Hackeři napadli 400 tisíc účtů italských klientů banky UniCredit

Hackerům se v uplynulých deseti měsících podařilo dvakrát získat přístup k údajům klientů největší italské bankovní skupiny UniCredit. Celkem napadli zhruba 400 tisíc účtů italských klientů. Jde o zatím největší útok na velkou banku v Itálii. Hesla účtů se ale při útocích hackerům získat nepodařilo, oznámila ve středu banka.

UniCredit upřesnila, že poprvé se podařilo hackerům nabourat do systému loni v září a v říjnu, podruhé pak letos v červnu a červenci. Zřejmě se jim podařilo získat některé osobní údaje, jako jsou jména a data narození a také IBAN, tedy mezinárodní formát čísla účtu.

Hackeři se nabourali do systému prostřednictvím vnějšího obchodního partnera, který zatím nebyl identifikován. V prohlášení se neuvádí, jak se hackeři napojili na data, ani kdy se banka dozvěděla o prvním útoku.

„Banka okamžitě přijala všechna nezbytná opatření, aby zabránila opakování takových vniknutí,“ uvedla banka a dodala, že vše oznámila úřadům činným v trestním řízení.

Ředitel divize informačních technologií UniCredit Daniele Tonella agentuře Reuters řekl, že údaje, ke kterým se útočníci dostali, neumožňují uskutečnit žádnou finanční transakci. Dodal, že zatím není známo, kdo za útokem stál, ani k čemu mají získané údaje útočníkům posloužit.

Útoky na banky jsou v posledních letech stále sofistikovanější a jejich výsledkem je nárůst finančních ztrát. Rozvinuly se z krádeže osobních údajů k útokům, které na několik dní zabrání v přístupu k bankovním službám na internetu a někdy i k narušení základních bankovních systémů. Loni v listopadu útočníci ukradli více než 2,5 milionu liber (73 milionů korun) z britské Tesco Bank, což byla zatím největší kybernetická loupež v Británii.

 

 

Zdroj: ČTK

Hackeři napadli 400 tisíc účtů italských klientů banky UniCredit Foto: Michal Kvapil / Zet

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.