Google pracuje na bezpilotním vozidle, které má konkurovat taxislužbě Uber

Google chce podle informací agentury Bloomberg do dvou až pěti let představit bezpilotní vozidlo, které vyvíjí ve výzkumné laboratoři Google X. Podobný projekt přitom oznámila také taxislužba Uber, která podle serveru e15.cz najala i vědce z vesmírného projektu Mars Rover. Google přitom do společnosti Uber v minulosti investoval stovky milionů dolarů.  

Divize Google Ventures, která se v rámci Googlu většinou zaměřuje na investice do rizikových společností s velkým potenciálem růstu učinila v srpnu 2013 svou dosud největší investici v historii. Vložila 258 milionů dolarů do taxislužby Uber. 

Nejnovější kroky obou firem na poli vývoje bezpilotního vozidla ale naznačují, že by si Uber a Google mohly v této oblasti namísto spolupráce spíše konkurovat. 

Uber o bezpilotní vozidla usiluje z jednoduchých důvodů. Bez řidičů totiž náklady výrazně klesají, řekl spoluzakladatel společnosti Travis Kalanick. Ani Google netají své snahy o nastartování revoluce v dopravě autonomními vozidly. Generální ředitel Googlu Larry Page v minulosti řekl, že je fascinovaný výzvou zefektivnit fungování měst. Společnost pak oznámila, že v rámci svého výzkumného projektu Google X vyvíjí automobilovou technologii bez řidiče pro širší použití. Představit by ji měla nejdříve za dva roky, nejpozději však za pět let.

Vedoucí projektu automobilů bez řidiče, Chris Urmson, na lednovém autosalonu v Detroitu mluvil o scénáři, ve kterém autonomní vozidla hlídkují v městských čtvrtích a čekají na potenciální cestující.

„Přemýšlíme hodně o tom, jak by to mohlo být užitečné v dlouhodobém horizontu a v samotném životě lidí. Máme mnoho představ o tom, jak to bude fungovat,“ řekl Urmson. „Jedním z rozhodujících faktorů je nasměrování samotného vozidla. Technologie bude taková, že si budete moci automobil zavolat a říct mu, kam si přejete, aby pro vás přijel, a on vás tam vyzvedne,“ řekl agentuře Bloomberg Urmson.

Podle agentury Bloomberg může vstup Googlu na pole bezpilotních vozidel znamenat pro Uber ztrátu důležitého partnera. Automobily, které nepotřebují řidiče totiž vyvíjí také Tesla, Audi nebo Mercedes. Zatím není jasné, zda některá z konkurenčních firem disponuje podobně pokročilou technologií jako Google.

 

Zdroj: Bloomberg, e15.cz, Zet

Google pracuje na bezpilotním vozidle, které má konkurovat taxislužbě Uber Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.