Hackeři zneužívají Apple Pay na výběr peněz z ukradených kreditních karet

Společnost Apple má problém se svým novým mobilním platebním systémem Apple Pay. Podle deníku Washington Post totiž narůstá počet podvodných transakcí uskutečněných právě prostřednictvím Apple Pay. V souvislosti s tím se objevují otázky ohledně bezpečnosti tohoto systému, kde stačí namísto kreditní karty přiložit iPhone na speciální skener umístěný na pokladně. 

Společnost Apple spustila inovaci na poli bezhotovostních plateb loni v říjnu. V prvních dvou měsících od spuštění Apple Pay si například klienti Bank of America převedli na své iPhony 1,1 milionů dolarů (27 milionů korun). Banka JPMorgan Chase informovala o takřka totožném objemu prostředků. Nový platební systém společnosti Apple vyzdvihoval hlavně pohodlí, protože zákazníci už nemusí sahat po svých peněženkách a zdlouhavě hledat kreditní karty nebo hotovost.

Časem se ale začaly šířit zprávy o podvodech a v Apple Pay byly objeveny první bezpečnostní trhliny. Platební analytik Cherian Abraham v rozhovoru pro Washington Post odhadl, že až 6 procent transakcí v rámci Apple Pay se uskuteční prostřednictvím ukradených kreditních karet. Problém spočívá v tom, že platební systém společnosti Apple má podle bezpečnostních analytiků jednoduché nastavení. Podvodníci tak snadno nahrají na iPhone údaje z ukradené platební karty a poté už mohou nerušeně nakupovat v obchodech.

Odborníci se domnívají, že situace by se mohla zlepšit, kdyby Apple Pay při přihlášení vyžadoval od svých uživatelů detailnější prokázání identity. Uživateli iPhonu totiž stačí pouze spustit patřičnou aplikaci, zadat číslo kreditní karty, datum splatnosti a všechno pak už jen potvrdit čtyřmístným ověřovacím kódem. Informace se okamžitě odešle společnosti Apple, která vyhodnotí důvěryhodnost zákazníka na základě toho, jaké má zvyky při nakupování v App Store nebo v iTunes.

Vyvážit jednoduchost a zabezpečení je dlouhodobým problémem, jímž se technologové zabývají. Technologické společnosti totiž chtějí nahradit obyčejné kreditní karty mobilním platebním systémem. Jedním z důvodů je paradoxně bezpečnost, která je u kreditních karet většinou ještě nižší.

Mobilní platby mohou v tomto ohledu podle Washington Post přinést řešení. Na rozdíl od tradičních platebních systémů je do nich totiž většinou obtížnější proniknout.

 

 

Zdroj: Washington Post, Zet

Hackeři zneužívají Apple Pay na výběr peněz z ukradených kreditních karet Foto: Bloomua / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.