Guvernér Bank of England setrvá kvůli brexitu ve funkci o rok déle

Guvernér britské centrální banky Mark Carney se rozhodl zůstat v čele této instituce o rok déle, do konce června 2019. Delším setrváním ve funkci chce jednapadesátiletý centrální bankéř zajistit hladký odchod Velké Británie z Evropské unie. Kanaďan Carney je prvním cizincem v čele britské centrální banky od jejího založení před 322 lety.

„Bude mi ctí prodloužit své období ve funkci guvernéra o další rok, do konce června 2019,“ uvedl Carney v dopise ministrovi financí Philipu Hammondovi. Prodloužením funkčního období do doby ukončení takzvaného brexitu chce přispět k zajištění řádného přechodu Británie na nové vztahy s Evropou.

Carney v době, kdy se ujal funkce, slíbil, že zůstane guvernérem pět let. I po prodloužení funkčního období o rok ale zůstane ve funkci kratší dobu, než je u guvernérů britské centrální banky obvyklé. Běžně guvernéři Bank of England (BoE), jak zní název britské centrální banky, slouží ve funkci osm let.

Oznámení přichází poté, co britská premiérka Theresa Mayová uvedla, že si přeje, aby Carney ve funkci pokračoval. Na počátku tohoto měsíce Mayová kritizovala dopad nízkých úrokových sazeb v Británii na ekonomiku. Spokojen s Carneyho rozhodnutím je i ministr Hammond.

Carney se dostal pod palbu kritiky od zastánců brexitu, protože před červnovým referendem varoval před ekonomickými dopady odchodu Británie z EU. Podle některých zákonodárců tak ohrozil nezávislost centrální banky.

Britská libra od rozhodnutí Británie opustit EU klesla asi o 20 procent, zejména kvůli obavám o další vývoj britské ekonomiky. Po Carneyho oznámení zůstat v čle Bank of England déle měna zpevňuje.

 

 

Zdroj: ČTK

Guvernér Bank of England setrvá kvůli brexitu ve funkci o rok déle Foto: Mark CARNEY; Zdroj: Flickr.com

reklama

Další články

  1. BBC: Čína představila svou novou stíhačku J-20

    Společnost ·

    Čína poprvé veřejně představila svou novou stíhačku J-20. Stroj s dlouhým doletem a schopností vyhnout se radarům armáda představila na letecké show v jihočínském měst…

  2. Osm letišť, kde si dlouhé mezipřistání užijete

    Společnost ·

    Při cestování není snad nic horšího než mít dlouhá mezipřistání. Nepohodlné letištní sedačky a předražené restaurace v takových časech na náladě nepřidají. Na některýc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.