Google končí svůj plán na pokrytí internetu pomocí dronů

Internetová společnost Google zastavila svůj plán na použití solárních dronů k dodávce internetu do odlehlých oblastí. Projekt zvaný Titan rozpustil majitel Googlu Alphabet podle CNN už před rokem. Oficiální zpráva o tomto rozhodnutí se však objevila až tento týden ve středu. Firma údajně vidí slibnější budoucnost v jiném způsobu vysílání internetu do odlehlých částí světa.

Google koupil společnost s názvem Titan Aerospace v roce 2014. Ta vyvíjela solárně poháněné letouny, které by mohly létat několik dní v kuse a pořizovat snímky země nebo právě vysílat dolů internet. Titan je nyní integrován do skupiny projektů v oblasti výzkumu a vývoje robotiky společnosti Google, která si říká „X“.

Odstoupení skupiny X od projektu solárních dronů ale neznamená, že se Google vzdal nových způsobů na vybudování silné internetové infrastruktury. Stále investuje do projektu Loon, který má posílat internet do odlehlých regionů pomocí nafukovacích balónů. Zástupce divize X Jacquelyn Miller, uvedl, že se skupina bude nyní soustředit právě na tento projekt. Loon se podle něj zdá být slibnějším způsobem k vysílání internetu do odlehlých částí světa. Přehodnocení využití dronů v této otázce divize nevyloučila, došla ale k závěru, že projekt Loon je ekonomicky i technicky lépe proveditelný.

Řada bývalých zaměstnanců Titanu pokračují v práci pro Google na jiných projektech. Vedle zmíněného Loon je to i projekt Wing, který vyvíjí malé bezpilotní letouny pro doručování zásilek.

Celosvětové pokrytí

Podle různých odhadů má v současné době přístup k internetu zhruba 2 až 3 miliardy lid na světě. Zbytek, který čítá 4 miliardy lidí zejména v Africe a v Asii, je bez kvalitního přístupu k internetu. Tento počet přitom představuje obrovskou komerční příležitost. Google však není jedinou společností, která si tento fakt uvědomuje a snaží se o celosvětové pokrytí internetem.

Vesmírná firma SpaceX na konci listopadu podala na americkém federálním komunikačním úřadu žádost o vypuštění téměř čtyř a půl tisíce družic. Díky nim chce zakladatel společnosti Elon Musk pokrýt celou planetu vysokorychlostním internetem.

Internet chce do nepokrytých oblastí dopravit i Facebook. Využít k tomu chce způsobu, který Google zatratil - tedy pomocí solárních dronů. Facebook má ale také s tímto projektem nemalé problémy. Americká vláda právě vyšetřuje pád jeho solárního dronu Aquila, který společnost v listopadu testovala.

 

 

Zdroj: Zet

Google končí svůj plán na pokrytí internetu pomocí dronů Foto: Titan Aerospace

reklama

Další články

  1. Na Ukrajině zakázali poslední ruskou televizi

    Společnost ·

    Ukrajinské úřady zakázaly šířit vysílání ruské televize Dožď, která se ve své vlasti těší pověsti nezávislého média, kritického k současnému režimu. Uvedl to deník Ukr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.