali tiskové zprávy firem dříve, než měly být zveřejněny prostřednictvím zpravodajských služeb Business Wire, MarketWired a PR Newswire.

Mohlo by vás zajímat

Makléři pak získané informace využívali k akciovým obchodům. Americká prokuratura v souvislosti s tímto případem zažalovala devět osob, které si podle ní díky důvěrným informacím od roku 2010 vydělaly zhruba 30 milionů dolarů. Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) žaluje kromě těchto devíti lidí dalších 23 osob a firem a odhaduje jejich celkové zisky na více než 100 milionů dolarů. Žaloba zahrnuje 17 osob z USA, Ruska a Ukrajiny a 15 firem z USA, Francie, Kypru, Malty, Ruska a Gruzie, píše agentura AP.

„Tento případ ilustruje, jak se kybernetičtí zločinci a pachatelé burzovních podvodů vyvíjejí a stávají důmyslnějšími,“ uvedl právní zástupce státu New Jersey Paul Fishman. „Případ nemá obdoby z hlediska rozsahu hackerských aktivit, počtu zúčastněných obchodníků, počtu nezákonně zobchodovaných cenných papírů a objemu dosažených zisků,“ dodal.

 

Zdroj: ČTK

 

Hackeři kradli data firem a dávali je makléřům, vydělali miliardy Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.