H. Žemličková: Přínos nových antibiotik je nejistý, objev teixobaktinu je však krokem kupředu

Američtí vědci objevili nová antibiotika, která se váží na tuky. Tvrdí, že by mohlo trvat i několik desítek let, než se objeví první bakterie odolné proti látce s názvem teixobaktin. Vedoucí české Národní referenční laboratoře pro antibiotika Helena Žemličková ale tento optimismus nesdílí, vývoj nových antibiotik může trvat několik let a pouze čas ukáže skutečný výsledek. 

„S novým objevem antibiotika to vypadá všechno výborně, ale podle mě teprve čas a používání toho antibiotika ukáže, jaká bude situace v reálu,“ řekla v rozhovoru pro Studio Zet na rádia BBC Žemličková. Dodala, že s výzkumem teixobaktinu jsou vědci stále ještě na začátku a může tedy trvat roky než se dostane do běžné lékařské praxe.

Žemličková také poukázala na finanční a legislativní problematiku, která s vývojem léků souvisí: „My jsme určitě nevyčerpali všechny možnosti, co se týče přípravy a objevu nových látek, ale nedaří se investovat do vývoje dalších antibiotik a zejména do jejich klinického testování, protože ta legislativa je neuvěřitelně obsáhlá a investice jsou veliké.“   

I přes to je ale podle Heleny Žemličkové objev teixobaktinu významný, protože se vědcům podařilo přijít na další možný zdroj bakterií, ze kterých by se daly získávat další látky a antibiotika. „Bakterie jsou jednoduché organismy a způsobů, jakým se proti nim mohou antibiotika uplatnit, je velice omezené množství. Vždy když se tedy podaří najít účinnou látku, která funguje jinak (váže se na tukovou látku, nikoli na protein; pozn. red.), tak je to samozřejmě velkou výhodou,“ dodala vedoucí Národní referenční laboratoře pro antibiotika.

 

Záznam celého rozhovoru s Helenou Žemličkovou o antibiotické léčbě a odolnosti mikroorganismů na antibiotickou léčbu si můžete poslechnout v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

H. Žemličková: Přínos nových antibiotik je nejistý, objev teixobaktinu je však krokem kupředu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. OPEC odhaduje vyšší poptávku po vlastní ropě

    Byznys ·

    Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) dnes zlepšila odhady poptávky ropy pro letošní rok. Na úroveň její současné těžby ale ani tak poptávka nedosáhne. Z důvodu zpo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.