Hackeři napadli dopravní systém v San Franciscu, požadovali výkupné v bitcoinech

Obyvatelé San Francisca mohli v sobotu jezdit městskou hromadnou dopravou zdarma. Tamní dopravní systém na dobytí jízdného Muni byl totiž napaden hackery. Všechny automaty na jízdenky tak byly preventivně zastaveny. Počítače celé městské dopravní sítě na obrazovkách ukazovaly zprávu útočníků: „Jsi hacknut, všechna data jsou šifrovaná“. Ti pak požadovali výkupné.

Hackerská zpráva dále obsahovala kontaktní e-mailovou adresu z čehož vyplývá, že se jednalo o útok zvaný ransomwere, tedy program, který zpravidla vyžaduje zaplacení výkupného za zpřístupnění počítače. Podle serveru BBC hackeři požadovali výkupné ve výši 100 bitcoinů (v přepočtu skoro 2 miliony korun podle aktuálního kurzu).

Systém byl obnoven v neděli ráno. Tamní dopravní podnik ale neuvedl, jak byla situace vyřešena. Zároveň ale ubezpečil, že nedošlo k dopadům na tranzitní služby, bezpečnostní systémy nebo osobní údaje jejich zákazníků. Dodal také, že incident se stále vyšetřuje.

Dopravní systém San Francisca, kterému se ve zkratce říká Muni, dohlíží na vlaky, autobusy, tramvaje i na ikonické sanfranciské pozemní lanovky. Problémy začal mít tamní systém už v pátek odpoledne. Plně vypnutý byl pak po celou sobotu.

 

 

Zdroj: Zet, BBC, Business Insider, San Francisco Examiner 

Hackeři napadli dopravní systém v San Franciscu, požadovali výkupné v bitcoinech Foto: Andrey Bayda / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Havana truchlí, Miami jásá. Zemřel Fidel Castro

    Společnost ·

    Ve věku 90 let zemřel v noci na dnešek bývalý kubánský vůdce Fidel Castro. A zatímco obyvatelé kubánského hlavního města na zprávu o smrti Fidela Castra reagují se smu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.