Google by měl být na pozoru, lidé totiž stále častěji místo jeho vyhledávače používají aplikace

Google by měl být na pozoru. Magazín Business Insider totiž informoval o zprávě americké investiční banky Morgan Stanley, podle které webové stránky společností Amazon a Walmart navštěvuje více než polovina jejich zákazníků skrze vlastní mobilní aplikaci těchto firem. To znamená, že informace o výrobcích už nezískávají přes vyhledávač Google. Technologický gigant přitom vydělává nejvíce peněz právě díky tomu, že lidé najdou produkt jiné firmy prostřednictvím jeho vyhledávače. Morgan Stanley proto Googlu doporučuje, aby situaci na trhu pozorně sledoval. 

Google už několik let považuje Amazon za svoji největší hrozbu pro svůj vyhledávač spojený s inzertními příjmy. Řada lidí totiž přechází k mobilní aplikaci Amazonu a obchází tak Google i s jeho reklamami.

Problémem pro Google je podle Business Insideru skutečnost, že zákazníci k nakupování na internetu čím dál častěji používají chytré mobilní telefony. Na ně si nainstalují aplikaci přímo od Amazonu, pomocí které si kupují různé zboží. Kvůli tomu se budoucí inzertní příjmy Googlu dostávají pod tlak. Nové údaje americké investiční banky Morgan Stanley přitom poukazují na to, že počet uživatelů využívajících aplikaci od Amazonu roste čím dál rychleji.

 

Zdroj: Morgan Stanley: Amazon a Walmart mají nízký podíl zákazníků, kteří jejich stránky navštěvují skrze internetové vyhledávače

 

Amazon a Walmart jsou zatím jedinými dvěma maloobchodníky, kteří získávají více než polovinu zákazníků internetových nákupů prostřednictvím vlastní mobilní aplikace. A mohou přibývat i další firmy. Google tak pomalu ztrácí výsostné postavení středobodu sloužícího jako nástroj pro vyhledání produktu.

Podle banky Morgan Stanley mohou maloobchodní prodejci díky vlastním mobilním aplikacím snížit dlouhodobé náklady, které musí vynaložit na získání zákazníků. Kromě toho si pomocí aplikací mohou budovat stálou zákaznickou základnu. Investiční banka se také ve své zprávě zmínila o tom, že Amazon a Walmart jsou vzhledem k jejich velikosti a tržní struktuře pro Google potenciálním rizikem. Největší internetový vyhledávač světa by si proto podle Morgan Stanley měl dávat na vývoj na trhu pozor.

Google si nicméně podle investiční banky udrží na mobilním inzertním trhu i nadále silnou pozici. Lidé stále používají jeho mobilní prohlížeč dvakrát častěji, než aplikace. 

 

 

Zdroj: Business Insider, Morgan Stanley, Zet

Google by měl být na pozoru, lidé totiž stále častěji místo jeho vyhledávače používají aplikace Foto: Yeamake / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.