Google pro Národní knihovnu zdigitalizuje 140 tisíc svazků

 Společnost Google zdigitalizuje pro Národní knihovnu (NK) přibližně 140 tisíc  knižních svazků. Na základě dohody z roku 2010, jejíž podmínkou je zpřístupnění obsahu knih zdarma, budou rukopisy a staré tisky ze sbírek NK dostupné v projektu Google Books i v evropské digitální knihovně Manuskriptorium.

Google zdigitalizuje zhruba 140 tisíc publikací Národní knihovny pod podmínkou, že je NK zdarma zpřístupní na Google Books a v v evropské digitální knihovně Manuskriptorium. K dnešnímu dni Google zdigitalizoval přes 30 tisíc knih ze sbírek NK, řekl dnes novinářům ředitel pro vědu, výzkum a mezinárodní vztahy NK Adolf Knoll.

Připomněl, že přibližně před deseti lety Evropská komise uvedla, že digitalizace kulturního dědictví nejde tak rychle, jak by bylo žádoucí a přišla s myšlenkou na vytvoření Evropské digitální knihovny. Vyzvala členské země k vybudování zařízení pro digitalizaci i k systematické digitalizaci jejich kulturního dědictví tak, aby tyto materiály byly přístupné v co nejvyšší možné míře. Záměr knihovny ohlásila komise mimo jiné pod tlakem amerických internetových vyhledávačů, plánujících širokou digitalizaci anglosaské literatury pro komerční využití.

V NK ale již tehdy běžel projekt Manuskriptorium, jehož je Knoll duchovním otcem a za nějž byl v česku oceněn. Díky němu také knihovna získala za digitalizaci starých tisků cenu UNESCO. Projekt je však závislý na penězích, které knihovna dostane od státu. Jak dnes řekl Knoll ČTK, rukopisů a starých tisků bylo zdigitalizováno přibližně 4000; jen rukopisů je v NK 14 tisíc, prvotisků přes 4200 a celá sbírka starých tisků má 200 tisíc svazků. V projektu s Googlem se digitalizují také svazky ze Slovanské knihovny, z té převážně literatura z 19. století.

Ředitel NK Tomáš Böhm řekl, že v případě spolupráce s Googlem jde o jediný PPP projekt v resortu kultury. NK předala Googlu v roce 2008 profil svého fondu starých tisků, z nichž si společnost sama vybrala, co bude digitalizovat. Vybrala si pouze knihy, na které se již nevztahuje autorský zákon.

Pracovníci knihovny musí knihy před transportem do zahraničí opatřit čárovými kódy, knihy se oceňují kvůli pojistce a procházejí rukama restaurátorů. Náklady hradí obě strany - přípravu, katalogizaci a restaurování NK, samotnou digitalizaci Google a následnou kontrolu po převzetí opět NK. Podle Knolla na Google připadá 80 procent nákladů na projekt včetně placení pojistky. Knihovnu proces stojí ročně přibližně čtyři miliony z dotace ministerstva kultury.

Zdroj: ČTK

Google pro Národní knihovnu zdigitalizuje 140 tisíc svazků Foto: ČTK: Centrální depozitář Národní knihovny v Praze Hostivař

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.