Goldman Sachs zaplatí na urovnání hypotečních žalob pět miliard dolarů

Americká investiční banka Goldman Sachs zaplatí 5,1 miliardy dolarů (127 miliard korun) za mimosoudní urovnání vládních civilních žalob. Ty ji obviňují z klamání investorů hypotečními dluhopisy vydanými v letech před finanční krizí na konci minulého desetiletí. Informace o předběžné dohodě banka oznámila ve čtvrtek večer. Goldman Sachs je jednou z posledních bank, jež se s americkými úřady domluvily na urovnání. Ostatní banky zaplatily podstatně více peněz.

Dohoda urovnává současné i budoucí žaloby federálního ministerstva spravedlnosti, států New York a Illinois a některých federálních finančních institucí na Goldman Sachs za to, že její hypoteční cenné papíry z let 2005 až 2007 byly provázeny zavádějícími marketingovými materiály. Žalující strany ještě dohodu oficiálně nepodepsaly.

Goldman Sachs uvedla, že náklady na urovnání sníží její zisk v posledním čtvrtletí loňského roku o 1,5 miliardy dolarů. Společnost ve třetím čtvrtletí vydělala 1,33 miliardy dolarů a ve druhém kvartále odložila ze zisku na krytí těchto nákladů 1,45 miliardy dolarů. Akcie banky po zprávě nepatrně oslabily, uvedla agentura AP.

Goldman Sachs podobně jako jiné banky z Wall Street federální orgány vyšetřovaly od finanční krize zejména kvůli podezření z klamání investorů ohledně bezpečnosti cenných papírů, které vytvářely vázáním různých hypoték do balíků a ty pak prodávaly. Všeobecný propad nadhodnocených cen realit ve druhé polovině minulého desetiletí srazil hodnotu těchto cenných papírů na minimum, což prohloubilo hypoteční krizi a vedlo ke všeobecné finanční krizi a vládním zásahům na záchranu bank.

Federální a státní úřady už od velkých amerických bank v rámci urovnání podobných žalob vymohly desítky miliard dolarů. Bank of America v roce 2014 zaplatila 16,7 miliardy dolarů. JPMorgan se o rok dříve dohodla na urovnání ve výši 13 miliard dolarů.

 

 

Zdroj: ČTK

Goldman Sachs zaplatí na urovnání hypotečních žalob pět miliard dolarů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.