Google vybral 11 mil. dolarů a vytvořil za ně informační systém pro uprchlíky mířící do Evropy

Americká technologická společnost Google uspořádala v září sbírku na pomoc uprchlíkům směřujícím do Evropy, díky které shromáždila 11 milionů dolarů (269 milionů korun). Nyní informovala o tom, že za získané peníze vyvinula Krizový informační portál. Jde o internetovou aplikaci, ve které mohou uprchlíci pomocí svých chytrých telefonů získat informace o možnostech ubytování nebo důležitých službách, které pro ně mohou být užitečné ve chvíli, kdy dorazí do nové země. Informoval o tom zpravodajský portál americké televizní stanice CNN.

Google 15. září oznámil, že zahajuje sbírku na pomoc uprchlíkům v Evropě. Za pouhých 48 hodin splnil svůj cíl a díky příspěvkům dobrovolných dárců vybral 5,5 milionu dolarů. Poté z vlastních prostředků částku zdvojnásobil na 11 milionů dolarů.

Ve spolupráci s Mezinárodním záchranným výborem (IRC) a humanitární organizací Mercy Corps pak firma podle CNN vytvořila portál, který uprchlíkům přináší důležité informace. Projekt s otevřeným zdrojovým kódem (open source) zatím přináší informace o ostrově Lesbos a o celém Řecku. V brzké době lze očekávat doplnění systému o další oblasti Evropy.

Aplikace je navržena tak, aby se co nejrychleji načítala a byla energeticky úsporná. Většina uprchlíků totiž sice má chytrý telefon, ale možností dobití baterie je málo. Dalším problémem je připojení k internetu.

Ředitelka nadační společnosti Google.org Jacquelline Fullerová televizi CNN řekla, že současná uprchlická krize je oproti podobným krizím v minulosti specifická v tom, že řada uprchlíků disponuje mobilními telefony, které používá k získávání informací.

Google.org se také spojila se skupinou NetHope, která zprostředkovává připojení k internetu na místech, jako jsou uprchlické tábory. Google.org zároveň spolupracuje s OSN a posílá drobné finanční částky v hotovosti uprchlíkům v Jordánsku a Libanonu. Je pak na nich, aby se rozhodli, jak peníze použijí.

Google začátkem tohoto měsíce také přidal do svého vizuálního překladatele arabštinu. Nyní tak mohou lidé pomocí fotoaparátu v chytrém telefonu zamířit například na text označující v němčině nebo angličtině název ulice a speciální software okamžitě přeloží slovní spojení do arabštiny.

 

Zdroj: CNN, Zet

Google vybral 11 mil. dolarů a vytvořil za ně informační systém pro uprchlíky mířící do Evropy Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.