Google versus etická krize. Zvrátí zaměstnanci internetového gigantu projekt Dragonfly?

Společnost Google, vývojář nejrozšířenějšího mobilního operačního systému a především internetového vyhledávače, zažívá „morální a etickou krizi“. Tak to alespoň vidí několik stovek zaměstnanců technologického giganta, kteří kritizují vývoj cenzurovaného vyhledávače pro čínský trh. Nástroj určený k omezení vyhledávání nazvaný Dragonfly (česky Vážka) byl odhalen začátkem srpna a vyvolal rozhořčení v řadách veřejnosti i zaměstnanců.

Okolo 1400 zaměstnanců americké společnosti tento týden podepsalo dopis určený vedení Googlu, ve kterém jeho signatáři žádají větší transparentnost a také zde vyjadřují obavu, že společnost porušuje své vlastní etické principy. Tuto reakci vyvolaly uniklé dokumenty zveřejněné v médiích, kde je popsáno, jak může upravený vyhledávač zabránit uživatelům navštívit stránky týkající se lidských práv, mírových protestů a pojednávající o demokracii, tedy témata z černé listiny čínské vlády.

Odpor proti nástroji Dragonfly ale není první výraznější vzpourou zaměstnanců proti rozhodnutí užšího vedení. Letos v dubnu například několik tisíc pracovníků amerického giganta protestovalo proti smlouvě Googlu s Pentagonem, známé pod názvem Maven, kde se hovořilo o vývoji technologie pro drony, která měla napomoct identifikaci lidských cílů. V reakci na to Google svůj postoj přehodnotil a podle všeho kontrakt s vládou, který vyprší v roce 2019, znovu neobnoví. Tím se zároveň ukázalo, jakou moc mají pracovníci i v tak velkých a mocných společnostech, jakou Google bezesporu je. Rovněž se nabízí otázka, zda by při rozhodnutích o směřování vývoje a výroby, neměli mít slovo i sami zaměstnanci.

Budoucnost Googlu v Číně je ale zatím stále nejasná, generální ředitel společnosti Sundar Pichai se na setkání s pracovníky nechal slyšet, že projekt je zatím jen v „průzkumné“ fázi. „Zatím nejsme blízko spuštění (nástroje Dragonfly), jestli to uděláme nebo vůbec dokážeme je velmi nejasné,“ citovala ředitele Googlu CNN. Zájem o čínský trh je pochopitelný, Čína má se svou 1,3 miliardou obyvatel nejvíce uživatelů internetu ze všech zemí světa a dlouhodobě je středem zájmu technologických společností ze Sillicon Valley.

Působení zde ale pro firmy znamená uzavírání dohod s autoritářskou vládou prezidenta Si Ťin-pchinga, která je často kritizována za porušování lidských práv a omezování svobody slova. Takto už ale v Číně funguje například služba LinkedIn, která musela souhlasit s určitým omezením on-line obsahu. Stále je ale v nejlidnatější zemi světa zakázán například Facebook, ačkoli se to jeho autor Mark Zuckeberg snaží dlouhodobě změnit, a i v případě Facebooku se mluvilo o jakési obdobě Dragonfly. Obavy ze zneužití sociální sítě ke špehování disidentů ale nakonec přiměly Facebook projekt ukončit. Rozhodnutí Googlu vstoupit na čínský trh tak zatím vzbuzuje především znepokojení a pochybnosti o dobrých úmyslech společnosti, která v roce 2010 na protest proti zásahům státu proti svobodě slova Čínu opustila.

 

 

Zdroj: Vox, CNN

Google versus etická krize. Zvrátí zaměstnanci internetového gigantu projekt Dragonfly? Foto: testing / Shutterstock.com - Bývalé kanceláře Googlu v Pekingu

reklama

Další články

  1. Fed by mohl brzy zvýšit základní úrokové sazby

    Byznys ·

    Americká centrální banka (Fed) naznačila, že by v září mohla přistoupit k dalšímu zvýšení základní úrokové sazby, pokud se ekonomika bude vyvíjet podle očekávání. Vypl…

  2. Výrobce telefonů Xiaomi se vrátil k zisku

    Byznys ·

    Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi v rámci druhého čtvrtletí hospodařil s čistým ziskem 14,63 miliardy jüanů (47,4 miliardy Kč). Oproti tomu ve stejném období loň…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.