H. Kejhová: Čeští pedagogové neumí podporovat mladé lidi v podnikavosti

Nabídka oborů spojených s podnikáním se od osmdesátých let na amerických vysokých školách zvýšila na pětinásobek. Pozadu nezůstává ani Evropa. Podle redaktorky měsíčníku Moderní řízení, Hany Kejhové, ale Češi neumí mladé lidi dostatečně podporovat v podnikavosti. „I pedagogové často zdůrazní spíše obavy z podnikání a byrokracii,“ řekla v rozhovoru pro rádio Zet.

Spojené státy, kde se také nachází dvě nejprestižnější podnikatelské školy - Harvard Business School a Babson College, přistupují k výuce opačně. „V Americe každý impuls, každá aktivita i mimo školu je podněcována, podporována a motivována. My nerozvíjíme dostatečně odvahu k tomu podnikání,“ řekla Kejhová.

A právě odvaha je podle Kejhové v podnikání klíčová. Nejlepší podnikatelé se liší od ostatních manažerů tím, že se nebojí riskovat a jít do neznáma. Právě oni přitom dokáží mladé budoucí podnikatele dostatečně motivovat. „ S Moderním řízením jsme se účastnili projektu 'Můžeš podnikat' s předními českými podnikateli, kteří svými příběhy motivují mladé lidi na školách. Ukazovali jim, že opravdu jde o tu hodnotu - co umím, co mohu nabídnout. A potom ta čísla a vše kolem podnikání lze dnes přenést na někoho jiného,“ řekla Kejhová.

I projekt "Můžeš podnikat" svědčí i o tom, že se v posledních letech ustupuje od případových studií a teorie a klade se větší důraz na praxi.

 

Celý rozhovor o výchově k podnikání s redaktorkou magazínu Moderní řízení Hanou Kejhovou si můžete poslechnout v playeru výše.

Více se o tématu dočtete také v aktuálním vydání měsíčníku Moderní řízení.

 

Zdroj: ZET

H. Kejhová: Čeští pedagogové neumí podporovat mladé lidi v podnikavosti Foto: Jiří Koťátko

reklama

Další články

  1. Ruské bance Sberbank loni klesl zisk o pětinu

    Byznys ·

    Největší ruské bance Sberbank klesl v loňském roce zisk o 20 procent na 290,3 miliardy rublů (127,8 miliardy Kč). K poklesu přispěl zejména růst rezerv na ztrátové úvě…

  2. Automobilka Ford otevřela v Indii nový závod

    Byznys ·

    Automobilka Ford Motor zahájila výrobu v nové indické továrně, díky které má ztrojnásobit vývoz vozů z Indie. Do nového závodu Ford investoval jednu miliardu dolarů (2…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.