Google dostal od Evropské komise stamiliardovou pokutu

Internetový gigant Google dostal pokutu pět miliard dolarů (111 miliard korun). Udělila mu ji dnes Evropská komise (EK) za zneužívání dominantního postavení operačního systému Android pro mobilní zařízení. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Komise předloni v dubnu dospěla k předběžnému závěru, že Google v souvislosti s operačním systémem Android porušuje evropská antimonopolní pravidla. Google podle komise zavedl pro výrobce zařízení se systémem Android nezákonné podmínky, čímž poškodil hospodářskou soutěž a omezil spotřebitelům možnost výběru.

Rozhodnutí o částce mělo být oznámeno už minulý týden, avšak EK ho odsunula kvůli návštěvě amerického prezidenta Donalda Trumpa na summitu Severoatlantické aliance v Bruselu.

Pro Google, který je divizí společnosti Alphabet, to není první velká sankce. Už na konci loňského června dostal od EK za zneužití dominantního postavení na trhu pokutu 2,42 miliardy eur (zhruba 63 miliard Kč). Ta se týkala obvinění z dubna 2015, podle kterého Google ve výsledcích internetového vyhledávání systematicky zvýhodňoval vlastní produkt umožňující srovnávání nákupních nabídek.

 

 

Zdroj: Bloomberg, ČTK

Google dostal od Evropské komise stamiliardovou pokutu Foto: Asif Islam / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Turecko po dvou letech ruší výjimečný stav

    Společnost ·

    V Turecku skončí tento týden výjimečný stav, který byl zaveden po pokusu části armády o puč v červenci 2016. Turecká vládní strana ale v pondělí předložila parlamentu …

  2. CEFC se zbavila podílu v Canaria Travel

    Byznys ·

    Čínská skupina CEFC se zbavila svého 49,99procentního podílu v cestovní kanceláři Canaria Travel. Ten přitom loni v říjnu koupila od firmy Unimex Group a EH Group. Inf…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.