Google po třech letech překonal Apple a stal se nejcennější značkou světa

Žebříček BrandZ TOP 100, který každoročně vyhlašuje nejcennější značky světa, letos na prvním místě vyhlásil americkou internetovou společnost Google. Jeho hodnota se meziročně zvýšila asi o 40 procent a dosáhla tak téměř 159 miliard dolarů. Google tak po třech letech sesadil lídra tohoto žebříčku, kalifornskou společnost Apple.

Googlu k vedení v čele sta nejhodnotnějších značek světa pomohl i úspěch na poli chytrých telefonů a především jeho služeb. Jeho operační systém Android dominuje trhu smartphonů a společnost každoročně získává stamiliony zákazníků pro své softwarové služby.

Za Androidem následuje model iPhone společnosti Apple. Hodnota této značky se z loňských 185,1 miliardy dolarů snížila na necelých 1489 miliard dolarů. Cenu své značky od roku 2006 ale zvýšila o 824 procent. Hodnota firmy na burze za stejnou dobu narostla o 759 procent. Podobně je na tom i Google, jehož „brand za uplynulých devět let vyskočil o 139 procentních bodů víc než tržní hodnota společnosti.

Ze studie také vyplývá, že 100 nejdražších světových značek má celkovou hodnotu 2,9 bilionu dolarů (58 bilionů korun), což je dvojnásobek toho, kolik stály v roce 2006, kdy Millward Brown vydával pořadí poprvé.

První desítce žebříčku dominují americké firmy. Dostaly se tam tak značky jako IBM, Microsoft, McDonald's, Coca-Cola, Visa, AT&T, Marlboro a Amazon.

Zdroj: ČTK

Google po třech letech překonal Apple a stal se nejcennější značkou světa Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Kamery GoPro jdou se svými akciemi na burzu

    Byznys ·

    Americká společnost GoPro, která je předním výrobcem nositelných minikamer, oznámila, že hodlá vstoupit na burzu Nasdaq. Firma podle agentury Reuters plánuje získat em…

  2. Malé oči: Filmový festival pro děti od dětí

    ·

    „Malé oči“ jsou první pražský dětský filmový festival, který od 19. do 25. května pořádá Bio Oko ve spolupráci s Aeroškolou. Celé přípravy má na starost tým mladýc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.