Google v Indii spustil prodej levného chytrého telefonu za 105 dolarů

Americký technologický gigant Google začal dnes v Indii prodávat svůj první levný chytrý telefon řady Android One. Přístroj za 105 dolarů (zhruba 2240 Kč) má posílit pozici firmy na klíčových rozvojových trzích světa, kde prodej zařízení umožňujících přístup k internetovým službám Googlu nyní prudce narůstá.

Google spolupracuje na výrobě telefonů s vlastním operačním systémem Android s indickými firmami Micromax, Karbonn a Spice Mobiles. Po Indii, která je nyní třetím největším trhem chytrých telefonů na světě po USA a Číně, plánuje firma uvést nový přístroj do konce roku do dalších zemí jižní Asie, do Indonésie a na Filipíny. Na dalších modelech řady Android One budou spolupracovat přední světoví výrobci , jako jsou tchajwanské Acer a HTC Corp a japonská Panasonic, řekli novinářům v Dillí zástupci Googlu.

Pomocí výrobní spolupráce pod svým vedením chce Google zlepšit kvalitu hardwaru a softwaru přístrojů založených na jeho operačním systému. Nyní funguje velké množství telefonů v Indii a na dalších trzích na rozdílných a vesměs různě upravovaných verzích systému Android, aniž nad tím má Google kontrolu. To zvyšuje náchylnost telefonů k poruchám a poznamenává firemní image. Softwarové aktualizace pro Android One by nyní měly přicházet přímo od Googlu, uvedli činitelé firmy.

V Indii vlastní chytrý telefon zatím jen asi deset procent populace. Podle investiční banky Nomura se tento podíl během příštích čtyř let zřejmě zdvojnásobí. Na indickém trhu se však pohybuje nejméně 80 značek těchto přístrojů a Google bude muset o zákazníky soutěžit s podobně levnými telefony od jihokorejského Samsungu nebo čínské Xiaomi.

Prioritou Googlu je teď adaptace webového obsahu pro potřeby indických klientů, řekl agentuře Reuters v srpnu šéf indické pobočky firmy Rajan Anandan. Telefony Android One bude možné používat v sedmi indických jazycích. Google rovněž pracuje na tom, aby jejich indičtí uživatelé přes ně mohli sledovat videa na servisu YouTube offline, protože přístup k internetu je v řadě míst země drahý a nespolehlivý.

Zdroj: ČTK

Google v Indii spustil prodej levného chytrého telefonu za 105 dolarů Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.