H. Kejhová: Vrcholoví manažeři si čím dál častěji diktují do smluv vlastní podmínky

Nová generace manažerů stále častěji prosazuje vlastní podmínky do smluvních vztahů s firmami, pro které pracuje. Manažerské smlouvy tak jsou stále individuálnější, čemuž napomáhá i nový občanský zákoník. O změnách v oblasti manažerských kontraktů mluvila ve Studiu Zet redaktorka měsíčníku Moderní řízení  Hana Kejhová , která říká, že „žádná standardizovaná smlouva pro skutečně vrcholového manažera neexistuje.“

Podobu manažerských smluv v České republice podle časopisu Moderní řízení v současnosti ovlivňuje také nový občanský zákoník a zákon o korporacích. Ten totiž od 1. ledna 2014 klade na manažery větší nároky spojené s odpovědností za chyby a ztráty plynoucí ze špatných rozhodnutí.

Smlouvy se tak většinou staví manažerům na míru například podle toho, v jaké fázi se firma nachází, zda se jedná o společnost, která plánuje expanzi na zahraniční trhy, nebo jde o podnik čelící krizi. Podle Kejhové záleží i na životní fázi konkrétního manažera.

Kejhová v této souvislosti zmiňuje i změny v chování manažerů v čase. Zatímco předchozí generace byla ochotná respektovat autoritu a podepsat původní smlouvu, nová generace mladých manažerů si sebevědomě diktuje své podmínky. „Například chtějí rovnováhu života a práce nebo chtějí mít čas, kdy odjet na dovolenou a ty finance si užít. Některé ženy nechtějí třeba tolik cestovat a vyhrazují si večerní čas pro rodinu,“ uvádí příklady Kejhová. Podle advokáta Daniela Čekala si manažeři stanovují i počet hodin strávených v letadle, dodala Kejhová.

 

Záznam celého rozhovoru s redaktorkou časopisu Moderní řízení Hanou Kejhovou o podobě manažerských smluv a jejich změnách si můžete poslechnout v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

H. Kejhová: Vrcholoví manažeři si čím dál častěji diktují do smluv vlastní podmínky Foto: Jiří Koťátko

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.