Google vyhrál i u odvolacího soudu spor o skenování knih

Internetová společnost Google dnes vyhrála dlouholetý spor o skenování knih i u amerického odvolacího soudu. Tříčlenný senát v New Yorku potvrdil, že naskenování milionů knih do elektronické databáze a uvolnění úryvků textů pro internetové vyhledávání neporušuje autorská práva.

Před dvěma roky newyorský soudce odmítl žalobu, v níž cech autorů obvinil Google z toho, že bez svolení autorů digitálně zkopíroval miliony knih pro svou elektronickou knihovnu Google Books, a tím je obral o příjmy. Cech autorů se proti rozhodnutí odvolal.

Odvolací soud přijal rozhodnutí první instance, podle něhož naskenování knih a uvolnění úryvků textů představuje „dovolené užití“ podle amerického zákona o ochraně autorských práv. Uvedl, že případ „testuje hranice dovoleného užití“, jednomyslně ale rozhodl, že jednání Googlu je v souladu se zákonem. Odvolací soud už loni zamítl podobnou žalobu cechu autorů proti skupině univerzit a knihoven, která vybudovala internetovou databázi skenovaných knih.

Google zahájil skenování knih v roce 2004, kdy se dohodl s několika velkými americkými knihovnami na digitalizaci jejich obsahu. V roce 2005 na firmu podala skupina autorů žalobu a po několika letech obě strany dospěly k urovnání, podle něhož měl Google zaplatit autorům celkem 125 milionů dolarů (2,5 miliardy Kč). Soud ale v roce 2011 vyrovnání odmítl, protože by Googlu dávalo „de facto monopol“ na hromadné kopírování knih.

Google odhadl, že kdyby autoři vyhráli, musel by jim zaplatit zhruba tři miliardy dolarů. Cech autorů se na Googlu domáhal 750 dolarů (téměř 18 000 Kč) za každou zkopírovanou knihu chráněnou autorským právem.

 

 

Zdroj: ČTK

Google vyhrál i u odvolacího soudu spor o skenování knih Foto: GongTo / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.