H. Kejhová: Budoucnost na trhu práce patří kreativním oborům

V kreativních odvětvích je velký potenciál pro investory a pro vytváření pracovních míst. Nemusí přitom jít jen o klasické kulturní oblasti, jako je divadlo nebo architektura. Kreativní lidé jsou uplatnitelní také například ve strojním inženýrství nebo biotechnologii. Ve Studiu ZET o tom mluvila redaktorka magazínu Moderní řízení Hana Kejhová.    

Propojení kreativních oborů s politikou a ekonomií má své kořeny ve Velké Británii „za vlády Margaret Thatcherové a pokračoval v tom i Tony Blair. V polovině 90. let britský odborník Rod Fisher připravil pro Radu Evropy zprávu o možnostech kultury v rozvojové politice,“ řekla v rozhovoru pro Studio Zet Kejhová.   

Ve Spojených státech počet lidí zaměstnaných v kreativních oborech stoupá ročně až o 20 procent. V České republice je pak centrem kreativních odvětví Brno. Pracuje tam celá čtvrtina ze čtyř set tisíc lidí zaměstnaných v tuzemských firmách, které spadají do tohoto oboru. „Je to navíc hodně pracovníků zaměstnaných ve firmách, které podnikají globálně,“ řekla Kejhová. Dodala, že se jedná hlavně o softwarové nebo ratingové firmy.   

Podle studií amerického sociologa Richarda Floridy v budoucnosti poptávka po kreativních lidech ještě poroste. Důvodem je podle něj přechod do digitálního věku, ne jehož základě dojde i ke změnám potřeb trhu. „On píše, že budoucností je takzvaná kreativní třída, tedy všichni kreativci, kteří do toho, co se vyrábí, dají originalitu a kreativitu, která je nezaměnitelná, osobitá a která se těžko kopíruje.“

 

Záznam celého rozhovoru s redaktorkou časopisu Moderní řízení Hanou Kejhovou o současnosti a budoucnosti kreativních odvětví si můžete poslechnout v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

 

 

 

H. Kejhová: Budoucnost na trhu práce patří kreativním oborům Foto: Jiří Koťátko

reklama

Další články

  1. Cena ropy roste, dostala se nad 60 dolarů

    Byznys ·

    Cena severomořské ropy Brent se včera vrátila nad hranici 60 dolarů za barel, když vzrostla o pět procent. Stalo se tak jednak na základě vývoje průmyslové výroby v Čí…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.